Kúpele a liečebné pobyty – neváhajme povzbudiť svoje telo

Slovensko je krajina bohatá na prírodné krásy. Termálne vody, kúpele a pramene sú ich prirodzenou súčasťou. Aj vďaka nim sú naše kúpeľné mestá známe po celom svete a tradícia kúpeľníctva siaha ďaleko do histórie. Tak prečo si ich zázračné účinky nedopriať bez dlhého cestovania?

„Nič tak neničí ľudské telo ako nečinnosť.“ (Aristoteles)

Termálne vody nepôsobia blahodarne len na fyzickú kondíciu. Sú veľkým prínosom aj pre psychiku. A práve preto sa ich oplatí vyskúšať. Hoci len prostredníctvom týždenného kúpeľného pobytu. Práve aktívni ľudia – ktorí majú veľa plánov a neradi zostávajú na jednom mieste príliš dlho, alebo, naopak, množstvo povinností, a tie im nedovoľujú odchádzať z domu na dlhý čas – majú túto možnosť v čoraz väčšej obľube.

Vedeli ste, že…?
Naši predkovia už pred niekoľkými storočiami využívali minerálne vody a bahná pre ich liečebné účinky. V 16. storočí uhorský lekár a učenec Juraj Wernher popísal 22 lokalít s minerálnymi prameňmi roztrúsenými v Uhorsku, pričom prevažná väčšina z nich sa nachádzala na našom území.

Kúpeľná liečba zahŕňa celý komplex medicínskych postupov.

Význam kúpeľov a liečebných pobytov

Kúpeľná liečba v sebe zahŕňa komplex medicínskych postupov, v ktorých sa spájajú prednosti:

  • vodoliečby (balneoterapie),
  • liečby pohybom (kinezioterapie),
  • fyzikálnej terapie (striedanie tepla a chladu, masáže, fototerapia),
  • psychoterapie spolu s nastavením vhodného stravovania.

Kúpele sa odporúčajú po náročných liečbach, úrazoch a operáciách, ako aj pri chronických ochoreniach. Pomáhajú nielen zlepšovať zdravotný stav, ale možno ich považovať aj za prevenciu. A aj to je dôvod, pre ktorý by ste návštevu kúpeľov nemali z roka na rok donekonečna odkladať s odôvodnením, že teraz sa cítite dobre. Kúpeľný pobyt pomáha udržiavať si vedomie „dobrej kondície“ čo najdlhšie.

Kúpele, to však nie sú len zdravotné procedúry. Predstavujú súbor liečebných, relaxačných aj wellness aktivít,ktoré sú popretkávané kultúrnym a spoločenským programom.Spolu ide o celok, pri ktorom si má oddýchnuť telo aj myseľ. Popremýšľajte – kedy ste naposledy spravili niečo pre seba a pre svoju fyzickú a psychickú pohodu? Nespomínate si? Tak teraz je ten správny čas napraviť to.

Chcete ísť na kúpeľný pobyt? Takéto sú možnosti.

Nárok na kúpeľnú liečbu vyplýva pacientom už zo zákona. Avšak o tom, či konkrétnemu človekovi tento nárok vznikol, rozhoduje ošetrujúci lekár. Posudzuje zdravotný stav, na základe ktorého vás zaradí buď do kategórie A (vážnejšie diagnózy), alebo do kategórie B (menej závažné).Tieto kategórie hovoria o tom, či a v akej výške váš kúpeľný pobyt podporí zdravotná poisťovňa.

„Kúpele možno považovať za prevenciu.“

Pacientom, ktorí sú zaradení do kategórie A, hradí poisťovňa pobyt kompletne – zdravotnú starostlivosť, ubytovanie aj stravu.Pacient v takomto prípade dopláca len daň z ubytovania a poplatok za ústavnú starostlivosť. Pacientom v kategórii B hradí poisťovňa len zdravotnú starostlivosť. Ubytovanie aj stravu si musia zaplatiť sami. Poisťovne takýmto spôsobom preplácajú pobyty, ktoré trvajú 21 alebo 28 dní.

