Viete, ako si vybaviť cestovanie vlakom zadarmo?

Prechod do dôchodku prináša veľa zmien. Berte ich ako príležitosti na nové zážitky. Ak ste zimu strávili doma nad krížovkami, odložte ich. Cestovanie vlakom máte ako seniori na Slovensku zadarmo, ale má špecifiká, o ktorých treba jednoznačne vedieť.

Predtým než naskočíte do najbližšieho vozňa a precestujete celú našu krajinu, zaregistrujte sa pri pokladniach Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a pred každou jazdou si tam vyzdvihnite tzv. bezplatný cestovný lístok. Potom cestujte, kamkoľvek vás srdce a túžba zavolá. Pre koho – okrem detí a študentov – sú vlastne vlaky zadarmo?

Ľudia do 62 rokov

Nárok na bezplatnú prepravu majú aj ľudia do 62 rokov, ak patria medzi predčasných alebo invalidných dôchodcov, ak poberajú výsluhový invalidný dôchodok, vdovský a vdovecký výsluhový dôchodok, prípadne iné dávky (podľa zákonov o sociálnom poistení a sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov).

Čo si musíte prichystať a priniesť k registrácii? Nie je to nič ťažké: potrebujete fotografiu s rozmerom 2 x 3 cm, doklad totožnosti (najlepšie občiansky preukaz) a potvrdenie o výplate dôchodkových dávok nie staršie ako 30 dní. Následne získate preukaz poberateľa dôchodkudo 62 rokov, ktorý je platný 1 rok. Pri kontrole vo vlaku sa preukážete týmto preukazom a bezplatným cestovným lístkom.

Ľudia nad 62 rokov

Cestovanie vlakom zadarmo si ľudia nad 62 rokov vybavujú rovnako, ale v tomto prípade už stačí iba fotografia a doklad totožnosti. Po registrácii získate preukaz potrebný pri kontrolách vo vlaku.

Nezabúdajte však, že pred každou cestou si musíte zadovážiť aj lístok na bezplatnú prepravu. Získate ho v pokladni na nástupnej stanici. Ak chcete mať istotu, že si vo vlaku pohodlne sadnete, musíte si zaobstarať aj miestenku. Cena vnútroštátnej miestenky je 1 euro a zakúpite si ju takisto na nástupnej stanici. Miestenka sa dá na stanici kúpiť až do odchodu vlaku, prípadne sú voľné miesta predávané aj počas jazdy.

„Slovensko je krásna krajina. Oplatí sa vidieť z nej čo najviac. Hoci aj vlakom.“

Cestujte zadarmo po Slovensku

Ak sa vám ponúka možnosť cestovať vlakmi zadarmo, využite ju. Slovensko je krásna krajina. Oplatí sa vidieť z nej čo najviac. Nestojí to veľa času a nie je to ani finančne nedostupné. Vyrazte vlakom na miesta, ktoré máte radi, alebo ich ešte ani nepoznáte. Ponúkame vám niekoľko zaujímavých tipov:

Za históriou do Spišskej Novej Vsi.

Privezte sa vlakom na Spiš a vychutnajte si atmosféru tohto čarovného okresného mesta s najdlhším šošovkovitým námestím v Európe. Je plné zelene a pamiatok. Navštíviť môžete rozľahlý kostol, tzv. pseudobaziliku Nanebovzatia Panny Márie, mimochodom s najvyššou kostolnou vežou na Slovensku. Medzi skvosty, ktoré ukrýva, patria plastiky neskorogotického rezbára a sochára Majstra Pavla z Levoče. Považujú sa za najlepšie diela, aké kedy jeho dielňa vytvorila. Zaujímavá je však aj radnica, Provinčný dom či Reduta, ktorá je pôsobiskom Spišského divadla.

Malokarpatská vinohradnícka oblasť.

Ak ste milovníkmi vína, mohla by vás osloviť Malokarpatská vinohradnícka oblasť. Navštívte vínne pivnice v Pezinku alebo vinohradnícke mesto Svätý Jur. Väčšie vinárstva, ale aj malé rodinné vinárne pripravujú počas celého roka rôzne akcie spojené s ochutnávkami. Takže ak máte chuť na dobré víno, naskočte do vlaku.

Vysoké Tatry – srdcovka každého Slováka

Spojenie prírody, čerstvého vzduchu a výhľadov vyrážajúcich dych je naozaj neopakovateľné. Ak môžete cestovať zadarmo, navštívte naše Vysoké Tatry. Bezplatnú prepravu využijete aj vo vlakoch Tatranských elektrických železníc a Ozubnicovej železnice, tak hurá na cesty. Prechádzka okolo Štrbského plesa alebo pitie čaju s rumom s výhľadom na Lomnický štít vás určite očaria. Obzvlášť, ak sa do Tatier vyberiete v bežný pracovný deň a vyhnete sa tam davom víkendových turistov. Za to ručíme.

Vedeli ste,že…?

Vlakovú stanicu v Štrbe môžete využiť ako vstupnú bránu do Vysokých Tatier. Zároveň je to najvyššie položená rýchliková stanica v celom bývalom Československu. Ak pôjdete vlakom z východu na západ alebo opačne, otvorte si v Štrbe okno a nadýchajte sa zdravého, takmer vysokohorského vzduchu. Táto rýchliková stanica leží v nadmorskej výške 900 m.

Podeľte sa o svoje zážitky

Vlakovú dopravu a vôbec cestovanie za domácim turizmom celé desaťročia vytláčali modernejšie dopravné prostriedky – naše obľúbené autá. No vlaky zažívajú renesanciu. Ak poznáte krásne miesta, za ktorými sa dá aj dnes pohodlne dopraviť vlakom, prezraďte nám o nich niečo. Možno sú na Slovensku, možno ste skúsili i zahraničie. Dajte nám vedieť, kam sa možno pohodlne dostať, napríklad za obyčajný jeden deň. V akom meste ste naposledy ochutnali dobrú kávu?

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here