Ľudia, ktorí čítajú, žijú v priemere o dva roky dlhšie

Knihy sú bohatstvo. Jeho moc nespočíva v schopnosti hltať príbeh za príbehom a vynikať „sčítanosťou“ nad všetkými ostatnými. Jeho sila je dnes predovšetkým v schopnosti neustále, znova a znova brázdiť hranice vlastných obzorov. Knihy pomáhajú človeku hýbať sa, nestáť na mieste – na púšti alebo, naopak, v blate
– tých istých, rokmi zažitých pohľadov na svet. Pomáhajú nebáť sa neprebádaných kútov – sveta i vlastnej hlavy – a tie známe nevyhlasovať za jediné skutočné a pravdivé.  

Vedeli ste, že…? 
Čítanie kníh nie je nijaká strata času. Univerzitní vedci v Yale došli k záveru, že na dlhší a aktívnejší život stačí tri a pol hodinky čítania kníh – nie časopisov – týždenne. Ak si vypestujete tento dobrý návyk, máte šancu pridať si k veku dožitia 23 mesiacov. V Yale skúmali svoje hypotézy takmer 12 rokov, a to na vzorke vyše troch a pol tisíca ľudí vo veku na 50 rokov. Žiaľ, mechanizmus svojich výpočtov neprezradili. V závere však zdôraznili, že pokojný proces ponorenia sa do čítania knihy angažuje myseľ a stimuluje poznávacie schopnosti mozgu. 

Prinášame vám zopár tipov, ktoré by ste tohto roku nemali prehliadnuť

Ak patríte medzi milovníkov čítania, pripravili sme vám zoznam chuťoviek, ktoré by ste si nemuseli nechať ujsť. Nájdete tu kvalitnú slovenskú detektívku, knihu o výchove (veď aj vnúčence treba občas usmerniť), niečo pre psíčkarov i vtipnú bodku na záver – cestopis pre svetobežníkov, hoci aj obývačkových. 

„Knihy sú ako dvere. Otvoríte ich a vstúpite do iného sveta.“ 
– Jeanette Winterson 

Elizabeth Gilbert – Mesto dievčat  

zdroj: bux.sk

Nový román od autorky bestsellerov Podstata všetkých vecí Jedz, modli sa a miluj.Príbeh rozpráva Vivian Morrisová, ktorú ako devätnásťročnú vyhodili z Vassarovej univerzity. Rodičia, ktorých sa dcérin neúspech dotkol, sa jej elegantne zbavili – poslali ju žiť k tete Peg na Manhattan. Je rok 1940 a Peg vlastní staré divadlo Lily Playhouse. „Lily Playhouse nepripomínal nič, nijaký svet, v ktorom som dovtedy žila. Bola to živá animácia nádhery a špiny, chaosu a zábavy – inými slovami, svet dospelých, ktorí vystrájali ako malé deti.“Neodolateľné prostredie New Yorku štyridsiatych rokov, nekonvenčný svet divadiel, láska a potom škandál, ktorý dokáže obrátiť celý svet naruby a poznačiť životy ľudí. Retrospektívne písaný román je zmesou bohémskeho života, mladosti, priateľstva aj lásky. Ale v každom prípade je tiež poklonou životu a jeho sile aj v tých najzvláštnejších podobách.  

Vedeli ste, že…? 
Kniha Jedz, modli sa a miluj bola v roku 2010 sfilmovaná v hlavnej úlohe s oscarovou herečkou Juliou Roberts. 

Martin Vašš – Zmenení Parížom  

zdroj: bux.sk

Slovenskí umelci a Paríž v 20. storočí – tak znie podtitulok knihy od historika Martina Vašša, ktorý sa zameral na kultúrny vplyv Paríža na slovenských spisovateľov a výtvarníkov. Slovenskí umelci, ktorí absolvovali tvorivý pobyt v Paríži, ním boli ovplyvnení – nielen ich umelecká tvorba a životný štýl, ale aj všetky oblasti každodenného života. Martin Vašš na základe spomienok, korešpondencie a článkov výtvarníkov a spisovateľov (Krčméry, Benka, Bazovský, Smrek, Fulla, Tatarka, Bednár a ďalší) poukazuje na zmenu, umelecké smerovanie a prínos pre slovenskú umeleckú kultúru. 

