Ešte pred pár rokmi to bol vcelku neznámy pojem. Mnohí z nás skôr šípili, než okúsili a zažili, že by to mohlo byť niečo dobré, niečo príjemné – veď prečo inak by to ubytovacie a rekreačné zariadenia ponúkali a propagovali. Áno, reč je o wellness.
Dnes na nás slovo wellness „vyskakuje“ zovšadiaľ. Ako sa hovorí, aj z chladničky. Ale viete, čo wellness znamená? Aké má benefity? Je vhodný pre každého? Koľko stojí? Ktoré miesta sú obľúbené? Otázok je viac než dosť. Tak poďme pekne poporiadku.
Čo sa skrýva za slovom wellness?
Je to všeobecný názov pre relaxačné zariadenia, ktoré sú vybavené vírivkami, saunami a ďalším relaxačným príslušenstvom. No ukrýva v sebe oveľa viac. Aj preto nemá jednu jednoznačnú definíciu, ale hneď niekoľko.
„Ukrýva v sebe oveľa viac.“
Jedna z nich hovorí o tom, že wellness je životný štýl, v ktorom prevláda harmónia, vyrovnanosť a spokojnosť. Ďalšia ho definuje ako trend v oblasti zdravého životného štýlu, ktorého cieľom je starostlivosť o človeka a o jeho fyzické a duševné zdravie.
Vedeli ste, že…?
Pojem wellness je odvodený z anglických slov well-being a fitness, čo v prenesenom význame znamená príjemne sa cítiť a byť fit. V 17. storočí znamenal opak choroby.
Aká je jeho hlavná myšlienka a cieľ?
Wellness je založený na tom, že kvalitu a dĺžku života neurčuje len genetická predispozícia, ale aj to, ako sa k svojmu telu v priebehu života správame. Správna životospráva, teda nutrične vyvážená a zdravá strava, k nej pohyb a primerané „rozmaznávajúce“ aktivity majú priamy vplyv na imunitu, teda obranyschopnosť voči chorobám. Čaro wellness spočíva v tom, že na starosti má práve „rozmaznávanie“ zväčša uponáhľaného, fyzicky a psychicky vyčerpaného či vystresovaného organizmu. Hlavným cieľom je relax, oddych a regenerácia.
Očakávajte množstvo benefitov
Keď sa oddáte „wellnessovaniu“, môžete očakávať a časom na sebe aj pozorovať množstvo benefitov. Toto je len krátky výpočet tých najpodstatnejších prínosov:
- zlepšenie krvného tlaku,
- podpora dobrého spánku,
- zmiernenie bolestí,
- redukcia stresu,
- detoxikácia,
- zmiernenie bolestí hlavy,
- predchádzanie znakom starnutia,
- mentálna rovnováha,
- vyššie sebavedomie.
Wellness ako životný štýl
Ak sa rozhodnete pre wellness a ten postupne ovplyvní celý váš životný štýl, vedzte, že nespoznáte len sauny a vírivky. Ľudia, ktorí mu podľahli, na ňom milujú správnu kombináciu pravidelného športu, zdravej výživy, kozmetických procedúr, masáží, kúpeľov, relaxácie, rehabilitácie, redukcie stresu a čiastočne aj alternatívnej, najmä bylinnej medicíny. To všetko k nemu patrí.
„Cieľom je starostlivosť o človeka a o jeho fyzické a duševné zdravie.“
Aké procedúry môžete nájsť vo wellness centrách?
Každé wellness centrum je iné. Líši sa nielen veľkosťou, počtom víriviek či sáun, ale aj tým, aké procedúry ponúka. Spektrum je mimoriadne široké:
- Fytoterapia
Je to odbor, ktorý využíva liečivé sily rastlín v kozmetike, pri procedúrach, liečení a ošetrení tela. Bylinky sa vo wellness a spa používajú hlavne pri kúpeľoch, masážach či príprave čajov. Bylinné terapie sú veľmi žiadané a vyhľadávané.
- Aromaterapia
Možno ju definovať ako cielené používanie esenciálnych olejov na udržanie, podporu a zlepšenie fyzickej, emocionálnej a duševnej pohody. Základom sú oleje, ktoré sú veľmi aromatické a bohaté na minerály. Dnes už takmer nenájdete wellness centrum, ktoré by nemalo aromaterapiu.
- Kolorterapia
Terapia, pri ktorej sa využíva pôsobenie farebných svetiel. Kolorterapia sa najčastejšie umiestňuje do soľných jaskýň, whirlpoolov a do sáun. Efekty svetla dotvárajú celkovú atmosféru a zároveň majú upokojujúci alebo povzbudzujúci účinok, v závislosti od farby.
- Haloterapia
Ide o vdychovanie soľných častíc. Liečba soľou je originálna prírodná metóda, ktorá bola známa už v starovekom Grécku. Wellness centrá ju najčastejšie využívajú v soľných jaskyniach alebo v saunách.
