Sine aqua deest vita − bez vody niet života. Pijeme jej dosť?

Voda tvorí sedemdesiat percent celkovej váhy človeka. Je nenahraditeľnou súčasťou organizmu. Je naozaj dôležité priebežne a vo vhodnom množstve ju dopĺňať. Tekutiny potrebujeme na látkovú výmenu, správnu funkciu obličiek i odplavovanie škodlivín. Ľudské telo si síce určité množstvo dokáže vytvoriť samo, tzv. metabolickými procesmi, no je to len 500 až 900 mililitrov za deň. Všetko ostatné musí dostať z nápojov a kvalitnej stravy.

„Pitný režim treba dodržiavať celoročne.“

Dehydratácia je stav, pri ktorom k veľkým škodám stačí veľmi málo – len aby sa z ľudského tela stratilo viac tekutín, než prijalo. Dôjde k prehriatiu, obehovým problémom, bolestiam hlavy, únave, poklesu výkonnosti a koncentrácie. Pri dlhodobej dehydratácii trpia najviac obličky. Výsledkom môže byť vznik mimoriadne bolestivých obličkových či močových kameňov, ale i nebezpečného zápalu slepého čreva. Dôležité je tiež vedieť, že pitný režim treba dodržiavať celoročne, nie iba v lete. Nie nadarmo to lekári ľuďom neustále pripomínajú. Dostatočne hydratovaný organizmus je omnoho zdravší, odolnejší, vitálnejší a smelo môžeme dodať, že aj krajší.

Riaďte sa telom aj rozumom

Stretli ste sa už so vzorcom na výpočet pitného režimu? Takáto vec skutočne existuje. Základný tvar vzorca, ktorého výsledok vám napovie, koľko tekutín by ste mali denne vypiť, je odvodený od telesnej hmotnosti:

váha v kg x 0,035 = denná potreba tekutín v litroch.

Ale pozor, za každých 11 kg nadváhy si pripočítajte 0,25 litra. Žena vážiaca 66 kg potrebuje zhruba 2,3 litra tekutín denne. Ak od tejto hodnoty odpočítame pol litra metabolickej vody (ktorú si telo vytvorí samo), zistíme, že táto žena by mala vypiť ešte 1,8 litra tekutín. Ak to dodrží, nevystaví svoje telo hrozbe dehydratácie. Optimálny denný príjem tekutín môže, samozrejme, mierne kolísať a pohybovať sa v rozmedzí 1,5 až 2,5 litra. Množstvo vždy závisí od vykonávanej fyzickej aktivity, počasia, ročného obdobia, aktuálneho zdravotného stavu a ďalších faktorov.

„Voda je život, čistá voda znamená zdravie.“

(Audrey Hepburn)

Na pravidelné pitie je najlepšia obyčajná čistá voda, ktorú môžeme dochutiť čerstvou citrusovou šťavou, lístkami medovky alebo mäty. Najvhodnejšie je kombinovať alebo striedať minerálku s obyčajnou vodou, kvalitnými ovocnými džúsmi, šťavami a čajmi. Môžeme si vyberať z najrozličnejších variácií zelených, čiernych, bylinných i korenených čajov, ale aj v prípade čaju platí známe: všetko s mierou.

Vedeli ste, že…?

Zelené čaje – napriek tomu, že patria do kategórie najzdravších – sa nemajú piť po vychladnutí. Prebiehajú v nich reverzné procesy, ktoré zdraviu prospešné látky rozkladajú na škodlivé. Ak vám chutí vlažný alebo až studený zelený čaj, pripravte si ho inak – macerovaním. Lístočky vložte do väčšej sklenenej nádoby, zalejte ich studenou vodou, nádobu nechajte stáť dlhší čas a potom, po sfarbení do zelenkasta až svetložlta, si nápoj po dúškoch vychutnávajte. Pokojne i celý deň.

Na bylinných čajoch je väčšinou uvedená odporúčaná denná dávka. Ani pravého čierneho, bieleho a zeleného čaju by sme nemali vypiť príliš veľa. Ako horná hranica sa uvádzajú 2 litre denne, inak čaj stráca svoje pozitívne účinky. Naviac, čajové lístky obsahujú teín, ktorý účinkuje rovnako ako kofeín, takže povzbudzuje a taktiež mierne odvodňuje.

Na pravidelné pitie je najlepšia obyčajná čistá voda.“

Ďalšou dobrou modifikáciou vody sú sirupy a šťavy. Obsahujú koncentrované účinné látky. Avšak pozor na cukry a pridané sladidlá – takýmto sa radšej vyhnite. Sirupu stačí väčšinou lyžička až dve denne, napriek tomu dokáže urobiť s organizmom divy. Trebárs taký rakytník je doslova „nadupaný“ vitamínom C, betakaroténom a flavonoidmi. Síce nechutí úplne najlahodnejšie, ale vďaka jeho blahodarným účinkom mu to určite odpustíte. Rakytník posilňuje imunitu, nakopne vás pri prechladnutí a rovnako dobre poslúži ako prevencia civilizačných ochorení. Úplne najkoncentrovanejším zdrojom vitamínov a oveľa chutnejším je trnkový sirup, ktorý si môžete primiešať do vody alebo do smoothie.

