Preneste sa do knižného sveta. Prebuďte fantáziu a čítajte aj ušami

Fakty či vymyslené príbehy. Racionalizácia alebo hľadanie myšlienok medzi riadkami – poznanie je hladom mysle a literatúra ho dokáže nasýtiť. V akomkoľvek žánri. V akomkoľvek veku. Tipov na zaujímavé knihy nikdy nie je dosť. A takých, ktoré sa okrem obsahu pýšia aj množstvom pozitívnych recenzií, obzvlášť. Premýšľali ste nad tým, že by ste si ich prečítali v elektronickej podobe alebo jednoducho vypočuli?

Poznanie je hladom mysle.

V súčasnosti je možností viacero. Tlačená kniha, brožovaná väzba, má svoje špecifické kúzlo a predovšetkým nezameniteľnú vôňu, no moderné technológie ponúkajú aj jej alternatívy. Možno sami seba prekvapíte tým, že vám budú vyhovovať. Elektronické knihy, tzv. e-knihy, si jednoducho stiahnete do svojho zariadenia (počítač, notebook, tablet alebo smartfón), a to s výhodou okamžitého čítania, bez nutnej návštevy kamennej predajne. Pripúšťame, v antikvariáte či v obľúbenom kníhkupectve je už samotný nákup literatúry zážitkom, no e-kniha za vyskúšanie skutočne stojí. Navyše, stiahnutú v mobile alebo čítačke kníh si ju zoberiete naozaj hocikam.

Vedeli ste, že…?

Čítačky kníh sú špecializované zariadenia, ktoré podporujú viacero formátov elektronických kníh. Ich hlavnou výhodou je, že majú minimálnu spotrebu energie, na jedno nabitie vydržia niekoľko týždňov (dní, pokiaľ ide o modely s podsvietením displeja). Aj šetrnosť k očiam, malá hmotnosť a absencia notifikácií či systémových upozornení patrí medzi plusy.

Záujem o e-knihy stúpa. Prieskumy uvádzajú, že predaj čítačiek sa medziročne zvýšil dvojnásobne, tablety sú na tom podobne. Celkovo však v súboji kniha verzus e-kniha stále vyhráva klasika. Prvenstvo v čítaní majú ženy, no v audioknihách vedú rebríček muži. Čo sa týka nákupu kníh cez internet, obľubu v ňom našli aj šesťdesiatnici. Predmetom kúpy však zostáva najmä tlačená literatúra. Súhlasíte, alebo ste výnimkou potvrdzujúcou pravidlo?

Načúvajte knihám – doslova

Audioknihy sú alternatívou číslo dva a zároveň dôkazom toho, že čítať sa dá aj ušami. Je pravdou, že nie všetky knižné tituly sú vhodné na počúvanie, avšak audiokniha prerozprávaná príjemným hlasom profesionála, dabingového interpreta, vás vie pohladiť na duši, skutočne (či sa vám hlas pozdáva, to si môžete overiť vypočutím krátkej ukážky zadarmo). Treba si však uvedomiť jednu vec – ak budete v pozícii pasívneho prijímateľa, stráca význam.

Kniha si človeka nájde v ten správny čas.

Čítanie v audio podobe nie je kulisa. Vyžaduje si úplné sústredenie. Iba tak bude efektívne, dokážete si ho užiť. Nebráňte sa moderným technológiám a skúste si audioknihu vypočuť cez slúchadlá, na obľúbenom mieste v dome. Alebo v záhrade. Možno vás hovorené slovo osloví viac, ako by ste čakali a stane sa z neho záľuba. Prečo neskúsiť niečo nové, doposiaľ nepoznané? Pocity radosti nemusí priniesť len samotná kniha, priestorová atmosféra, ktorú si ako čitateľ vytvoríte, ale aj spôsob, akým knihu čítate.

Rozčítané a nedočítané

Otvoríte knihu, prečítate jej prvé strany a zatvoríte ju. Poznáte to? Neskôr – riešením dlhodobo rozčítanej knihy je aj časový odstup. Hovorí sa, že kniha si človeka nájde v ten správny čas. A človek sa (nielen) názorovo formuje počas celého života, prechádza rôznymi situáciami, obdobiami.

