Dlhovekosť fascinuje vedcov, výskumníkov a bádateľov z celého sveta už desaťročia. Ale asi najviac by mala zaujímať každého jedného z nás – bežných ľudí, nie? Žiť plnohodnotný, šťastný a zdravý život aj po stých narodeninách – možno to nemusí byť nesplniteľný sen. Zdá sa vám takáto predstava pritiahnutá za vlasy? Vedeli ste, že na našej planéte existujú takzvané modré zóny?A že centariáni, ľudia vo veku nad sto rokov, alebo takmer centariáni sú v ich spoločenských a komunitných štruktúrach nielen viditeľní, ale aj mimoriadne aktívni a okolím vážení?
Tieto miesta sú roztrúsené naprieč kontinentmi a špecifické sú tým, že ich obyvatelia sa dožívajú pozoruhodného veku.Zaujímavosťou navyšeje, že bez ohľadu na vysoké percento vekových rekordérov v populácii (90 a viac rokov) aj ostatných ľudí v týchto oblastiach oblúkom obchádzajú civilizačné i chronické ochorenia. Majú sviežu myseľ a telo, ktoré bez problémov zvláda pohyb a dlhé prechádzky kopcovitými terénmi. Nech by sme v tom hľadali akúkoľvek záhadu, výskumy zatiaľ ukazujú, že celý zázrak vyplýva z aktívneho životného štýlu.
„Bohužiaľ, byť starým je jediný spôsob, ako žiť dlho.“ — Ferdinand de Lesseps
Modré zóny sa nachádzajú v Grécku, Taliansku, Japonsku, Kostarike i USA. Kam tým smerujeme? Nie, nie, nezačínajte baliť kufre a nesnažte sa presťahovať… Spôsobom života obyvateľov týchto piatich „záhadných“ miest sa oplatí skôr inšpirovať!
Modré zóny Dana Buettnera
„Zdá sa, že celý zázrak vyplýva z aktívneho životného štýlu.“
Slovné spojenie „modré zóny“ je v súvislosti s dlhovekosťou známe od roku 2005. Prostredníctvom článku v National Geographic Magazine ho použil výskumník a spisovateľ Dan Buettner. Svojimi výskumami nadviazal na prácu dvojice Gianni Pes a Michel Poulain, ktorých už predtým zaujal netradične vysoký počet sto- a viacročných ľudí v celkovej štruktúre obyvateľstva v regióne Barbagia vo východnej Sardínii – a našiel a označil celkovo 5 miest na Zemi, ktoré sa vymykajú priemeru:
- Ostrov Ikaria v Grécku – ľudia tu „holdujú“ stredomorskej strave, ktorá je plná olivového oleja, výborného červeného vína a naozaj domácej zeleniny. Prirátať treba družnosť a súdržnosť. Hornatý terén ostrova svojim obyvateľom nedovoľuje nečinne vysedávať ani sa od seba izolovať. Za každodennú zdravú námahu sa im odmeňuje už celosvetovo známym prívlastkom: adresa, na ktorej ľudia zabúdajú zomierať.
- Región Barbagia na talianskej Sardínii – považuje sa za vnútrozemský región Sardínie, a predsa tu žijú v priemere najstarší muži na svete. Tajomstvo ich dlhovekosti spočíva nielen v dlhom spánku (mimochodom, zaslúženom), ale aj v každodennej práci na čerstvom vzduchu – so zvieratami na farmách v pomerne ťažko prístupnom teréne.
- Japonský ostrov Okinawa – na tomto izolovanom ostrove žijú zase najstaršie ženy sveta. Ich receptom pre dlhý život je dostatok pohybu (práce), meditačné cvičenia a jedlá so sójou, sladkými zemiakmi a listovou zeleninou. Ich tradičná miso polievka je sama osebe považovaná za recept na dlhovekosť.
- Polostrov Nicoya v Kostarike – za dlhým životom ľudí z polostrova Nicoya sa údajne ukrýva celoživotná manuálna práca a strava, ktorej základom je fazuľa a kukurica. V tejto oblasti je vraj 7-krát vyššia pravdepodobnosť než v Japonsku, že sa šesťdesiatnik dožije stovky!
- Mestečko Loma Linda v americkej Kalifornii – život ľudí z malého kalifornského mestečka Loma Linda je založený na silnej, až asketickej viere príslušníkov spoločenstva Adventistov siedmeho dňa. Patrí k nej vegetariánstvo, zákaz fajčenia a konzumácie alkoholu, dostatok aktívneho pohybu a filozofia živých malých komunitných spoločenstiev.
Vedeli ste, že…?
O celkovom zdraví, náchylnosti na ochorenia, a teda aj o šanciach na dlhý život rozhoduje genetika asi z 20 až 30 percent. Podstatný zvyšok má – dnes už naozaj dokázateľne – „na svedomí“ životný štýl. Menej príjemnou správou je, že na našej planéte existujú aj miesta, ktoré sú opakom modrých zón, a ľudia sa v nich dožívajú nižšieho veku, než je priemer.
