Bezpečnosť na internete – dodržiavate ju?

Nie všetko, čo vidíte na internete, sú fakty. Aj vo virtuálnom svete sa klame. Orientovať sa v množstve informácií, ktoré online priestor ponúka, nie je jednoduché. To však neznamená, že by ste naň mali zabudnúť, respektíve zanevrieť. Prináša totiž i nespočetné množstvo výhod. Ako sa na internete pohybovať? Dodržiavate bezpečnosť na internete? Čo je pravda a čo informácia vytrhnutá z kontextu? Čo predstavuje pomyselný výkričník?

Nakupovanie cez internet

TIP: Pozor na internetovú pascu v podobe objednávky bezplatnej vzorky nejakého produktu (kozmetického, výživového a pod). Pri objednávaní sa uistite, že nejde o tzv. uvítací balíček, po ktorom vám automaticky budú posielané ďalšie výrobky s povinnosťou platby. Vždy si objednávku pozorne skontrolujte.

Počet priaznivcov online nakupovania stále rastie, pričom mu čoraz viac holdujú aj ľudia nad 50 rokov. Riziká internetového predaja sa týkajú každej generácie. Základom úspechu je nakupovanie u overených predajcov, eshopov. Spoznáte ich podľa recenzií zákazníkov a tiež toho, či na svojej stránke uvádzajú povinné údaje, ako napr. obchodné podmienky, postup pri vrátení tovaru a reklamácii, možnosti doručenia a platby, informácie o spracovaní osobných údajov, súborov cookies, sídlo spoločnosti a kontakt.

Riziká internetového predaja sa týkajú každej generácie.

TIP: Pokiaľ sa chystáte nakupovať cez neoverené eshopy, neplaťte vopred. Na internetových bazároch si všímajte hodnotenia predajcov. Ak sú pozitívne a predávajúci vyžaduje platbu vopred, pravdepodobne sa nemáte čoho obávať. V opačnom prípade uprednostnite dobierkovú službu. Spôsob komunikácie môže byť taktiež ukazovateľom, hoci nie zárukou.

Virtuálne vzťahy

Pre osobnosť človeka je dôležité, aby mohol komunikovať, budovať vzťahy a byť súčasťou spoločnosti. Internet je jednoduchým nástrojom, respektíve prostriedkom na obnovenie siete už existujúcich vzťahov (bývalí spolužiaci, kolegovia, „starí známi“), ako aj na vytvorenie novej vzťahovej a komunikačnej siete. Pokiaľ ste proces hľadania vzniknutých či novovznikajúcich kontaktov už zahájili, prípadne sa tak chystáte urobiť, obozretnosť je na mieste.

Komunikácia s neznámymi ľuďmi prináša určité riziká. Neschvaľujte každú žiadosť o priateľstvo, ktorá vám na Facebooku alebo inej sociálnej sieti príde. Rovnako neposielajte niekoľko takýchto žiadostí cudzím osobám. Tak ako v „reálnom svete“ si premyslite, koho chcete pustiť do vášho života, komu sprístupníte vaše súkromie a do akej miery. Áno, nadväzovanie kamarátstiev je super. Áno, takmer každému príde vhod, keď sa má s kým podeliť o svoje radosti a starosti. Áno, človeka poteší, ak ho iný človek pochváli, dá mu kompliment (aj keď iba v podobe palca nahor). ALE!

Pokiaľ hľadáte viac ako kamarátstvo, či už na Facebooku, alebo rôznych internetových zoznamkách, nezabúdajte na to, že človek „na druhej strane“ môže byť ktokoľvek a počiatočnú eufóriu ľahko vystrieda sklamanie. Ani fotka na profile nemusí byť zárukou pravdivej totožnosti. Ak by aj bola, berte do úvahy, že reagovanie v správach a pri osobnom stretnutí môže byť veľmi odlišné. Možných negatív je dosť, ale to neznamená, že na internete nenájdete človeka, s ktorým si budete rozumieť. Človeka, ktorý určitým spôsobom prinesie do vášho života radosť (hoci iba v online priestore). Len si treba pamätať, že v tomto prípade platí obmenené „najskôr preveruj, až potom dôveruj“.