Knihy majú schopnosť zmeniť život, a to bez ohľadu na druh literatúry.

Možno si vaša kniha pýta iba iné obdobie, možno ju po pár rokoch nespustíte z rúk až do momentu prečítania poslednej vety. Na tom, že ste je spočiatku neverili, nie je nič zlé. Aj Umberto Eco povedal: „Knihy nie sú na to, aby ste im verili, ale sú predmetom bádania. Keď prechádzame knihou, nemali by sme sa pýtať, čo v nej je, ale zvažovať, čo to znamená.“ Čo poviete, nie je neskôr práve teraz?

TIP: Martinus vyhlásil 31. august za Deň neprečítaných kníh. Ak aj na vašej poličke čaká niekoľko adeptov na prečítanie, možno sa špeciálny program kníhkupectva v tento deň stane vašou motiváciou.

Tipy na knihy pri dobrej káve alebo pri uzdravujúcom čaji:

Jonas Jonasson: Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol
„Sto rokov Allan zneisťoval svet iba tým, že bol. A teraz je konečne voľný.“

Zdroj: bux.sk

Žáner: román
V humornom až satirickom románe si nenútenou formou zopakujete i rozšírite niektoré historické udalosti a zoznámite sa s nepredvídateľným deduškom, ktorý je magnetom na priťahovanie neuveriteľných situácií. O tom, že ide o sympaťáka, sa môžete presvedčiť aj prostredníctvom e-knihy či audioknihy (v slovenskej verzii ho interpretuje Ľuboš Kostelný, v českej verzii Martin Stránský). Za zmienku stoja tiež autorove knižné tituly Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí (druhá časť knihy), Analfabetka, ktorá vedela počítať, Zabijak Anders a jeho priatelia.

Z veľkého množstva pozitívnych reakcií na knihu je výstižná aj nasledovná: „Je vcelku dobrodružná, neuveriteľná a až šokujúca. Storočný starček vás dokáže držať v úsmeve prakticky neustále. Motivuje bezstarostnosťou, nekonvenčnosťou či uvedomením si, že veci robíme hlavne pre svoju radosť. Všetko je tak, ako je a bude, ako bude – to je jeho motto.“ Kladné hodnotenia nájdete aj na audioknihu. Podľa slov niektorých „čitateľov“ práve v tejto verzii nadobúda príbeh ďalší rozmer.

Og Mandino: Najväčší obchodník na svete
„Tento druh literatúry má schopnosť doslova zmeniť život svojho čitateľa.“

Zdroj: bux.sk

Žáner: motivačná literatúra podnikateľského charakteru
Knihy majú schopnosť zmeniť život, a to bez ohľadu na druh literatúry. Motivačná literatúra je v tom ale majstrom. Donúti vás zamyslieť sa nad každou jednou vetou, no hĺbavé myšlienky vás nebudú pri čítaní obťažovať. Naopak, môžu vám priniesť pocity šťastia, aj keď sprvoti so štipkou zvláštnosti. Príbeh, prerozprávaný postavou opatrovateľa tiav Hafida, vás môže inšpirovať v oblasti podnikania alebo riadenia firmy, ale môže vás motivovať aj k výberu lepšej cesty vaším životom.

Kniha je rozsahovo menšia, no zato obsahovo nabitá. Je však bežnou záležitosťou, že jej prečítanie vám môže trvať aj niekoľko týždňov. A nie je to kvôli tomu, že by ste sa do jej čítania museli nútiť. Aj čitatelia totiž upozorňujú na to, že si vyžaduje pozorné čítanie. Iba tak vraj dokážete pochopiť jej nadčasové myšlienky aúvahy, uvedomiť si „pravidlá života“.

