Posilnenie imunity a kondície aj z domu

Všetko, čo sa používa, sa opotrebováva. Jasné, že to platí aj o ľudskom tele. Aj o imunite. Bez pomoci nemôže fungovať na sto percent. Stále. Vždy. Za každých okolností. Obranyschopnosť je dôležité posilňovať a zvyknúť si, že je to proces, ktorému sa treba venovať celoročne – nielen v období chrípok a alergií.

Prečo je dôležité posilnenie imunity?

Imunitný systém predstavuje spojenie obranných mechanizmov, ktorých úlohou je chrániť človeka pred škodlivými látkami, infekciami a inými činiteľmi. Všetci sme sa narodili s tzv. vrodenou (prirodzenou) imunitou. Tá predstavuje prvú líniu obrany organizmu. Ale poznáme tiež imunitu získanú. Posilnenie imunity možno budovať celý život. Len vďaka obom aspektom dokáže dlhodobo správne plniť svoju úlohu. 

Aké potraviny pomáhajú pri budovaní odolnosti?

Až 70 % imunitného systému tvorí tráviaci trakt. To je pravý dôvod, prečo by sme sa mali vážne zamýšľať nad tým, aké jedlo uprednostňujeme a čo si najradšej vkladáme do úst. Stravovanie má veľký vplyv na náš zdravotný stav. Preto neberme stravu na ľahkú váhu a osvojme si princípy zdravého stravovania už dnes. 

V čom spočíva? V pravidelnom jedení vyváženej stravy s dostatkom ovocia a zeleniny. Práve z ovocia a zeleniny prijímame vitamíny a minerály v prirodzenej forme. V našich zemepisných šírkach je zároveň dôležité jesť menej tukov, cukrov, kombinácie tukov a cukrov v jednom jedle a tiež menej soli.

Až 70 percent imunitného systému tvorí tráviaci trakt.

Vitamíny dôležité pri podpore imunity:

  • Vitamín C – veľký pomocník v boji proti vírusovým ochoreniam. Nájdete ho predovšetkým v citrusoch (pomaranče, citróny, grepy), ale napríklad aj v čiernych ríbezliach či jahodách. Zo zeleniny si vyberajte papriku alebo brokolicu. 
  • Vitamín A – pomáha rozbehnúť, naštartovať imunitný systém. Preto si doprajte chrumkavú mrkvu, papriku, sladké zemiaky alebo tekvicu. Z ovocia zas marhule či broskyne. 
  • Vitamín B12 – ďalší dôležitý posilňovač imunity. Avšak nachádza sa len v živočíšnych produktoch – mäse, rybách, mlieku alebo vajíčkach.
  • Vitamín D – pomocník v boji proti infekciám a zápalom. Nájdete ho predovšetkým v mlieku a mliečnych výrobkoch, vo vajíčkach či rybom oleji. 
  • Vitamín E – významný antioxidant, ktorý je dôležitý pre zdravie imunitného systému. Nachádza sa predovšetkým v orieškoch, mäse a rybách, ale aj v brokolici a špenáte.
  • Vitamín K – nevyhnutný pri zrážanlivosti krvi a regenerácii kostí. Podporuje funkciu pečene a navyše pôsobí ako prevencia pred infekciami. Jeho hlavným zdrojom sú hlavne rastlinné potraviny – listová zelenina, koreňová zelenina, z ovocia napríklad kiwi, maliny a černice.

Minerály dôležité pri podpore imunity:

  • Zinok – pomáha v boji proti infekciám. Dobrým zdrojom zinku je mäso, strukoviny, slnečnicové a tekvicové semienka a kešu orechy. 
  • Železo – podporuje imunitný systém a zároveň pomáha pri metabolických procesoch. Lepšie sa vstrebáva zo živočíšnych produktov (z mäsa), ale nájde sa aj v rastlinných potravinách – strukovinách a obilninách.
  • Selén – dôležitý minerál pre fungovanie svalov, nervov, ale aj celkovej imunity. Nachádza sa v mäse (dobrým zdrojom je hydina), v rybách, mlieku a mliečnych výrobkoch, zelenine (paradajky, brokolica), aj v strukovinách.

