Aplikácie, ktoré vám po 50-ke zmenia život

Každý občas začuje múdrosť, ktorá ho poriadne pobúri. Napríklad, že ženy nepatria za volant. Nie je to pravda. A rovnako ani to, že smartfón nepatrí do rúk skôr narodeným. Naopak, mobil a mobilné aplikácie môžu rapídne zvýšiť kvalitu života. Niekedy ho dokonca aj zachrániť.

Možno neviete, ale pojem aplikácia odborníci radi prirovnávajú k bytu: Je to miesto na bývanie. Je v ňom kuchyňa, obývačka, spálňa, kúpeľňa. V kuchyni varíme. V obývačke spíme. Každá miestnosť slúži presnému účelu. To isté platí o aplikácii – môže byť súčasťou smartfónu, tabletu či počítača. Niektorá slúži na písanie správ či telefonovanie. Iná funguje ako kalkulačka, budík, rádio, fotoalbum…

Mobilných aplikácií sa netreba báť. Ich hlavnou úlohou je uľahčiť a spríjemniť život. Vďaka nim viete zlepšiť svoj spánok, kontrolovať dodržiavanie pitného režimu, brať pravidelne vitamíny a predpísané lieky a mnoho ďalších vecí. Stačí si len stiahnuť tie správne „appky“. Ktoré to sú?

O zdravie sa postará Aesculap Lekárnička

Život je to najcennejšie, čo máme. Treba si ho vážiť. Tu niet o čom diskutovať. Kľúčovú úlohu pri tom zohráva zdravie. Vekom býva nalomené, vyžaduje si liečbu. Aby bola úspešná, dôležité je tiež pravidelné užívanie liekov – a to už je častokrát veľký problém. Práve preto vznikajú aplikácie, ktoré pripomínajú, že je čas vziať si predpísané tabletky. Jednou z nich je aj Aesculap Lekárnička.

Táto „lekárnička“ obsahuje zoznam všetkých liečiv dostupných na Slovensku, bez ohľadu na to, či sú na recept alebo voľnopredajné. Stačí odfotiť čiarový kód z balenia alebo ho vyhľadať manuálne v zozname. Aesculap Lekárnička potom sama upozorní, že je čas na tabletku.

Strašiak menom pád

Štatistiky Úradu verejného zdravotníctva SR hovoria, že najviac úrazov vzniká pri páde. Každý piaty pád končí zranením,každý štyridsiaty si vyžaduje hospitalizáciu. A práve úrazy spôsobené pádom sú piatou najčastejšou príčinou úmrtí u seniorov.

Pádov sa obzvlášť bojíme pri deťoch a potom znova vo vyššom veku – máme strach o rodičov, o seba… Ako zariadiť, aby sme sa neumárali prehnaným strachom a neustálymi kontrolami neobťažovali svojich najbližších? Riešenie ponúka aplikácia Seizario.

„Pádov sa obzvlášť bojíme pri deťoch a potom znova vo vyššom veku…“

Ide o mobilnú aplikáciu, ktorá prostredníctvom smartfónu dokáže identifikovať pád človeka.Zisťuje rýchlosť a silu nárazu mobilu. Aby aplikácia nepovažovala bežný pád smartfónu – ktorý sa občas vyšmykne z ruky snáď každému – za pád človeka, je dobré nastaviť ju na najnižšiu citlivosť.

Ak sa šmyknete na zľadovatenom chodníku, aplikácia spustí odpočítavanie. Keď však počas neho podržíte tlačidlo na vami zvolený čas (napríklad na tri sekundy), detekcia pádu sa zruší. Aplikácia predpokladá, že ste v poriadku. Ak nezareagujete, odošle vybraným kontaktom upozorňujúcu správu.

Vedeli ste, že…?

Aj Polícia SR sa rozhodla prispieť svojim dielom do mozaiky záchranných aplikácií. Jej „appka“ má pomáhať pri incidentoch, obzvlášť na uliciach či v prípadoch domáceho násilia. Ľudia, ktorí sa ocitnú v situácii, keď klasické čísla 158 alebo 112 vyťukať nedokážu alebo by ich takýto pokus mohol vážne ohroziť, môžu vďaka nej privolať pomoc dotykom na displej smartfónu. Nainštalujte ju do mobilu sebe aj svojim blízkym. Môže sa zísť v pravý čas a zachrániť niekomu život, zdravie alebo „len“ peňaženku pred krádežou.

S BIG Launcher nie je nič malé

Museli by sme jesť mrkvu denne na kilá, aby sme mali zrak ako orol po celý život.To však nie je reálne. Aj to je jeden z dôvodov, prečo niektorí odmietajú smartfón. Všetko sa im zdá malé a neprehľadné. I tieto strasti dokáže vyriešiť aplikácia – volá sa BIG Launcher.

