Držať sa princípu tradičného čínskeho umenia feng šuej je ideálny spôsob, ako do svojho domova vniesť harmóniu. Inšpirujte sa ním aj vy a zariaďte si svoju obývačku tak, aby ste podporili tok životodarnej energie čchi.
Do obývačky vneste svetlo
Z pohľadu čínskeho učenia feng šuej by mala obývacia izba smerovať na juh, ktorý symbolizuje komunikáciu a spoločenskosť a dokáže zaistiť dostatok slnečného svetla. Ak však túto možnosť nemáte, nezúfajte – miestnosť stačí dostatočne osvetliť lampami. Do kútov, kam príliš svetla nedopadá, umiestnite nie len lampičky, ale napríklad aj zrkadlá, svetlejšie doplnky alebo rastliny. Odporúčame voliť svetlo s teplým odtieňom, ktoré pôsobí omnoho príjemnejšie ako svetlo modré.
Izbu prispôsobte svojmu životnému štýlu
Obývacia izba je vo svojej podstate aktívnou miestnosťou a je potrebné si ujasniť, či túto aktivitu chcete podporiť alebo naopak utlmiť. Na podporu jangovej energie vsaďte na otvorené a vzdušné priestory, moderný nábytok a výrazné farby. Ak ale túžite po pokoji, dajte prednosť tlmeným farbám, masívnemu nábytku a textilným dekoráciám.
V hlavnej úlohe drevo a oheň
V obývacej izbe by mal byť zastúpený predovšetkým prvok dreva. Začať pritom môžete už od podlahy. Drevené parkety alebo plávajúca podlaha vnesie do priestoru hrejivú atmosféru a veľa blahodarnej energie. Nezabudnite ani na prvok ohňa, a to ideálne v podobe krbu. Ten by mal tvoriť pomyslené centrum, okolo ktorého sa na konci dňa schádza celá rodina.
Tip: Ak si krb z najrôznejších dôvodov nemôžete dovoliť, zapáľte si občas aspoň sviečky.
Sedačka ako stredobod miestnosti
Ústredným bodom obývacej izby je nepochybne sedačka. Dôležitejšie ako jej vzhľad je ale jej správne umiestnenie v priestore. Odporúčame, aby ste sa držali nasledujúcich pravidiel, ktoré vychádzajú z feng šuej:
- sedaciu súpravu umiestnite tak, aby ste z nej mali dobrý výhľad do priestoru,
- ak sedačku postavíte ku stene, dodá vám to pocit stability a bezpečia,
- kreslá a taburety rozostavte okolo pohovky, aby ste na seba dobre videli. Podporíte tak vzájomnú komunikáciu,
- vedľa sedačky by nemal chýbať konferenčný stolík, ktorý symbolizuje zdravie. Snažte sa ho preto udržiavať v čistote a pekne uprataný.
Tip: Svoj nový konferenčný stolík zoženiete na Heuréke. Porovnajte medzi sebou ponuky hneď niekoľkých e-shopov a vyberte si tú, ktorá presne spĺňa vaše požiadavky.
Dekorácie na dobrú náladu
Aby ste sa v obývacej izbe cítili príjemnejšie, umiestnite si do nej optimisticky ladené predmety. Veľmi vhodné sú najmä pozitívne a motivačné obrazy alebo rodinné fotografie, ktoré vám budú pripomínať tie najkrajšie momenty vášho života.
Pokúste sa nájsť miesto aj pre izbové rastliny, ktoré priestor oživia. Pozor ale na to, aby neboli suché a aby mali zaguľatené listy. V opačnom prípade by energia v miestnosti mohla stagnovať, čo môže vyústiť do podráždenosti, únavy alebo pocitu úzkosti.
Pár tipov na záver
- Ak máte v obývacej izbe televíziu, snažte sa ju čo najviac posunúť do úzadia. Ideálnym riešením je jej ukrytie do zatváracej skrine, aby nebola neustále na očiach a zbytočne neodvádzala vašu pozornosť.
- Obývaciu izbu laďte do hrejivých a jemných odtieňov krémovej, hnedej, broskyňovej a marhuľovej farby. Naopak modrá, zelená a červená farba by sa mali nachádzať iba na doplnkoch.
- Ak máte obývačku spojenú s kuchyňou, snažte sa obe miestnosti aspoň opticky oddeliť inou podlahou alebo napríklad rozdielnou výmaľbou.
- Do izby môžete umiestniť tiež vodný prvok, napríklad v podobe fontánky. Prudko striekajúca voda energiu aktivuje, pomaly bublajúca naopak upokojuje.
- Ak potrebujete energiu v miestnosti utlmiť, rozmiestnite v nej väčšie kamene, ktoré energiu uzemňujú.