Na jeseň nezabúdajte dopĺňať vitamíny, vaša imunita sa vám poďakuje

Po horúcom lete prišla sychravá jeseň a za rohom na nás číha zima. Ani sa nenazdáme, a máme tu sivé, pochmúrne počasie s len hŕstkou slnečných dní. Asi každý z nás sa obáva sezónnych chorôb, ktoré toto obdobie so sebou prináša. Aj to je dôvod, prečo by sme sa práve teraz mali zamerať na posilnenie nášho imunitného systému.

Práve jeseň a zima sú obdobiami, ktoré podrobia skúške aj ten najsilnejší imunitný systém. Okrem každodennej vyváženej stravy ho môžeme posilniť aj pridaním dôležitých doplnkov, ako sú vitamín D, vitamín C a zinok. Každý z nich posilňuje imunitnú odpoveď organizmu sám o sebe aj vo vzájomnej synergii.

Vitamín D

Je v tukoch rozpustná živina, ktorú organizmus prirodzene produkuje pri priamom vystavení slnečnému žiareniu. Medzi jeho najdôležitejšie funkcie patrí regulácia vstrebávania vápnika a fosforu a podpora normálnej funkcie imunitného systému. Okrem toho má vitamín D protizápalové aj imunoregulačné vlastnosti. V prípade jeho nízkej hladiny sa zvyšuje náchylnosť na infekcie, choroby a poruchy súvisiace s imunitným systémom. Väčšie je riziko ochorení dýchacích ciest, napríklad tuberkulózy, astmy či chronickej obštrukčnej choroby pľúc, ako aj vírusových a bakteriálnych infekcií dýchacích ciest.

Vitamín C

Ide o esenciálny vitamín, čo znamená, že telo si ho nedokáže samé vyrobiť. Je rozpustný vo vode a nájsť ho môžeme v mnohých druhoch ovocia a zeleniny. K imunitnej ochrane vitamín C prispieva viacerými spôsobmi. Podporuje nielen tvorbu bielych krviniek, ktoré pomáhajú chrániť telo pred infekciami, ale je aj silným antioxidantom, teda chráni pred poškodením vyvolaným oxidačným stresom – pôvodcom mnohých chorôb. Doplnenie vitamínu C preukázateľne znižuje trvanie a závažnosť infekcií horných dýchacích ciest, vrátane bežného prechladnutia. Liečba vysokými intravenóznymi dávkami vitamínu C zasa výrazne zlepšuje stav ľudí so závažnými infekciami, akými sú sepsa alebo syndróm akútnej respiračnej tiesne (ARDS) v dôsledku vírusových infekcií.

Zinok

Je minerál, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri zápalových reakciách, chráni tkanivové bariéry v tele a pomáha zabrániť prenikaniu cudzích patogénov. Jeho nedostatok vedie k zvýšenému riziku infekcií a ochorení, vrátane zápalu pľúc. Výživové doplnky so zinkom nielen chránia pred infekciami dýchacích ciest, ale sú prospešné aj pre tých, ktorí sú už chorí. Zinok totiž pomáha skrátiť trvanie infekcií dýchacích ciest. Okrem toho vykazuje antivírusovú aktivitu.

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here