„K dobrej knihe treba dobrých čitateľov.“ 
– Victor Hugo 

Helen Redding – Inteligentní hry pro vašeho psa 

zdroj: bux.sk

Táto kniha je určená pre všetkých milovníkov psov, ktorí sa o svojho domáceho maznáčika starajú s veľkou láskou. Nie je to klasická kniha o výcviku a starostlivosti o psa – prináša aj niečo navyše. Je plná hier, podnetov a užitočných informácií, vďaka ktorým sa vám podarí obohatiť čas strávený so svojím psíkom. 

Vedeli ste, že…? 
Hra so psíkmi je veľmi dôležitá. Nielenže si medzi sebou upevňujete vzťah, ale pes sa pri hre zároveň učí ovládať svoje telo, kontrolovať silu aj koordináciu pohybov. Hra udržiava psíkov v správnej telesnej aj duševnej kondícii.  

Krížovky s tipmi na trávenie voľného času  

zdroj: bux.sk

Radi lúštite krížovky? Tak táto kniha je pre vás ako stvorená. Nielenže vás zabaví, ale nájdete v nej aj inšpirácie a tipy na vyplnenie voľného času. Navyše, pravidelné lúštenie krížoviek so sebou prináša mnoho pozitív 
rozširujete si obzory, zlepšujete pamäť, trénujete mozog. Lúštenie krížoviek sa považuje za zmysluplnú činnosť, a to v každom veku. V niektorých situáciách je dokonca geniálnou terapiou. 

Tom Phillips – Pravda     

zdroj: bux.sk

„Toto je kniha o pravde  presnejšie o veciach, ktoré nie sú pravdivé.“  Ďalší satirický počin z pera Toma Phillipsa. Po knihe Ľudstvo s podtitulom Stručné dejiny toho, ako sme všetko pos*ali prichádza na pulty kníhkupectiev Pravda. Kniha ponúka prehľad najvtipnejších historických klamstiev a podfukov. Ľudia klamali a podvádzali vždy. Prečo ale niektoré klamstvá pretrvávajú a falošné informácie sú považované za pravdu? V knihe sa dozviete, ako sa šíria a uchovávajú klamstvá, ako odhaliť klamárov, ale aj mnoho iných zábavných a užitočných informácií. 

Dominik Dán – Klbko zmijí  

zdroj: bux.sk

Najpredávanejšieho slovenského autora asi netreba predstavovať. Autor detektívok, známy pod pseudonymom Dominik Dán, napísal už svoju 30. knihu a môžeme smelo povedať, že ide o najočakávanejší titul tohto roka. V novej „dánovke“ sa detektív z oddelenia vrážd Richard Krauz pustí do vyšetrovania vrážd okresného prokurátora a starostu mestskej časti. „Mesto, príbeh a všetky osoby v tejto knihe sú vymyslené a akákoľvek podobnosť so skutočnosťou je čisto náhodná, hoci sa niekomu môžu zdať akési povedomé…“  Korupčná aféra, zrada z vlastných radov, ale aj typický „vraždársky“ humor a stará známa partia „vraždárov“ z kancelárie 141, ktorá sa púšťa do vyšetrovania s vervou jej vlastnou – aj toto všetko nájdete v novej detektívke Klbko zmijí.  

