Staňte sa ľadovým medveďom

Otužovanie sa teší čoraz väčšej popularite. Odporúčajú ho lekári, zamilovávajú sa doňho ľudia všetkých vekových kategórií. Ale pozor: Vyžaduje si postupnosť – nemôžete len tak v decembrové ráno vstať a „nakráčať si to“ do hlbokého jazera. Pri otužovaní je mimoriadne dôležitá príprava, ale dobrá je aj partia podobne zmýšľajúcich nadšencov.

Ísť do toho, ale správne

Už v momente, keď o otužovaní ešte len začínate premýšľať, je dobré vedieť, že to nie je obyčajné máčanie sa v ľadovej vode. Má pravidlá a treba ich dodržiavať. Len tak sa z neho dá vyťažiť maximum – bude to činnosť prospešná telu aj psychike. A najlepšie je, že je to naozaj aktivita vhodná pre všetky vekové ročníky – odporúča sa dokonca aj deťom. Skôr, ako sa postavíte pod ľadovú sprchu, zájdite za svojím lekárom. Poraďte sa s ním a zodpovedne absolvujte prehliadky, ktoré vám navrhne. Individuálne zdravotné problémy netreba podceňovať. No hneď ako vám otužovanie odobrí, hurá do vody!

Skôr ako sa postavíte pod ľadovú sprchu, zájdite za lekárom na preventívnu prehliadku.“

Prvé kroky k ľadovej vode

Otužilcom sa nestanete zo dňa na deň. Dokonca ani z týždňa na týždeň. Je to niekoľkomesačný proces. Organizmus sa počas neho pripraví a postupne nastaví na pobyt v chladnej vode vo voľnej prírode. Prvým krokom je vždy tzv. domáce otužovanie. Patrí sem sprchovanie sa v studenej vode, saunovanie, spánok pri otvorenom okne, športovanie za každého počasia, dokonca aj vypestovanie návyku na nosenie tenších vrstiev oblečenia.

Vedeli ste, že…?
Niektorí ľudia majú tendenciu prekurovať miestnosti, v ktorých trávia najviac času. Samozrejme, všetko závisí od sezóny. No vysoká teplota v interiéri vo vykurovacom období – už 24 či 25 stupňov – má na človeka citeľné negatívne účinky. Je príčinou vysýchania slizníc, neutíšiteľného dráždivého kašľa, alergií a mnohých ochorení vrátane vysokej náchylnosti podliehať všetkým sezónnym virózam. V obývacej izbe aj v kancelárii je ideálna teplota okolo 21 stupňov, v spálni si ju upravte do 18 stupňov. Nižšie teploty pomáhajú kvalitnému spánku, no v nijakom prípade ich netlačte pod 16 stupňov.

„Ľadovým medveďom sa človek nenarodí, ľadovým medveďom sa stáva.“

Otužilec v kúpeľni

Domáce otužovanie vytvorí pevný základ pre zvládnutie otužovania v prírode. Začnite jednoducho – sprchovaním studenou vodou – a robte to pravidelne. Ale aj sprchovanie v studenej vode má svoje pravidlá:

  • Pustite si na pokožku vlažnú vodu a postupne ju jemne ochladzujte. Skvelé výsledky prináša striedanie horúcej a ľadovej sprchy, no k tomu sa treba tiež dopracovať. Nemusíte to robiť hneď v prvý deň.
  • Dôležitejšie než večerné je ranné otužovanie – ráno sa otužujte dvakrát tak dlho ako pri večernej sprche. Otužujte si celé telo, nie však hlavu. Po rannej otužovacej sprche sa zľahka zahrejte cvičením a potom si doprajte zdravé raňajky.
  • Vytvorte si návyk. Možno poznáte heslo, ktoré učitelia hudby pripomínajú svojim malým zverencom: „Čo vynecháš raz, vynecháš kedykoľvek znova a si opäť na začiatku – to preto musíš cvičiť každý deň…“ Ani domáce otužovanie sa neodporúča vynechávať. Pauzy skutočne vždy vracajú organizmus opäť na začiatok celej námahy. Robte ho denne. Približne po polroku budete mať telo pripravené na otužovanie vonku. Ak teda začnete dnes, možno už s najbližšou zimou sa rozlúčite ako pravý ľadový medveď – dotykom vody so zvyškami snehu na vlastnej pokožke, aj keby to malo byť len omočením chodidiel a lýtok…

Konečne otužovanie v prírode

Po poctivej príprave prichádza na rad otužovanie vonku. Tu tiež začínajte pozvoľna. Ideálne je prejsť z domáceho otužovania na každodenné letné plávanie. Pozor, každodenné a letné znamená v jazyku otužilcov plávanie za každého počasia od apríla do októbra.