Vedeli ste, že…?
Aj keď odborníci odporúčajú prijímať vitamíny a minerálne látky v ich prirodzenej forme, sú obdobia, keď to jednoducho nestačí. Dôležité je vedieť, že s pribúdajúcim vekom má ľudské telo problém absorbovať vitamíny (napr. vitamín B12) zo stravy tak, aby z nich využilo všetko, čo sa dá. A práve vtedy prichádzajú na scénu doplnky stravy alebo doplnkové vitamíny. Hodia sa najmä v stresových situáciách, siahajú po nich aktívni športovci, ľudia trpiaci zažívacími problémami alebo aj tí, ktorí užívajú lieky (antibiotiká, antacidá).

Ak užívate antibiotiká, je vhodné siahnuť po vitamínoch skupiny B. V chrípkovom období zas nezabúdajte na potrebný vitamín C. Obľúbené sú vitamínové doplnky v kombinácii vitamín C + zinok, pretože oba prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému. Vitamín D sa tvorí v pokožke pôsobením slnečného žiarenia, ktorého je na jeseň a v zime málo. Preto v chladnejších mesiacoch môžete užívať doplnky stravy obsahujúce vitamín D. Existujú aj komplexné multivitamíny, ktoré obsahujú rôzne vitamíny (A, C, B) a minerály (zinok, železo, selén), a sú vhodné na podporu celkovej imunity a vitality. Po týchto doplnkoch sa však snažte siahať len vtedy, keď ich skutočne potrebujete, pričom netreba zabúdať na odporúčané dávkovania.

Čo iné okrem správnej stravy?

Už polhodinová chôdza dokáže divy.

Aj pravidelné cvičenie priaznivo ovplyvňuje našu schopnosť odolávať infekciám. Ale buďte bez obáv – nemusíte hneď podávať olympijské výkony. Už polhodinová chôdza dokáže divy a je tiež skvelou prevenciou proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Ak máte k športu blízko, choďte si zabehať, brázdite cyklistické chodníky alebo sa venujte akémukoľvek športu, ktorý vás baví. Nielenže si posilníte imunitu, ale zároveň aj zlepšíte kondičku, zmiernite stres a podporíte svoju dobrú náladu.

Dobrým prostriedkom je aj otužovanie a saunovanie. Ak sa budete otužovať správne, podstatne znížite riziko vírusových a bakteriálnych ochorení. Navyše si zlepšíte kondíciu a odolnosť voči nepriaznivému počasiu (organizmus si zvykne na výkyvy teplôt a lepšie sa adaptuje na chlad). Sauna zas predstavuje prevenciu pred respiračnými ochoreniami a prečisťuje dýchacie cesty. Ak náhodou trpíte chronickými chorobami, poraďte sa o vhodnosti a postupe, ako začať, najskôr s lekárom.

Ak máte k športu blízko, venujte sa akémukoľvek, ktorý vás baví.

Infekcie môžete ničiť aj z pohodlia domova

Áno, budovanie imunity je možné aj z domu. Je to dokonca mimoriadne dôležité. Neviete, ako začať? Napríklad spomínaným otužovaním. Skúste sa pravidelne sprchovať v studenej vode – začnite vlažnou a postupne ju ochladzujte. Ak sa však chcete otužovaniu venovať naplno, naštudujte si zásady správneho postupu krok po kroku.

Aj dobrý oddych predstavuje možnosť, ako posilňovať imunitu z pohodlia domova. Odpočinok pomáha pri odbúravaní stresu, ktorý neblaho vplýva na imunitu. A teda aj kvalitným spánkom a nohami vyloženými na stole či pohovke podporíte svoju obranyschopnosť. 

Zdravie je prvoradé.

Náš tip: Doma si pravidelne vetrajte a nezabúdajte na to hlavne v zime. Pretože práve v zimných mesiacoch máme tendenciu svoje príbytky prekurovať, aby nám bolo príjemne teplo. V takomto prípade sa však vzduch vysušuje a škodí – znižuje našu obranyschopnosť, poškodzuje dýchacie cesty a nosovú sliznicu. 


Radi hovoríme, že zdravie je prvoradé. A je to tak. Nie je to len fráza. Preto je také dôležité podporovať odolnosť svojho tela a dbať na prevenciu v súvislosti s nepríjemnými chorobami a obťažujúcimi virózami. Akými spôsobmi si budujete imunitu vy? Máte vlastné recepty? Poznáte aj nejaké overené „babské“ tipy? Podeľte sa o svoje skúsenosti s nami. 

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here