Eckhart Tolle: Sila prítomného okamihu
„Žite v tomto prítomnom okamihu a venujte sa tomu, čo sa deje teraz.“

Zdroj: bux.sk

Žáner: motivačná literatúra duchovného charakteru
Je to presne ten typ čítania, ktorý vám otvorí oči, aj keď netušíte, že ich máte zatvorené. Je zložito jednoduchá, myšlienkovo hodnotná, skrýva sa v nej pravda, viera (bez prikláňania sa ku konkrétnemu náboženstvu), návod, ako prekonať zažité vzorce myslenia, predsudky, tajomstvo nájdenia vnútornej sily, ktorá je vo vás, hoci o tomto tvrdení máte pochybnosti. Motivačná kniha s duchovným posolstvom odpovie na veľa vašich otázok týkajúcich sa fungovania vzťahov, riešenia chorôb, duševnej regenerácie či trápenia sa pre minulosť alebo budúcnosť. Jednoduché odpovede od autora vás môžu presvedčiť o kráse prítomného okamihu.

Ako sa aj samotní čitatelia vyjadrili: „Zrazu budete mať pocit, že v živote do seba všetko zapadá.“ Práve táto odborná literatúra sústrediaca sa na duševný rozvoj je ideálnym kandidátom na čítanie ušami. Audioknihu nahrali Matej Landl a Milena Minichová, k dispozícii je aj ako e-kniha.

Martin Navrátil: Okolo sveta
„Dnes už nie je problém cestovať, dnes je umenie pozerať sa očami, ktoré vidia hlbšie pod povrch bežného vnímania.“

Zdroj: bux.sk

Žáner: cestopisná literatúra
Cestovanie je zaujímavé, a to aj v prípade, že sedíte doma. Presvedčí vás o tom táto kniha, ktorá v sebe skrýva pútavé cestovateľské zážitky, dojmy z neznámeho prostredia, napríklad z Pakistanu, Afganistanu alebo zo zážitkovej cesty Transsibírskou magistrálou. Nejde totiž o typický cestopis a ani jej autor nie je „bežným cestovateľom“. Rád si vyberá destinácie, ktoré sú akousi výzvou.

Z nevšedných kútov sveta nechýbajú vtipné pasáže, historické vsuvky či fotodokumentácia. Podľa slov čitateľov sa dozviete fakty, ktoré vás udivia, šokujú, rozosmejú alebo pobúria. Budete chcieť ďalší a ďalší príbeh. Mali by ste sa ho dočkať, keďže autor sľubuje pokračovanie knihy. Zatiaľ si jej prvú časť môžete prečítať iba v tlačenej verzii.

Yuval Noah Harari: Sapiens stručná história ľudstva
„Pred 100 000 rokmi obývalo Zem najmenej šesť ľudských druhov. Dnes je tu už len jeden. My. Homo sapiens.“

Zdroj: bux.sk

Žáner: náučná literatúra
Zhrnutie, ktoré vás donúti zamyslieť sa nad vlastnou existenciou. Interpretácia „príbehu ľudstva“ je podaná viac než pútavo a s ľahkosťou. Hodnotenia čitateľov sa stotožňujú v tom, že autor priblížil dejiny ľudskou rečou, s možnosťou rozšírenia si všeobecného prehľadu a získania odpovedí na množstvo otázok, ktoré začínajú slovom prečo.

Odporúčania nesmerujú iba k tým, čo milujú históriu a biológiu. Naopak, s jej výberom budú spokojní aj tí, ktorých tieto predmety v škole nezaujali, tí, ktorí si chcú precvičiť kritické myslenie, ozrejmiť súvislosti, komplexne nazrieť na náš vývoj. Knihu, ktorá svojím obsahom podnecuje k diskusii, nájdete aj v elektronickej a audio podobe.

Ak vás zaujíma, čo ľudstvo čaká v budúcnosti, neváhajte siahnuť po druhej publikácii od tohto autora. Kniha Homo deus ponúka víziu zajtrajška. Čaká nás ďalšia fáza evolúcie? A ako bude vyzerať nový svet? Túto knihu nájdete rovnako v elektronickej i audio podobe.

Dokážete dočítať každú knihu? Alebo naopak, ak vás kniha nezaujme, odložíte ju a už sa k nej nikdy nevrátite? Obľúbili ste si e-knihy alebo audioknihy? Ak máte tip na knihu, ktorú by si jednoznačne mali prečítať aj ostatní Silveráci, neváhajte a podeľte sa o vašu radu.

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here