Patrí sex k vyššiemu veku? Samozrejme!

Sex v zrelom veku je stále tabu. Ak sa o ňom vôbec hovorí, väčšina ľudí si predstaví vzťah päťdesiatnika či šesťdesiatnika s mladou ženou. Prevláda predstava, že žena po prechode na milostný život automaticky rezignuje. Štatistiky však udávajú, že veľa žien má najlepšiu schopnosť prežívať orgazmus medzi päťdesiatkou až osemdesiatkou. A niektoré ho práve vtedy zažijú po prvý raz.

Láska kvitne v každom veku

Možno ste práve nabrali druhý dych a máte partnerku vo veku vašej dcéry. Alebo žijete so „zajačikom“ o desať rokov mladším a milovanie s ním si vychutnávate oveľa intenzívnejšie než kedysi s bývalým. Uvažujme však o štandardnejšom scenári: Ste pár s dospelými deťmi či dokonca s vnúčatami a máte stabilný vzťah. Vaši potomkovia si pravdepodobne myslia, že už spolu intímne nežijete. Dvadsiatnici sú totiž presvedčení, že sexuálny život sa končí v štyridsiatke, a štyridsiatnici tvrdia, že po šesťdesiatke „sa to už nepatrí“. Podobne neraz uvažujú aj samotní seniori. Robia chybu. Všetky predsudky v tomto ohľade sú zásadnou chybou.

„Veľa žien má najlepšiu schopnosť prežívať orgazmus medzi päťdesiatkou až osemdesiatkou.“

Intenzita telesnej žiadostivosti síce s pribúdajúcimi rokmi klesá, nie však túžba muža a ženy po erotike a uspokojení. Možno máte menej často chuť milovať sa, alebo vzrušenie či vyvrcholenie prichádza pomalšie. Ak však vzájomne akceptujete svoje telesné zmeny, ste duševne svieži a tešíte sa primeranému zdraviu, môžete si vychutnať plnohodnotný zrelý sex.

Podmienka – zabudnite na vysedávanie pri televízii a hltanie piluliek. Aj zdravý životný štýl, primeraná dávka pohybu a úprimné, otvorené partnerstvo sú predpokladom kvalitného sexuálneho života vo vyššom veku. Čo keď sa však žiadostivosť z vášho vzťahu už definitívne vytratila? Ani to nemusí znamenať nič vážne. Vzájomné prepojenie a blízkosť sú pre mnohé páry neraz oveľa dôležitejšie ako priamy pohlavný akt.

Rady pre dámy

S nižšou hladinou estrogénov, teda ženských pohlavných hormónov, súvisí po prechode klimakterický syndróm. Návaly, depresívne nálady, poruchy spánku, vyčerpanosť či bolesti kĺbov ovplyvníte pravidelným pohybom, zdravou stravou a pozitívnym myslením.

Suchosť pošvy spôsobuje, že po sexe túžite menej alebo je styk pre vás bolestivý a máte po ňom kontaktné krvácanie či infekciu. Pomôže vám hormonálna náhrada v podobe tabletiek alebo lokálneho krému. Po vyšetrení vám ich predpíše gynekológ. Ak nemôžete, resp. nechcete užívať chémiu, zadovážte si prírodné prípravky.

„Zdravý životný štýl a úprimné, otvorené partnerstvo sú predpokladom kvalitného sexuálneho života vo vyššom veku.“

Akceptujte sa taká, aká ste. Aj s vráskami a tukovými vankúšikmi. Nedovoľte, aby nedostatok sebavedomia potláčal vašu sexualitu. Nezabúdajte, že milovanie je aj o komunikácii. Rozprávajte sa s partnerom o tom, čo vám prekáža, po čom túžite. Pokojne priznajte, že máte suchú pošvu a potrebujete čas na dlhšiu predohru a lubrikačný, teda zvlhčujúci gél. Vašu spoločnú ľúbostnú hru osviežia erotické hračky. Nie, nie sú len pre mladých, naopak! Vibrátor, dildo a Venušine guľôčky vás naladia na správnu vlnu. Pomáhajú pri prekrvení a stimulácii ženských genitálií, zvyšujú citlivosť.

Neobávajte sa autoerotiky, naopak, vychutnajte si ju. Poznávajte erotogénne zóny partnera, možno sa časom zmenili. Nečakajte od neho erekciu za každú cenu. Pomôžte mu láskaním, masážou, orálnou erotikou. Trénujte si svaly panvového dna, pravidelne cvičte a choďte na prechádzky. Niektoré páry si milovanie plánujú v určitý deň, „aby nevyšli z cviku“. Možno aj vám bude taká pravidelnosť vyhovovať.

