Necestujte prstom po mape. Radšej virtuálne a naživo!

Ak by chcel človek navštíviť všetky cenné umelecko-kultúrne a historické pamiatky alebo úchvatné prírodné scenérie, nestačilo by mu na to ani sedem životov. O potrebnom finančnom obnose ani nehovoriac. Riešenie ako „precestovať celý svet“ ponúkajú moderné technológie, konkrétne virtuálne prehliadky.

Keď je jedna viac ako sto

Vraví sa, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. A práve na tom sú založené virtuálne prehliadky. Snažia sa byť najlepším a najvernejším spôsobom zobrazenia akýchkoľvek priestorov v digitálnom svete. Vďaka tomu sú čoraz obľúbenejšie. Umožňujú nazrieť aj do takých kútov sveta, o ktorých sa nám ani nesnívalo.

Svetom internetom má plno výhod

Spoznávanie sveta prostredníctvom virtuálnych prehliadok má množstvo výhod. Mnohých poteší už to, že zväčša zdarma. A ak sú niektoré spoplatnené, na vstupenky nemusíte čakať ako pri reálnej návšteve. To sa bežne stáva pri svetovo najznámejších pamiatkach, kedy kúpa vstupenky pripomína čakanie na termín u lekára. Rady však často nemajú konca ani pred bránami najkrajších slovenských hradov. Najmä počas letnej sezóny alebo keď organizujú nočné či špeciálne tematicky zamerané prehliadky.

Virtuálne prehliadky potešia aj preto, že na vstupenku nemusíte čakať v rade ako u lekára.

Ďalším plusom takýchto návštev kultúrnych, umeleckých či historických pamiatok je dostatok informácií. Pri reálnej návšteve nemáte vždy dosť času a priestoru na podrobné čítanie všetkých popisov. Navyše, pri zahraničných exkurziách môžete naraziť aj na problém, že nedostanete sprievodcu alebo mu nebudete rozumieť. Pri virtuálnych prehliadkach nič také nehrozí.

Unavení a zničení? To dáte!

Na návštevy známych miest chodíme s cieľom vidieť čo najviac. V praxi to vyzerá aj tak, že od rána do večera beháme po všetkých možných múzeách, galériách a pamiatkach, pretože sme ešte nevideli to, hento, tamto. Naše nohy a celé telo majú dosť, exkurzie už len preletíme či pretrpíme, bez nejakého hlbšieho záujmu, len aby sme vedeli, že sme tam boli. Nehovoriac ešte o davoch turistov, pomedzi ktorých sa treba prebíjať.

Vedeli ste, že…?

Správcovia kultúrnych pamiatok naprieč celým Slovenskom hlásia, že záujem o návštevu našich historických skvostov z roka na rok stúpa. Pribúda návštevníkov múzeí, galérií, hradov, zámkov i skanzenov. Osobne ich navštevuje čoraz viac cudzincov, ktorí sa o nich dozvedeli od priateľov, cez internet alebo aj prostredníctvom virtuálnych prehliadok. 

Takéto štrapácie sa počas virtuálnej prehliadky nekonajú. Môžete si ju vychutnať podľa seba. Či už sami s nohami na stole, alebo s polovičkou pri vínku. Rovnako je na vás, či si ju pozriete na smartfóne, notebooku, tablete, alebo sa rozhodnete pre efektnejší zážitok a prepojíte si ju cez televízor. Voľné ruky máte aj pri výbere samotnej virtuálnej prehliadky. „Precestovať“ môžete Slovensko, ale aj zvyšok sveta. Ak virtuálne prehliadky ešte nepoznáte, prinášame vám desať tipov. Zo Slovenska i zo sveta.

Virtuálnu prehliadku môžete zdieľať s veľkou obrazovkou televízora pre efektnejší zážitok.“

Slovensko

Slovenské múzeum máp vKynceľovej

Múzeum, o ktorom ste možno nepočuli a ani netušili. Reálne sa nachádza v Banskej Bystrici, vzniklo v roku 2018 a venuje sa originálnej a všeobecne málo známej téme – mapám. Počas virtuálnej návštevy sa dozviete o histórii a výnimočnosti kartografie na slovenskom území, ale aj vo svete.