„So zlou náladou sa starne veľmi rýchlo.“ — Ivan Sergejevič Turgenev
9 tipov na dlhovekosť
Celý tím, ktorý sa spolu s Danom Buettnerom podieľal na skúmaní tajomstva dlhého života, dospel k záveru, že tamojších 90, 100 či 110-ročných obyvateľov spája 9 zásadných ukazovateľov:
- každodenný pohyb – obyvatelia modrých zón majú fyzickú prácu a prechádzky na dennom poriadku,
- zmysel života – títo ľudia presne vedia, kvôli čomu/komu sa ráno zobúdzajú a aká je ich úloha na konkrétny deň,
- relaxácia – zatiaľ čo na Sardínii vyznávajú v rámci relaxácie poobednú siestu, v Loma Linda si nájdu čas na modlitbu,
- pravidlo 80 percent – zaujímavosťou je, že nepokračujú v jedení, keď sa nasýtia zhruba na 80 % – jednoducho, neprejedajú sa,
- rastlinné stravovanie – za zmienku stojí aj skutočnosť, že na stoloch prevláda rastlinná strava – hlavne fazuľa, zelenina, ovocie a celozrnné výrobky,
- pitie vína – avšak podľa hesla: s rodinou, s priateľmi, so susedmi, no vždy s mierou,
- viera – z výsledkov výskumov naozaj vyplýva, že ľuďom môže predĺžiť život aj viera, resp. vedomá spolupatričnosť k určitej komunite a vyznávanie rovnakých hodnôt, ktoré však nestoja predovšetkým na zhŕňaní majetkov a finančných zábezpek,
- rodina – áno, aj v modrých zónach je rodina, ktorá priaznivo vplýva na dobrú zdravotnú kondíciu tamojších obyvateľov, na prvom mieste,
- priatelia – neprehliadnuteľným faktom je, že najdlhšie žijúci obyvatelia majú vo svojom okolí veľmi dobrých priateľov a silné vzájomné putá medzi sebou.
TIP na záver: Vedeli ste, že Dan Buettner napísal o modrých zónach aj knihu? S titulom „Modré zóny – 9 rád pre dlhý život od ľudí, ktorí sa dožili vysokého veku“, nájdete ju aj v kníhkupectvách.
Nie sme na tom vôbec zle!
Všetky modré zóny ležia vo vyspelých, a možno povedať, že politicky stabilných krajinách. Je v nich tiež kvalitná zdravotná starostlivosť. Avšak perličkou je, že konkrétne oblasti sú v rámci svojich krajín skôr chudobnejšími a odľahlejšími regiónmi. V každom sa zachoval tradičný spôsob života.
„Fyzická aktivita, skromnejší, hoci nutrične hodnotný jedálniček – všetko, čo potrebujeme k dlhému životu, máme na dosah ruky.“
Ľudia sa nezaobídu bez fyzickej aktivity, skromnejšieho, hoci nutrične veľmi hodnotného jedálnička, funkčných a pomáhajúcich rodinných a spoločenských väzieb. Neprehliadnuteľná je aj vysoká religiozita. Aj vám sa na tomto mieste núka paralela Slovenska vnútri Európy? A prečo nie? Pokojne môžeme povedať, že všetko, čo potrebujeme k dlhému životu,máme na dosah ruky. Trochu paradoxný záver vzhľadom na súčasnú uponáhľanú dobu, však? Ani v 21. storočí, ktoré je plné moderných vynálezov a inteligentných technológií, nemusí byť všetko len o kariérach, najnovších trendoch a drahých veciach. Snáď stačí trochu spomaliť, viac sa pohybovať na čerstvom vzduchu a vychutnávať si aj tie najvšednejšie okamihy, ktoré nám ponúka krása každodenného života.
Potvrdzuje to pre magazín Silverdium aj Ing. Paed. IGIP Martina Gažarová, PhD. z Katedry výživy ľudí FAPZ SPU v Nitre: „Zdravé starnutie by malo byť jednoznačne aktívnym starnutím plným entuziazmu. Vyžaduje si pozitívny prístup k sebe samému, svojmu okoliu, k životu ako takému. Dôležitá je chuť žiť, prekonávať prekážky, nech sú akékoľvek, ochota vzdelávať sa, spoznávať nové – či to budú miesta, chute alebo priateľstvá.“ Samozrejme, plány dokážu skrížiť choroby alebo aj na prvý pohľad nevinné úrazy. „No napriek tomu je správne vyššieho veku si naplno užívať. Možno to dosiahnuť zdravým životným štýlom, dostatočným pohybom a, samozrejme, stravou,“ nabáda odborníčka.
„Za všetko musíme v živote platiť – za mladosť hlúposťou, za múdrosť starobou.“ — Václav Dušek
Poviete nám, milí Silveráci, ktoré z tipov na dlhý život pestujete vy? Máte vo svojom okolí alebo priamo v rodine 90- či viacročných fyzicky či psychicky aktívnych známych a príbuzných? Dajte nám o nich vedieť. Prezraďte nám ich životný príbeh i to, akým spôsobom inšpirujú a obohacujú váš život.