Výhody zrelého sexu u žien

Nemusíte sa báť otehotnenia a riešiť ochranu pred počatím. Vo vedľajšej izbe vám neplačú malé deti. Nemusíte sa pretvarovať, že sa vám páčia všetky polohy, ktoré vám partner navrhne, ani že prežívate orgazmus, ak ho nemáte. Ste uvoľnenejšia, bez stresu, viac sa sústredíte na predohru.

Tipy pre pánov

Na erekcii neraz stojí a padá mužské ego, ovplyvňuje životné postoje muža, osobnosť, správanie. S poklesom testosterónu v tele sa postupne znižuje schopnosť mať či udržať si erekciu. Dôležitá je preto predohra. Ak máte časté poruchy erekcie, pomôcť môžu pilulky na lekársky predpis. Vyšetrenie a odborný postoj lekára v tomto prípade nepodceňujte. Poraďte sa s odborníkom v oblasti sexuológie a urológie. Rátajte aj s vyšetrením u kardiológa. V kombinácii s niektorými ochoreniami sú totiž tabletky tabu. Nešportujte len pri televízii, dajte si pozor na stravovanie a alkohol.

„Na erekcii neraz stojí a padá mužské ego, osobnosť, správanie.“

Ak máte partnerku po prechode, rátajte s tým, že milovanie jej môže sťažovať suchosť v pošve. V takom prípade je super pomocníkom lubrikačný gél pre ňu aj pre vás. Myslíte si, že nie ste dobrý v posteli, keď sa partnerka pred vami hrá s vibrátorom či umelým penisom? Omyl. Erotické hračky nenahrádzajú muža, pomáhajú pri stimulácii ženy a pri jej vzrušení. Zakomponujte ich do spoločných radovánok spolu s masážou či orálnou erotikou.

Výhody zrelého sexu u mužov

Nemusíte sa už hrať na alfa samca či odborníka na Kámasútru. Nemusíte podávať výkony, experimentovať s krkolomnými polohami. Odpadá tlak, môžete byť uvoľnenejší, nežnejší. Neznamená to však, že jedinou vhodnou polohou je misionárska. Vankúšik pod bedrami partnerky či jej poloha na stole môžu byť vhodné pre jej aj vaše kĺby i chrbticu. Vhodné je všetko, čo vyhovuje vám aj partnerke.

„Sex vo vyššom veku má omladzujúci potenciál.“

Vedeli ste, že…?
Cukrovka, vysoký tlak, obezita, srdcovo-cievne ochorenia, ochorenia štítnej žľazy, problémy s prostatou, bolesti kĺbov či chrbtice, inkontinencia, odstránenie maternice a/alebo vaječníkov ani psychické ochorenia sa so sexom nekamarátia. Priame aj nepriame vedľajšie účinky majú aj niektoré lieky. Partnerské problémy ovplyvňujú jeho kvalitu v každom veku, nielen vo vyššom.
Porucha erekcie nemusí byť len prejavom veku. Môže signalizovať ochorenie prostaty alebo srdcovo-cievne ochorenie, sprevádza cukrovku aj iné choroby. Preto by ste mali čo najskôr navštíviť lekára.
Vedci zistili, že spokojnosť so sexom v zrelom veku okrem iného ovplyvňuje stupeň vzdelania. Vzdelanejší ľudia sú sebavedomejší a aktívnejší, majú väčšiu chuť milovať sa a skôr dosahujú uspokojenie.
Štatistiky a štúdie o kvalite a frekvencii pohlavného styku v zrelom veku sa veľmi líšia. Závisia nielen od krajiny a psychosociálnych faktorov, ale súvisia aj s ľudským egom. V našej povahe je zakódovaná snaha prezentovať sa vždy v lepšom svetle, takže údaje o sexe neraz zveličujeme. Okrem toho, mnohí seniori považujú za naplnenie aj krátku predohru či erotické láskanie, zatiaľ čo iným sa ráta len ukončený pohlavný akt.
Aj sex vo vyššom veku má omladzujúci potenciál. Pozitívne účinkuje na srdce a imunitný systém, postará sa vám o lepší spánok aj náladu. U mužov sa zlepšuje prekrvenie genitálií a znižuje sa riziko rakoviny prostaty. U žien pomáha pri zvlhčovaní pošvy a stimulovaní klitorisu, zlepšuje schopnosť dosiahnuť orgazmus.

Pozitívne účinkuje na srdce a imunitu.

Hovorí sa, že Slovensko je skôr konzervatívna krajina a ľudia v nej o istých témach neradi hovoria. Intimita je jednou z nich celé desaťročia. No i tak, drahí Silveráci, ak máte chuť podeliť sa o svoje názory, možno postrehy, dajte nám vedieť. Ako sa rokmi vyvíjal váš partnerský vzťah?

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here