„Nezáleží na tom, koľko máš kníh. Ale aké sú.“ 
– Seneca 

Slávka Kubíková – Klub nerozbitných detí 

zdroj: bux.sk

Kniha s podtitulom „Sedem vecí, ktoré pomôžu vašim deťom prežiť v modernej dobe“ je šitá pre slovenských rodičov a odskúšaná na slovenských deťoch. Vychádza z psychologických a medicínskych štúdií a nájdete
v nej mnoho rozhovorov so slovenskými expertmi. V knihe si prejdete rôznymi oblasťami, od technológií a hier cez knihy a hudbu až po hranice a charakter detí. Je plná zaujímavých postrehov, ktoré môžu dopomôcť pri výchove vášho potomstva.  „… patria do Klubu nerozbitných detí. Do tohto klubu majú prístup len deti, ktoré si poradia. Také, ktoré sa nestratia, sú samostatné, slobodné, dokážu prekonávať prekážky a pri tom všetkom ostať spokojné. Sú to deti, ktoré keď zbadajú dážď, namiesto frflania v ňom začnú tancovať.“ 

Kovár, Zajac, Benediková – Epidémie v dejinách 

zdroj: bux.sk

Táto kniha udrie na strunu nielen všetkým fanúšikom edície Civilizácia, ale aj tým, ktorí majú záľubu vo faktoch. Epidémie ohrozujú ľudstvo od nepamäti a mnoho z nich ovplyvnilo vývoj celých civilizácií. Kniha tak predstavuje sumár epidémií a nákaz, ktoré ľudstvo prekonalo – morovú epidémiu, čiernu smrť, týfus, kiahne, choleru aj hladomor a mnohé iné. Súčasťou knihy sú texty renomovaných historikov a archeológov, ktorí sa na tieto pandemické nákazy  zamerali.  

Sally Rooney – Normálni ľudia  

zdroj: bux.sk

Už obálka knihy hlása, že ide o víťaza Costa Book Awards za najlepší román roku 2018. Jeden z najoceňovanejších románov v súčasnosti bol u nás niekoľkokrát vypredaný a stále sa teší veľkej obľube. Ústrednými postavami sú Connell a Marianne, mladí študenti žijúci v malom írskom mestečku. Pochádzajú z rozličných spoločenských vrstiev, predstavujú protiklady, no napriek tomu ich život zvedie na spoločnú cestu. Normálni ľudia sú príbehom o mladých ľuďoch, o láske, komplikovaných vzťahoch, priateľstve a dospievaní. 

Vedeli ste, že…? 
Spisovateľka Sally Rooney je mladá írska autorka (20.2.1991), ktorá debutovala románom Rozhovory s priateľmi. Jej druhá kniha Normálni ľudia sa stala predlohou k rovnomennému britskému seriálu a autorka spolupracovala aj pri vytváraní scenára.  

Are Kalvo – Antiturista 

zdroj: bux.sk

V našich končinách poznáme Severanov skôr ako autorov kvalitných detektívok (Jo Nesbo, Jorn Lier Horst, Camilla Läckbergová). Nór Are Kalvo sa však pustil do celkom iného žánru – tento stand-up komik sa vo svojej knihe zameral na vzťah Nórov k prírode. Kniha vtipným spôsobom mapuje jeho cestu túru pešiu aj na bežkách počas ktorej sa snaží zistiť, čo ľudí na turistike tak veľmi láka. Jedna z internetových recenzentiek o tejto knihe vyhlásila, že po dlhom čase konečne objavila dielo, z ktorého po večeroch s chuťou nahlas čítala aj svojmu partnerovi.

„Kniha je záchranné koleso samoty.“ 
– Ramón Gómez de la Serna 

A čo vy, milí Silveráci? Patrí čítanie medzi vaše koníčky? Čítali ste, alebo sa chystáte čítať niektorý z titulov
v našom zozname? Napíšete nám, čo nové a skvelé ste v poslednom čase prečítali? Nebojte sa inšpirovať ostatných a napíšte nám svoj zoznam obľúbených kníh alebo autorov. Veď nikdy neviete, komu váš tip na dobrú knihu zmení život.  

Podobné články

2 Komentáre

    • Dobrý deň, pani Monika,

      ďakujeme za váš názor. Želáme vám veľa prečítaných kníh a všetko dobré.

      S pozdravom tím portálu Silverdium

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here