Milovaný a nenávidený medzinárodný deň žien

Rozhorčenie, zadosťučinenie, rovnosť, tolerancia, lepšie podmienky, milé spomienky, nostalgia, vtipné zážitky, oslavy v pracovnom kolektíve, karafiáty, bonboniéry, darčeky do domácnosti, každoročná povinnosť. Čo vo vás evokuje Medzinárodný deň žien? Pravdou je, že u nás mu oproti zahraničiu pripisujeme rôzne prívlastky. Nie vždy však lichotivé. Myslíte si, že zaslúžene? Prečo je to tak?

8. marec je ideálnou príležitosťou na oslavu ženskosti.

Kde má svoje korene?

Predchádzali mu demonštrácie robotníčok v amerických textilných továrňach. Tieto ženy začali s bojom za zlepšenie pracovných podmienok a lepšie sociálne zabezpečenie ešte v 19. storočí. Ich protestné pochody postupne silneli, k pôvodným požiadavkám pribudlo aj získanie volebného práva. V roku 1908 pochodovalo ulicami New Yorku až 15 000 nespokojných zamestnankýň textiliek – bolo to práve v mesiaci marec – a o rok neskôr vyhlásili členky Socialistickej strany Ameriky prvý Medzinárodný deň žien, ktorý vtedy pripadol na 28. februára 1909 (mal sa konať vždy poslednú februárovú nedeľu).

Podnet na „oslavu“ dňa žien podporili prvé poslankyne zvolené vo fínskom parlamente a aj vďaka nim sa táto myšlienka rozšírila do ďalších krajín. V roku 1910 navrhla Medzinárodná konferencia socialistických žien v Kodani, aby sme si Medzinárodný deň žien pripomínali každý rok (fixný dátum zatiaľ nebol stanovený). V roku 1911 vyšli do ulíc aj ženy z európskych metropol. Požadovali i možnosť zastávať verejné funkcie, vzdelávať sa v učňovských školách, mať právo na rovnaký plat ako muži za totožnú prácu.

Ako vznikol?

V Rusku ženy preukázali svoju nespokojnosť v roku 1913. O štyri roky neskôr demonštráciu poznačila aj vojnová situácia (súvisiaca okrem iného s hladom) a pod heslom „Chlieb a mier“ prerástla do niekoľkodňových verejných nepokojov, až napokon do revolúcie (cár abdikoval, dočasná vláda uzákonila volebné právo pre ženy). Tento pochod začal poslednú februárovú nedeľu, 23. februára, no podľa juliánskeho kalendára. V našom gregoriánskom deň pripadal na 8. marca.

U nás, vtedy v Československej republike, sme si oslavu žien uctili prvýkrát v roku 1921.

Uvedený dátum sa ako Medzinárodný deň žien ustálil na konci prvej svetovej vojny. U nás, vtedy v Československej republike, sme si oslavu žien uctili prvýkrát v roku 1921. Hoci bol počas druhej svetovej vojny zrušený, po jej skončení sa zase dočkal obnovy. Organizácia Spojených národov ho definitívne za sviatok žien vyhlásila v roku 1975. Odvtedy sa MDŽ oslavuje v rámci celého sveta. Navyše, Valné zhromaždenie OSN vyzvalo o dva roky neskôr, aby jeho členské štáty deklarovali 8. marec ako deň Spojených národov za práva žien a svetový mier.

Vedeli ste, že?

Dôležitú úlohu v histórii Medzinárodného dňa žien zohral požiar, ktorý vypukol v jednej z newyorských tovární. Tragédia v Triangle Shirtwaist Factory, pri ktorej prišlo kvôli pracovným podmienkam o život takmer 150 ľudí (zamknuté dvere pre lepšiu kontrolu pri odchádzaní z pracoviska, nedostatok hasiacich prístrojov, napriek tomu, že ženy pracovali s horľavými materiálmi, svietilo sa otvorenými plynovými horákmi a pod.), otriasla verejnosťou a bola odrazovým mostíkom pre zmeny v pracovnom zákonodarstve.

Pôvodný význam verzus povinná oslava

Netrvalo dlho a aj u nás získal sviatok masový charakter. Tematika boja žien za slobodnejší a spravodlivejší svet však počas neho nerezonovala. Bohužiaľ, jeho pravý význam sa postupom času vytrácal, respektíve bol politikmi zneužívaný v období socializmu. Vďaka a vzdávanie úcty ženám boli zahalené sofistikovaným rúškom manipulácie.

Organizácia Spojených národov ho definitívne za sviatok žien vyhlásila v roku 1975.