Spišský hrad

Túto národnú kultúrnu pamiatku zrejme netreba bližšie predstavovať. Je nádherná a fascinujúca z výšky, náročná na prejdenie po vlastných. Svojou rozlohou je považovaná za jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe. Rovnako bohaté sú aj dejiny hradu.

Čachtický hrad

Hrad, ktorý je opradený hrôzou a temnými tajomstvami. Malebnú zrúcaninu preslávila Alžbeta Báthoryová, známa tiež ako Bátorička. Krutá grófka v 16. storočí mučila a vraždila mladučké dievčatá. Postupom času sa tajomný hrad stal obľúbeným miestom filmárov. Ak vás samotné miesto a jeho príbeh fascinuje, pripomenúť si ho môžete už aj virtuálne.

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach

Za modernou dobou nezaostávajú ani knižnice. Tá košická ponúka záujemcom špeciálnu virtuálnu prehliadku výstavy Prvý dotyk so slobodou. Dozviete sa v nej množstvo zaujímavých informácií o Nežnej revolúcii. Asi netreba dodávať, že táto téma si zaslúžiť pozornosť nás všetkých. Pozor: táto virtuálna prehliadka môže vyvolať búrlivú reakciu spomienok a diskusií s tými, ktorých si na ňu pozvete.

Vysoké Tatry

Áno, poznáme ich všetci. My, Slováci, väčšinou aj vrtochy počasia, ktoré k nim neodmysliteľne patria. Ak ste si naplánovali túru do našich veľhôr, nebodaj s hosťami, ktorých ste pozvali na Slovensko špeciálne kvôli tomuto zážitku, no počasie vás prinúti zostať doma, ukážte im ich inak. Virtuálne.

Svet

Múzeum Louvre

Najznámejšie a najnavštevovanejšie múzeum na svete. Preslávené je predovšetkým dvomi vecami: Presklenou pyramídou, ktorá slúži ako hlavný vchod do múzea, a portrétom Mony Lisy. No Louvre zďaleka nie je len o tom. Nájdete tu vyše 50 000 ďalších exponátov.

Britské múzeum

Možno nie je slávnejšie ako parížsky Louvre, ale po jeho návšteve bude odchádzať nadšení. Reč je o Britskom múzeu v Londýne, ktoré je považované za najkomplexnejšie na svete. A niet sa čo čudovať. Nachádza sa v ňom viac ako 7 miliónov predmetov zo všetkých kontinentov.

Bran Castle

Každý z nás ho pozná, ale nie pod týmto názvom. Bran Castle je totiž hrad, ktorý je opradený legendami o grófovi Drakulovi. Nachádza sa v Rumunsku a pokiaľ ste ho ešte nenavštívili, napraviť to môžete veľmi rýchlo – virtuálne.

Hrad Alnwick

Pravdepodobne vám nepovie nič ani hrad menom Alnwick. No ak spomenieme meno Harry Potter, zrejme už budete vedieť, o čom je reč. Tento hrad sa nachádza v Škótsku a poslúžil filmárom v prvých dvoch častiach o najznámejšom čarodejníkovi. Do hradných útrob môžete nazrieť viacerými spôsobmi. Napríklad aj virtuálne.

Santiago Bernabéu

Na sucho neobídu ani športoví nadšenci. Veľa futbalových klubov myslí na svojich fanúšikov z celého sveta, a tak pre nich pripravujú virtuálne prehliadky. Obľúbený športový „svätostánok“ im dovoľujú obzrieť si poriadne „zblízka“. Medzi nimi nemôže, samozrejme, chýbať Real Madrid.

Stojí to za pokus

Desať virtuálnych prehliadok zo všetkého, čo ponúka svet, je ako zrnko piesku v púšti. Ale mnohé stoja za vyskúšanie. Absolvovali ste už nejaké? Chytili vás za srdce, či ani nie? Prezraďte nám, či vám tento moderný koncept „turistiky“ pomohol objaviť nové obľúbené miesta na Zemi, aj keď sú to len „virtuálne lásky“. Mimochodom, ako a s kým si takéto prehliadky najviac vychutnáte? Podeľte sa s nami o svoje zážitky a skúsenosti.

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here