S BIG Launcher si zväčšíte ikony,zredukujete ich počet na obrazovke, sprehľadníte zoznam kontaktov a zjednodušíte mnohé nastavenia. BIG Launcher uľahčuje používanie mobilu ľuďom, ktorí majú problémy so zrakom.

Stiahnite, nainštalujte, otvorte a užívajte.

A ako vlastne dostať všetky tieto aplikácie do mobilu? Žiaden strach. Nájdite si v smartfóne ikonu s názvom Obchod Play alebo App Store. Podľa toho, aký máte smartfón, nájdete buď jednu, alebo druhú.

Potom rolujte alebo prostredníctvom príkazu vyhľadajte konkrétnu aplikáciu. Treba na ňu kliknúť. Dotykom na políčko „inštalovať“ dáte príkaz na stiahnutie do mobilu. Kým ju budete môcť otvoriť a využívať všetko, čo ponúka, vyžiada si viaceré potvrdenia dotykom na políčko „súhlasím “.

Pozor, existujú aj platené aplikácie. Tie si od vás budú žiadať informácie o tom, ako chcete platiť. Takže ak takúto aplikáciu nechcete, odíďte z nej preč. Ak je to predsa len priveľa krokov a neviete si s tým dať rady, nehanbite sa spýtať vašich detí, vnúčat či mladších susedov. Veď nikto učený z neba nespadol.

Nasledujúce aplikácie možno už poznáte. Patria do skupiny najobľúbenejších. Používate ich každý deň, alebo ich odmietate? Zaujíma nás váš názor, podeľte sa oň.

Rozradostí vás WhatsApp

Boli časy, keď sme si volávali len cez pevnú linku. Potom sa objavili prvé mobily a pevné linky začali strácať svoje opodstatnenie. Nakoniec vymizli takmer úplne. A keďže nič netrvá večne, klasické telefonovanie pomaly nahrádzajú aplikácie. Tých existuje viacero, no najobľúbenejšou je zrejme WhatsApp.

„Ak vám nestačí ich len počuť, môžete zapnúť videohovor a vidieť ich „naživo“.“

S WhatsApp-om môžete volať svojim blízkym vždy, keď sa vám za nimi zacnie. Ak vám nestačí ich len počuť, môžete zapnúť videohovor a vidieť ich „naživo“. Okrem toho si prostredníctvom tejto mobilnej aplikácie môžete písať, posielať fotky, videá a rôzne súbory. Určite vás poteší, že je zadarmo. Za ušetrené peniaze si môžete dopriať niečo iné.

Kamarát Facebook spája

Facebook je totiž najväčšia sociálna sieť na svete.Zaregistrovalo sa do nej viac ako 2,5 miliardy ľudí z celého sveta (september 2019). Zo štatistík, ktoré uverejnil web omnicoreagency.com vyplýva niekoľko ďalších zaujímavých faktov:

  • Vo vekovej kategórii 65+ používa Facebook až 62 % ľudí (samozrejme z tých, ktorí majú internet).
  • Vo veku 50 až 64 rokov ho používa 72 % ľudí.
  • Medzi 30- a 49-ročnými to je 84 %.
  • Medzi 18- až 29-ročnými 88 %.

Aj z tohto je zrejmé, že Facebook zďaleka nie je len pre mladých.Hoci je na tejto sociálnej sieti veľa nekvalitného a reklamného obsahu a mnohí tu svoj život prezentujú inak ako v skutočnosti žijú, rozhodne má zmysel.

Pýtate sa v duchu, čo je s vašimi spolužiakmi, s ktorými ste dreli školské lavice? Kam sa podeli a čo robia kamaráti z detstva?A čo vaši bratranci a sesternice, ktorých ste roky nevideli? Stiahnite si Facebook. S veľkou pravdepodobnosťou sa o nich niečo dozviete. Možno budete prekvapení, kam ich život zavial.

„Vďaka tejto sociálnej sieti dokážete objaviť „stratenú“ rodinu.“

Skúšajte a objavujte

Aplikácie neustále pribúdajú. Zamerajte sa na také, ktoré budú mať pre vás význam, prínos a pridanú hodnotu.Ale kľudne sa môžete aj pohrať. Napíšte nám, ktoré považujete za užitočné vy, a ktoré vám v živote najviac pomáhajú. Zvládli ste inštaláciu sami? Prezraďte nám, ako sa vám žije s aplikáciami a smartfónom, sme zvedaví na vaše postrehy.

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here