Vedeli ste, že s pravidelným pitným režimom:

  • Schudnete. Pri pravidelnom príjme tekutín nebudete pociťovať hlad tak naliehavo. Hravo sa zbavíte najmä zradného a často falošného, tzv. vlčieho hladu. Ak to potrebujete, môžete chudnúť.
  • Detoxikujete organizmus. Voda prepláchne pečeň a obličky, z tela rýchlejšie vylúči škodlivé látky a zároveň eliminuje vznik kameňov v obličkách i močových cestách.
  • Získate viac energie. Dobre hydratovanému organizmu nechýba energia, lepšie a ľahšie ju získava z prijatej stravy.
  • Eliminujete bolesti hlavy. Dostatočný prísun tekutín dokáže v mnohých prípadoch predísť bolestiam hlavy. A keď už vás bolí, pomôže a uľaví od tých najhorších stavov.
  • Podporíte odolnosť imunitného systému. Hydratovaný organizmus lepšie pracuje, rýchlejšie vylučuje škodlivé látky, a tým pádom je odolnejší voči infekciám.
  • Skrášlite si pleť. Pokožku je dôležité hydratovať aj zvnútra, je potom vypnutá, pevná a pružná, menej náchylná k vzniku vrások a suchých šupiniek.

Doprajte si vodu pravidelne

S rastúcim vekom nás opúšťa pocit smädu a túžba poriadne sa napiť. Odborníci preto odporúčajú vypestovať si návyk a pravidelne siahať po pohári s dvoma decilitrami čerstvej vody. Nedostatok príjmu tekutín, bohužiaľ, vedie k tomu, že v starobe už organizmus trpí chronickým nedostatkom tekutín v tele. Práve dostatku tekutín pritom vďačíme za pevnú pokožku i dostatočne zvlhčené sliznice nosa, očí i úst, ktoré chránia pred inváziou pôvodcov najrôznejších chorôb.

Voda tiež vedie k napučaniu natrávenej potravy, a tým podporuje správne trávenie. Kto pije málo, musí počítať so zápchou. Nedostatok vody však znamená aj vyššie riziko tvorby krvných zrazenín v cievach. V mozgu sa nedostatok vody prejaví ako únava, neskôr ako zmätenosť.

Náš tip:

Spravte si rituál. Sled obyčajných návykov určuje náš bežný deň, a to taktiež pri jedle a pití. Vyskúšajte, ktoré nápoje sa najlepšie hodia v priebehu dňa. Pohár vody hneď po vstávaní z postele, ovocná šťava okolo desiatej dopoludnia alebo čaj o piatej, ako to tradične robia Angličania. Ak máte nejaký obľúbený pohár či hrnček, dodržiavanie pitného režimu s ním bude zábavnejšie. Existuje aj zaujímavá aplikácia Drink Water Reminder pre inteligentné telefóny, ktorá vám pripomenie, či ste dnes vypili dostatok tekutín.

Nadmerné pitie a aquaholizmus

Pravidelný pitný režim má aj odvrátenú tvár: aquaholizmus. Je to pomerne nový pojem. Mnohí z nás ho už zaregistrovali, dokonca úplne podvedome – pri pohľade na fotografie a zábery slávnych hercov, herečiek, speváčok či modeliek, ktoré neurobia ani krok bez fľaše s vodou v rukách. Ide o závislosť na pití vody.

Ak si tiež všade so sebou nosíte veľkú fľašu a priebežne z nej každých desať či pätnásť minút popíjate, môžete si vypestovať problém. A to nielen psychický! Takýmto pitím vody sa upokojujete, zdôvodňujete si to tým, že je to zdravé, dobré pre pleť a podobne. Avšak, vypiť viac než 4 litre tekutín denne môže byť nebezpečné.

S rastúcim vekom nás opúšťa pocit smädu a túžba poriadne sa napiť.“

Ak máte zdravé obličky, asi to zvládnu, no dlhodobé nadmerné pitie (rovnako ako nedostatočné) môže viesť k zlyhaniu obličiek i ďalších orgánov. Najväčšie riziko to predstavuje pre mozgové bunky, ktoré zväčšia svoj objem, dôjde k opuchu mozgu, obmedzeniu prietoku krvi, utlačeniu mozgového kmeňa a následne k reťazovému poškodeniu nervovej sústavy, čo môže viesť až ku kóme či smrti.

A ako ste na tom vy a váš pitný režim, milí Silveráci? Zaznamenali ste už nejaký zdravotný problém v dôsledku nedostatočného alebo prílišného príjmu tekutín? Podeľte sa s nami o váš pitný rituál či obľúbený nápoj.

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here