Sociálne siete prenikli do podstaty našich životov. Vedeli ste, že len účet na Facebooku má 2,5 milióna Slovákov? Cudzí nám nie je ani Twitter, Snapchat či Instagram.
„Sociálne siete prenikli do podstaty našich životov.“
Práve instagram sa u nás dostáva do povedomia stále viac a viac. Sieť vznikla za účelom zdieľania fotografií, postupne však pribudli aj videá a príbehy. Dáva ľuďom priestor na zdieľanie svojho života, ale aj sledovanie toho, čo ich zaujíma. Vďaka instagramu sa dokážete spojiť s blízkymi a zdieľať s nimi svoje radosti prostredníctvom fotografií. Zároveň tu nájdete aj množstvo inšpirácií, zaujímavostí aj podnetov.
Vedeli ste, že…?
Instagram založili v roku 2010 Kevin Systrom a Mike Krieger. V roku 2012 Facebook túto platformu odkúpil za 1 miliardu dolárov. V súčasnosti je z Instagramu kolos, ktorého hodnota je viac ako 100 miliárd dolárov.
Rýchlokurz instagramu alebo Ako na to?
Instagram funguje ako bezplatná aplikácia v zariadeniach iOS a Android. Zároveň aj ako portál v internetových prehliadačoch. Vytvorenie účtu je jednoduché, intuitívne. Žiadna veda – len prihlasovacie meno a heslo. Možnosťou je prihlásenie prostredníctvom Facebook účtu. Následne si svoj profil môžete prispôsobiť pridaním fotky alebo základných informácií.
Nebojte sa instagram využívať – deľte sa o svoje zážitky s priateľmi alebo hľadajte nové podnety. Pridávajte fotky a videá podľa ľubovôle, spájajte sa s rodinou, deťmi, vnúčatami. Ukážte svetu svoju kreativitu v ručných prácach, posuňte známym svoj overený recept na koložvársku kapustu, zdieľajte obrázky našej krásnej prírody, aby aj iní spoznali miesta, ktoré sa oplatí navštíviť. Alebo jednoducho iba sledujte inšpiratívnych ľudí, ktorí vás môžu nakopnúť k ďalším zaujímavým nápadom.
„Účet na Facebooku má 2,5 milióna Slovákov.“
Zaujímavosti o instagrame:
- Instagram má miliardu aktívnych užívateľov a predpokladá sa, že do nasledujúcich troch až piatich rokov bude týchto používateľov dvakrát viac.
- Viac ako 60 % používateľov sa do svojho účtu prihlasuje denne.
- V celosvetovom meradle je v používanosti instagramu na prvom mieste veková kategória 18 – 29 rokov, za ňou nasledujú ľudia vo veku 30 – 49 rokov.
- Najsledovanejším používateľom instagramu je futbalista Cristiano Ronaldo, ktorého sleduje viac ako 200 miliónov ľudí.
- Jedným z najsledovanejších účtov je práve účet samotného Instagramu.
Instagram inšpirácie, resp. koho sa vyplatí sledovať?
Instagram je liahňou nevídanej inšpirácie, či už plánujete dovolenku, alebo len premýšľate
o tom, čo variť na večeru. Práve „schopnosť inšpirovať“ je jeho najsilnejšou zbraňou. Navyše, má viac pozitívnych a motivačných impulzov, preto aj na samotných používateľov pôsobí príjemnejšie ako iné sociálne siete.
Na otázku, koho sledovať, neexistuje jednoznačná odpoveď. „Je to aj o záujmoch a preferenciách. Známe osobnosti, politici, športovci, varenie, pečenie alebo cestovanie – na instagrame si vie každý vybrať takú kombináciu stránok a ľudí, ktorá ho niečím priťahuje. Niektorí sledujú svojich známych, iní svoje idoly. Ide o to, aký obsah chcete tzv. konzumovať,“ potvrdzuje odborníčka na sociálne siete z agentúry ContentFruiter, Ľudmila Murgašová.
V minulosti nebolo ľahké dozvedieť sa o ľuďoch tak veľa a tak ľahko, ako to ponúka instagram. „Niektoré celebrity posúvajú do online sveta prakticky každý svoj krok. Ich obdivovatelia – ale ani neprajníci – si už nemusia kupovať časopisy či zapínať telku, aby zistili, čo majú nové. Alebo kto sa s kým zasnúbil, kto s kým rozišiel,“ dodáva Ľ. Murgašová.
Instagram je však aj skvelý marketingový nástroj a príležitosť dať vedieť ostatným o svojich nápadoch a aktivitách, alebo aj drobných službách, ktoré ponúkate iným. Ale pozor, aj na instagrame sú pochybné profily plné neoverených informácií a hoaxov.
„Instagram je liahňou nevídanej inšpirácie.“
Aké sú výhody instagramu:
- Vzájomné spájanie ľudí. Ak máte deti rozlezené po svete, takto ich môžete vidieť aj počuť. Môžete vidieť vnúčatá vyrastať, sledovať ich zážitky či záujmy.
- Rýchly prístup k informáciám. Informácie však treba filtrovať, pretože nie všetko, čo nájdete na sociálnych sieťach, je pravda. Kritické myslenie je v tomto prípade veľmi dôležité.
- Inšpirácie z rôznych oblastí, motivácia.