Existuje však aj tretia možnosť, ako sa dostať do kúpeľov – navštíviť ich ako samoplatca.Takéto pobyty sú obľúbené, ak chcete zmeniť prostredie hoci len na pár dní. Ideálny je však určite aspoň týždeň. Aj takýto kratší čas kúpeľnej liečby dokáže vylepšiť fyzickú aj psychickú pohodu. Určite sa oplatí vedieť, že viaceré kúpele seniorom na takéto pobytyponúkajú výrazné zľavy.

„Zdravie nie je všetko, ale bez zdravia je všetko ničím.“ (Arthur Schopenhauer)

Ozdravujúce procedúry, masáže, sauny, pokoj a relax. Aj vám to znie ako rajská hudba?

Už viete, že chcete ísť, ale neviete kam? Nechajte sa inšpirovať.

Kúpele Piešťany sa považujú za najznámejšie slovenské kúpele. Využívajú sa v nich moderné liečebné metódy, ktoré pomáhajú predovšetkým pri problémoch s pohybovým aparátom.Unikátna minerálna voda s teplotou 67 – 69 °C a sírne bahno je skvelým liečebným prostriedkom pri problémoch s kĺbmi a chrupavkami.

Foto: Piešťany

Po ozdravných procedúrach v kúpeľoch si môžete voľný čas vyplniť turistikou či cykloturistikou. Ak vaše srdce zapiští po kúsku histórie, môžete navštíviť hrad Červený Kameň. Počas víkendov sa tam konajú najrôznejšie podujatia od búrz starožitností cez festivaly až po prezentácie umeleckých remesiel. Samozrejmosťou sú však aj prehliadky samotného hradu vrátane tematických či hraných prehliadok.

Foto: Piešťany

„Pomáhajú udržiavať si vedomie „dobrej kondície“.“

Tiché prostredie robí z kúpeľov Dudince ideálne miesto pre oddych a relax. Kúpele sa nachádzajú na juhu stredného Slovenska a sú známe liečivými prameňmi s vysokým obsahom minerálnych látok. Podobné zloženie vody majú napríklad vo francúzskych kúpeľoch vo Vichy.

Kúpele Dudince sa zameriavajú na liečbu obehového ústrojenstva, nervové choroby, pohybové ochorenia alebo choroby z povolania. Kúpele však môžete využiť aj na prevenciu či na odbúranie stresu. V Dudinciach môžete voľný čas tráviť napríklad vo wellness, na kúpalisku alebo v športovom centre či prechádzkou v krásnom parku.

Na východnom Slovensku vyviera na pomerne malej ploche 10 termálnych prameňov, vďaka ktorým sú Bardejovské kúpele známe v celej Európe. Preslávili sa už v minulosti a dokonca ich v roku 1895 navštívila aj cisárovná Alžbeta,známa ako Sissi,podľa ktorej je dnes pomenovaný aj jeden z prameňov.

Foto: Bardejov

Kúpele sú zamerané na liečbu tráviaceho a obehového ústrojenstva, nervových ochorení aj pohybových problémov. Po absolvovaní liečebných procedúr si môžete voľný časť vyplniť prechádzkami po okolí. Hneď vedľa kúpeľov sa nachádza najstarší skanzen na Slovensku. Určite však nezabudnite navštíviť mesto Bardejov, ktoré je považované za pýchu Šariša.

„Múdry človek nemusí byť chorý, aby poznal hodnotu zdravia.“ (Arabské príslovie)

A čo vy, milí Silveráci? Vyberáte si vhodné miesto, alebo sa už aj balíte do kúpeľov? Ktoré sú vaše obľúbené? Odporučte ostatným osvedčené, hoci aj menej známe kúpeľné miesta na Slovensku. Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti a zážitky, ale aj o to, v čom vám kúpeľný pobyt najviac pomohol.

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here