Udržateľné a zároveň šetrné spôsoby cestovania pre uvedomelých dobrodruhov

Na jednej strane pri cestovaní stojí ekológia a na druhej ekonómia. Uvedomelý cestovateľ sa snaží stáť na oboch stranách a nájsť rozumný kompromis. Neustále sa hovorí, že letecká preprava zanecháva najväčšiu uhlíkovú stopu. Leteckú prepravu však len tak nezastavíme a lietať sa bude aj naďalej. To, čo môže každý rozumný cestovateľ spraviť, je lietať udržateľne. Ako na to?

Aj ekonomická stránka je dôležitá. Dá sa ušetriť pri lietaní?

Pred tým, ako si niečo povieme o ekologickom lietaní, pozrime sa bližšie na spôsoby lietania ostrieľaných cestovateľov. Ľudia cestujúci častejšie využívajú hlavne nízkonákladové letecké spoločnosti. Nie ja na tom nič zlé, pretože spoločnosti, ktoré sú low cost majú menšie lietadlá a minú menej paliva. Znamená to, že lietaním s nízkym rozpočtom sa nezaradíte medzi outsiderov, ale medzi rozumných ľudí, ktorí šetria peniaze i prírodu.

Kúpiť si lacné letenky na internetových stránkach eSky.sk https://www.esky.sk/letenky je prvým krokom k tomu, že si budete môcť viac dovoliť na mieste pobytu. Dokonca aj tým, že budete naľahko t.j. budete mať len príručnú batožinu, nielen ušetríte, ale tiež prispievate k udržateľnosti lietania. Menej batožiny znamená menšiu záťaž pre lietadlo.

Nielen cena letenky je smerodajná. Zamerajte sa na cenu transferu z letiska do hotela a na ubytovanie samotné. Rozumné je kupovať na eSky.sk celé balíky služieb od letenky cez hotelové ubytovanie až po transfery alebo prenájmy vozidiel. A ešte rozumnejšie je k týmto službám pripojiť cestovné poistenie a prečítať si cestovateľské rady zo sekcie Zaujímavosti.

Pravidlá ekologického lietania. Viete, ako na to?

Okrem lietania s leteckými spoločnosťami, ktoré sú low cost odporúčame vyberať lety bez medzipristátí. Výber leteniek bez prestupov je rozumný aj z hľadiska časovej úspory. Letecké spojenia bez pristania sú emisne menej náročné ako zdĺhavé lety. Podľa meraní priame lety znižujú emisie až o tretinu. Preto si radšej kúpte letenky Dubaj s odletom z Viedne ako rovnaké letenky z Bratislavy, ale s jedným či dvomi prestupmi.

Počas krátkych letov nepotrebujete luxus a ani priestor na spanie. Zvoľte ekonomickú triedu. Ak by všetci lietali v ekonomickej triede, do lietadla by sa zmestilo viac ľudí a let by bol oveľa ekologickejší. Niektoré letecké spoločnosti majú sedenie v ekologickej triede pohodlné a napriek tomu lacné. Existujú dokonca zelené lety, ktoré sú označované ako nízkoemisné. Takéto lety bývajú zeleno označené. Zelené sú tiež niektoré letiská, ktoré vyrábajú vlastnú energiu a recyklujú.

Ako rozumný cestovateľ prispeje k šetrnému lietaniu?

Už sme spomínali, že ekonomické je cestovať naľahko kvôli šetreniu peňazí za odbavenú batožinu. Kilogramami navyše sa opäť zaoberali odborníci, ktorí tvrdia, že každý kilogram batožiny na palube lietadla zohráva pri spaľovaní paliva rolu. Väčšina ľudí na mieste pobytu aj tak zistí, že polovicu zbalených vecí nevyužili.

Predovšetkým starší ľudia majú tendenciu všetko tlačiť a mať rôzne potvrdenia po ruke. K ochrane životného prostredia prispieva každý ušetrený papier, a preto si po on-line odbavení netlačte palubné lístky a len si ich uložte do telefónu. Pozor na to, že je nutné si preveriť či daná letecká spoločnosť akceptuje netlačenú formu potvrdení.

A čo robiť počas cestovanie lietadlom? Snažte sa nevyužívať občerstvenie. Nielenže je jedlo a pitie na palube lietadla predražené, ale je tiež balené v plastových obaloch a nalievané do plastových pohárikov. Noste so sebou fľašu na pitie, ktorú si pokojne naplňte na toalete, ak je v danej krajine pitná voda. Pikoška na záver: Vedeli ste, že stiahnuté rolety na okienku v lietadle dokážu ochladiť vzduch vo vnútri až o 10 stupňov? Lietadlo spotrebuje menej energie na chladenie vzduchu a vy ste prispeli k zníženiu emisií.

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here