Nezabúdajme na bezpečnosť
V online svete netreba nikdy zabúdať na
bezpečnosť. Podľa Ľ. Murgašovej je dôležité
si premyslieť, čo kam uverejňujeme a posielame. „Vždy je potrebné rátať s
tým, že sa obsah môže dostať do nesprávnych rúk. Je lepšie byť opatrný pri
zverejňovaní fotografií svojich blízkych, ale to platí pri všetkých sociálnych
sieťach.“
Náš tip:
Tiež sa obávate, či budete na instagrame dostatočne v bezpečí? Ak máte strach z neželaných návštevníkov vášho profilu, nastavte si dvojfázové overovanie. Teda jednak heslo a následne kód zaslaný prostredníctvom sms. Druhou možnosťou je súkromný účet. V tomto prípade vidí obsah toho, čo zo svojho života zdieľate, len ten, komu ste to dovolili.
Informácie treba filtrovať. Z pohľadu bezpečnosti je dobré myslieť aj na hrozbu závislosti. „Všetko treba riešiť s rozumom, netreba sa báť, ale treba sa vedieť ovládať. Taktiež vnímať realitu,“ konštatuje odborníčka. Pretože v súčasnosti vzniká veľký problém s tým, že ľudia berú všetku tú nádheru na sociálnych sieťach až príliš vážne.
Slováci na instagrame
Sociálne siete využíva takmer 60 % z nás, konkrétne instagram používa zhruba milión Slovákov. Je pravda, že sociálne siete u nás využívajú prevažne mladí ľudia vo veku 16 – 24 rokov. Ale to vôbec neznamená, že ľuďom nad túto vekovú hranicu nemajú čo ponúknuť.
Vedeli ste, že…?
Medzi najsledovanejších Slovákov na instagrame patrí cyklista Peter Sagan (viac ako 1 600 000 sledovateľov), modelka Lucia Javorčeková (viac ako 1 400 000 sledovateľov) a módna blogerka Radka Kováč (viac ako 1 000 000 sledovateľov). V zozname „najsledovanejších“ však nájdete aj futbalistov Martina Škrtela, Milana Škriniara a Mareka Hamšíka, speváčku Daru Rolins či bývalú tenistku Dominiku Cibulkovú.
Na instagrame nájdete aj množstvo inšpiratívnych profilov ľudí v zrelom veku. Inšpirujte sa zaujímavými ľuďmi a ukážte svetu, čo sa vo vás skrýva.
- Slovensko: Katarína Pazmányová – Life after fifty: https://www.instagram.com/life_after_fifty/
- Česká republika: Baba Slováková – Babie letá: https://www.instagram.com/babie.leta/
- Svet: SLVR.TETSUYA – slvr.tty: https://www.instagram.com/slvr.tty/
„Instagram obohatí život, niekedy prinesie aj skutočné kamarátstva“
Rozhovor s bývalou novinárkou Katarínou Pazmányovou, ktorú si na instagrame pod účtom life_after_fifty obľúbilo už takmer desaťtisíc ľudí
- Na instagrame ste už známa osobnosť. Prečo ste sa tam prihlásili? Je to dobrá životná skúsenosť?
Celý život sa riadim heslom, že nikdy nie je neskoro učiť sa nové veci. A tak nejako to bolo aj s instagramom. Pred 3 rokmi na rodinnej dovolenke, kde som mala zrazu viac času aj veľa pekných nových fotiek. Skĺbila som záľubu vo fotografovaní s myšlienkou, že život po päťdesiatke je stále zaujímavý a plný drobných radostí. Musím však podotknúť, že začiatky by som bez dcérinej odbornej pomoci nezvládla. Pojmy ako hashtag, tag a kopec iného boli pre mňa španielskou dedinou. A tak som si začala sama vyhľadávať informácie na internete, čo mi pomohlo cítiť sa na tejto sieti istejšie.
- Prečo je podľa vás vhodné, aby ľudia v zrelom veku mali instragram?
Jeho výhody som obzvlášť precítila počas posledných mesiacov, keď stovky mojich sledovateľov prakticky z celého sveta zostali zatvorené doma počas karantény. Instagram bol jednou z platforiem, cez ktorú udržiavali kontakt s priateľmi, delili sa o svoje obavy z pandémie, zdieľali spomienkové fotky a udržiavali sa v optimizme. Heslom Stay safe – Zostaň v bezpečí sa končil každý druhý komentár. Instagram vie byť inšpirujúci aj povzbudzujúci, každý si tam okrem krásnych fotiek zo všetkých kútov sveta vie nájsť aj nových priateľov.
- Vedeli by ste poradiť našim Silverákom, ako byť na instagrame i celkovo na internete bezpečne a v bezpečí?
Instagram ma naučil jednej veci: dnes si do svojho súkromia púšťam len ľudí, ktorým by som sa nebála otvoriť ani dvere do bytu. Zdá sa mi, že bezpečnosť na internete akosi podceňujeme. Sme menej obozretní ako v reálnom živote, a pritom nástrah je aj na instagrame viac ako dosť. Aj preto som napísala vtipnú príručku: Čo nám deti o instagrame nepovedali. V nej radím, ako vojsť do sveta instagramu, nájsť tam všetko to pekné, čo nám ponúka, ale aj ako rozoznať možné riziká.
A čo vy, milí Silveráci, našli by sme vás na instagrame? Využívate túto sociálnu sieť na komunikáciu s rodinou a známymi, zdieľate fotografie, alebo sa len nechávate inšpirovať? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti s instagramom v komentároch.