„Začiatočníkom sa nikdy neodporúča osamelé plávanie v studených jazerách.“

I tu je dôležitá pravidelnosť – plávajte naozaj denne. Keď sa leto zmení na jeseň a budete sa cítiť dobre, môžete pokračovať ďalej. Odhodlaní vydržia až do zimných mesiacov. Ale pozor: začiatočníkom sa nikdy neodporúča osamelé plávanie v studených jazerách. Pri tomto športe nutne potrebujete „parťáka“. Ešte lepšie je pridať sa k už fungujúcemu tímu alebo klubu otužilcov – budú vás sprevádzať, radiť vám, dohliadať na vás.

Náš tip: Pri otužovaní vonku sa nepreceňujte. Mohlo by dôjsť ku kolapsu organizmu. Čím je voda chladnejšia, tým kratší by mal byť pobyt v nej. Pri 20-stupňovej vode môžete plávať bez obmedzení, pri vode pod 5 stupňov sa v nej zdržte maximálne 5 minút. V zimnom období si otužovanie môžete ozvláštniť napríklad aj trojminútovou prechádzkou po čerstvo napadanom snehu.

Ťažké začiatky, potom radosť

Je pravda, že otužovanie je beh na dlhú trať. No benefity, ktoré ponúka, presvedčili mnohých. Najmä nižšia chorobnosť, lepšia kondícia a odolnosť voči nepriaznivému počasiu na ňom lákajú starších. Nie, neznamená to, že vôbec nebudete chorí alebo prechladnutí. Ale skôr to, že viróz bude menej, prekonáte ich rýchlejšie a v kratšom čase. Otužovanie, najmä striedanie teplej a studenej vody, má pozitívny účinok aj na cievy a ich pružnosť a posilňuje aj srdce.

„Viróz bude menej a prekonáte ich rýchlejšie a v kratšom čase.“

Odborníci z lekárskej a vedeckej obce potvrdzujú ďalšie širokospektrálne benefity otužovania:

• Spaľuje tuky.
• Pomáha bojovať so zápalmi, ale aj rýchlejšie sa zotavovať zo zranení a úrazov.
• Posilňuje nervový systém.
• Zmierňuje individuálne vnímanie bolesti.
• Reguluje hladinu cukrov v krvi.
• Zlepšuje kvalitu spánku a detoxikáciu organizmu. A tým všetkým predlžuje život a dáva mu aktívnejší a kvalitnejší ráz.

Otužovanie má vplyv tiež na psychiku. Posilňujete ním pevnú vôľu, odolnosť a vytrvalosť. Zároveň zlepšuje dobrú náladu, pretože sa pri ňom vylučujú hormóny šťastia, endorfíny. Na otužovanie vo voľnej prírode si naozaj nájdite spoločnosť, najlepšie ďalších milovníkov tohto životného štýlu. Hlavne v začiatkoch prítomnosť iných otužilcov oceníte – pomôžu vám a povzbudia vás. Budete prekvapení, koľko „ľadových medveďov“ spoznáte, nadviažete kontakty a získate nové priateľstvá. Ľadovým medveďom sa totiž človek nerodí, ľadovým medveďom sa stáva.

Náš tip: Existuje veľa spôsobov, ako otužovať. Známa je metóda Wima Hofa. Holanďan, ktorý zabehol maratón za polárnym kruhom, vystúpil na Kilimandžáro, a to všetko len v šortkách a sandáloch, založil svoju metódu na troch (na prvé počutie) jednoduchých, avšak neoddeliteľných pilieroch: dychové cvičenia, otužovanie chladom, nastavenie mysle.

A čo vy, milí Silveráci? Otužujete, alebo vás táto aktivita láka? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti. Uvítame aj vaše tipy, ako s otužovaním začať a aj pri ňom vytrvať. Poznáte vo svojom okolí kluby otužilcov, ku ktorým sa môžu pridať čerství začiatočníci a ktorí budú na nich dohliadať a sprevádzať ich? Tešíme sa na vaše rady a skúsenosti.

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here