Súhlasíte s tým, že komunistický režim využíval MDŽ ako svoju propagandu, alebo to vnímate inak a na spoločné stretnutia v mestských halách a kultúrnych domoch spomínate s radosťou? Aj keď, dovolíme si tvrdiť, bol u nás Medzinárodný deň žien unesený, obe z uvedených možností sa nemusia nutne vylučovať. Mnohí z vás možno s odstupom času potláčajú angažovanosť do úzadia a v pamäti majú i zážitky, ktoré hrejú pri srdci.

Milovaný-a-nenávidený-medzinárodný-deň-žien

MDŽ v súčasnosti

Čas na oslavy pominul? V novodobej histórii sviatok síce nesie politický nádych, ale už nejde len o prežitok bývalého režimu. Stále má svojich odporcov a priaznivcov. Úprimne, na ktorú stranu patríte vy? Aj mladšia generácia MDŽ kritizuje, pričom veľakrát ani netuší, aký je jeho pravý význam. Našťastie, i vďaka masovému šíreniu informácií mnohí z nej poznajú jeho hlbší zmysel a podľa toho sa k nemu stavajú. Otázka znie, v akom pomere je kritika sviatku a symbol politického, kultúrneho, ekonomického a sociálneho zrovnoprávnenia žien

V súčasnosti je MDŽ na Slovensku oslavovaný skôr v súkromí, v práci sa mu len zriedka dostane povšimnutia (česť výnimkám). V Amerike je paradoxne k svojej histórii oslavovaný iba v niektorých jej častiach. Naopak, v Rusku má dlhodobú tradíciu a je zároveň dňom pracovného pokoja. Obľúbený je aj v Anglicku či Taliansku, čoraz viac aj v Grécku. V každej krajine prebieha, samozrejme, inak. Niekde je to združovanie sa žien v organizáciách „s vyššími záujmami“, ide o čas strávený na kávičkách, v galériách a na kultúrnych podujatiach, ktoré majú z úcty k nežnému pohlaviu raz v roku zadarmo.

V Rusku má dlhodobú tradíciu a je zároveň dňom pracovného pokoja.

V niektorých krajinách dostávajú ženy počas 8. marca iné uznanie ako v podobe hmotných darov a nie sú to „len“ rôzne ocenenia. Napríklad Island vyhlásil, že sa stane prvou krajinou na svete, ktorá prinúti firmy pôsobiace v krajine dokazovať, že poskytujú rovnakú mzdu bez ohľadu na pohlavie (do roku 2022). Škótsko zase presadilo zákon na bezplatné hygienické potreby pre ženy. Demonštrácie za práva žien sú tu však stále prítomné. Svedčia o tom aj tie z minulého roka, ktoré sa konali v Turecku, Ukrajine, Španielsku či Nemecku.

Milovaný-a-nenávidený-medzinárodný-deň-žien

Čo robí sviatok sviatkom

Prejaviť úctu ženám môžete rôznymi spôsobmi. Téma obdarovania je v tomto prípade aktuálna, v akej miere, to už je individuálne. Venovať žene pozornosť, kvietok, pripomenúť jej, že je výnimočná, úprimne si pred ňou priznať, že naozaj robí svet krajším (nielen vizuálne), že má vo vašom živote zvláštne a nezastupiteľné miesto (pekné slová vedia pohladiť na duši) – 8. marec je ideálnou príležitosťou na oslavu ženskosti. Verte, že väčšina žien ocení, ak si na ne v tento deň spomeniete.

Venovať žene pozornosť, kvietok, pripomenúť jej, že je výnimočná.

Určite ste sa vo svojom okolí stretli s argumentom, že muž na uvedené nepotrebuje špeciálny deň. Možno. Ale ako to vníma jeho žena? Ak rovnako, tak je to v poriadku. Dôležité je, aby tento sviatok nebol len bezduchým vyzdvihovaním svojej polovičky. Napokon, sviatok sviatkom nerobí to, že mu v kalendári každoročne prislúcha konkrétny dátum, ale dôvod, prečo sa doň vôbec dostal. Medzinárodný deň žien je pripomienkou boja za emancipáciu, sociálnu rovnosť a práva žien – je aj na vašom uvážení, či je tento boj naozaj ukončený a či existujú dôvody na jeho oslavu. Indíciou by mohol byť výrok M. Schillera: Vážte si ženy. Tvoria a vplietajú do všedného života nebeské ruže.“

A vy, milí Silveráci, oslavujete Deň žien? Alebo je to pre vás deň ako každý iný? Sme zvedaví, ako tento sviatok vnímate. Dajte nám vedieť.

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here