- Kryoterapia
Ide o liečbu mrazom, kedy je telo na krátky čas vystavené extrémne nízkym teplotám. Táto terapia dosahuje dobré výsledky pri bolestiach chrbta, celulitíde či lupienke. Celkovo však pôsobí blahodarne nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke človeka. Kryoterapia by mala prebiehať pod taktovkou skúseného odborníka.
- Speleoterapia
Súbor liečebných metód, ktorých podstatou je využívanie mikroklímy podzemia. Je vhodná pre ľudí, ktorí majú problémy s dýchacou sústavou. Túto procedúru odporúčajú alergiológovia, ale aj imunológovia.
- SPA
Predstavujú procedúry, ktoré sú spojené priamo s vodou. Najčastejšie sú v podobe kúpeľov (minerálnych, perličkových, uvoľňujúcich).
Kto by si mal dať pozor na wellness procedúry?
Nie všetky procedúry sú vhodné pre každého. Ľudia, ktorých trápia problémy s pohybovým aparátom, by sa mali oblúkom vyhnúť thajskej masáži. Obmedzenia pri procedúrach sa týkajú aj ľudí so srdcovo-cievnymi chorobami, pre ktorých je riziková kryokomora. Vo všeobecnosti sa odporúča konzultovať návštevu wellness centra s lekárom, ak ste si vedomí, že vás trápia niektoré zdravotné ťažkosti.
Ako sa správať vo wellness centre?
Tieto riadky ocenia najmä tí, ktorí sa chystajú do wellness po prvýkrát:
- Na začiatok je dobré vedieť, že do wellness si nemusíte nič brať, keďže ide o bezplavkovú zónu.
- Pri vstupe dostanete plachtu a uterák.
- Po vkročení do wellness zóny sa osprchujte.
- Po celom priestranstve wellness by ste sa mali pohybovať pomaly a potichu. V saune buďte len toľko, koľko vládzete.
- Zakaždým, keď vyjdete zo sauny, sa osprchujte studenou vodou. Ochladenie je totiž dôležitý akt celého saunovania. Po ochladení si odpočiňte v relaxačnej miestnosti.
„Vo všeobecnosti sa odporúča konzultovať návštevu wellness centra s lekárom.“
Ktoré miesta na wellness sú atraktívne a obľúbené?
Rozhodli ste sa vyskúšať wellness pobyt, ale stále hútate nad výberom lokality? Nechajte si poradiť od nás.
- Lokalita Vysokých Tatier
Nádherné prostredie Vysokých Tatier je lákadlo samo osebe. Tak prečo nespojiť príjemné s užitočným? Počas dňa celodenná túra a večer oddych vo wellnesse – toto je dokonalé kombo, ktoré by mal zažiť každý z nás.
V oblasti Vysokých Tatier nájdete množstvo hotelov, ktoré obohacujú svoje služby o wellness. Obľúbený je napríklad Wellness Hotel Borovica**** na Štrbskom Plese, ktorý ponúka oddych spojený s relaxom, výnimočnými službami a skvelým jedlom. A toto je aj skvelý tip pre milovníkov vína – hotel disponuje jednou z najlepších vinoték vo Vysokých Tatrách, vďaka čomu môžete ochutnať vína z celého sveta.
- Wellness pobyty v aquaparkoch
Wellness si môžete užiť aj vďaka pobytu v aquaparkoch. Ich súčasťou totiž často bývajú práve wellness centrá, ktoré ponúkajú priestor na oddych.
Tak napríklad Hotel Galeria Thermal Bešeňová**** vyrástol priamo v areáli rezortu Bešeňová. Môžete si tak vychutnať nielen vodný park, ale aj relax v privátnej thermal zóne. Zaujímavosťou je, že ide o prvý holistický hotel na Slovensku, ktorý sa sústreďuje na všetky tri úrovne bytosti – telo, dušu, aj myseľ.
- Wellness pobyty v kúpeľoch
„Lepšie raz zažiť, ako stokrát o tom počuť.“
Vedeli ste, že aj v kúpeľoch si môžete vychutnať kratší wellness pobyt? Je to skvelé riešenie, ak si chcete počas víkendu oddýchnuť, načerpať nové sily a vychutnať si blahodarné liečivé pramene.
V centre kúpeľov Trenčianske Teplice leží hotel Most Slávy, ktorý ponúka služby od samotných liečivých procedúr cez masáže a sauny až po oddych v bazéne či vírivke. Na svoje si prídu aj milovníci dobrého jedla – ochutnať tu môžete špeciality z diviny a pripiť si slivovicou z ich vlastného sadu.
„Kto stratí zdravie, ten stratí nezávislosť.“ (Roy Littlesun)
Na záver možno len konštatovať, že je lepšie raz zažiť, ako stokrát o tom počuť. Čo vy na to, milí Silveráci? Súhlasíte? Dajte nám vedieť, či sa už aj vám životný štýl wellness stihol „zaryť pod kožu“. Alebo po ňom ešte len pokukujete a hľadáte odvahu vstúpiť do sveta, kde sa postarajú o vaše telo aj myseľ?