Facebook a Instagram

Na sociálnych sieťach máte možnosť zažiť viacero príjemných situácií, emočných zážitkov. Zároveň máte na „jednom mieste“ prístup k aktuálnemu dianiu vo svete, k rôznym zaujímavostiam, inšpiráciám. Vidíte do života niektorých ľudí, do určitej miery sa doň lajkovaním, komentovaním, zdieľaním zapájate. Práve v tejto rovine sa často ukazujú negatíva Facebooku, Instagramu, Twitteru a pod.

Najskôr preveruj, až potom dôveruj.

Ide o reálny pohľad do súkromia? Má zmysel uvažovať nad tým, či je niečo „za oponou“? Sú prezentované informácie pravdivé? Môžu mať „bezchybné fotografie“ vplyv na psychické rozpoloženie? Nevyvolávajú pocit menejcennosti, neznižujú sebavedomie? Koľko času pri nich trávite? Samozrejme, odpovede sú výhradne individuálnou záležitosťou. Sociálne siete vplývajú na každého inak. Niekto si z nich berie len plusy, iný mínusy, ďalší oboje.

Z hľadiska bezpečnosti sú však dôležitými otázkami tieto:

  • Aké fotografie a v akom množstve uverejňujete? – Ak ste uvarili chutné jedlo, upiekli koláč, pokojne sa pochváľte. Ak vaša záhradka lahodí oku, podaril sa vám kutilský projekt, taktiež sa môžete pochváliť. Zvážte však pridávanie rodinných fotiek. Je dobré sa uistiť, či sú s vašimi plánmi stotožnení aj rodinní príslušníci. Príspevky z dovolenky je lepšie odložiť do návratu z nej. Ide o prevenciu voči potenciálnym zlodejom. Je potrebné vedieť si ustrážiť informácie vyplývajúce z fotiek, ktoré zdieľame. Uistite sa, že sa z vašich fotiek nedá vyzistiť vaša adresa, váš sociálny status alebo čokoľvek, čo svet nutne nemusí o vás vedieť.
  • Ako máte nastavené svoje súkromie? – Nie je nutné a ani správne poskytnúť o sebe (a svojich blízkych) podrobné informácie zo života a súkromia. Ideálne bude, ak si svoj profil nastavíte tak, aby ho mohli vidieť iba vaši priatelia. Nezverejňujte vaše telefónne číslo, adresu či iné citlivé údaje. Nepridávajte aktuálnu polohu, ak ste mimo domu. Pokiaľ chcete využiť možnosť predaja v Marketplace či inom bazári, súkromie zmeňte iba pre individuálnu položku, príspevok.
  • S kým komunikujete, aké informácie šírite ďalej? – Nástrahy internetu spočívajú aj v dezinformáciách a psychologickej manipulácii. Vymyslené dojemné príbehy a tragédie nie sú žiadnou novinkou. Nerozhodujte sa unáhlene, nedávajte „páči sa mi to“ na všetko, čo vidíte, nezdieľajte bezhlavo informácie bez zdroja. Dajte si pozor, čo a komu v súkromných správach prezradíte. Byť nedôverčivý je na mieste. Hackeri, vydierači ani tzv. internetoví šmejdi nemajú voľno.

Nerozhodujte sa unáhlene a nezdieľajte bezhlavo informácie bez zdroja.

Vedeli ste, že…?

Hoax (tiež Fake news) je nepravdivá správa (falošné správy), lož, ktorej predmetom sú klamlivé alebo zavádzajúce informácie. Ich pôvod sa nedá overiť, zdroj je neznámy, prípadne taktiež vymyslený. Cieľom hoaxu je zvýhodnenie alebo znevýhodnenie nejakej strany (napr. politickej), šírenie šokujúcich správ o konkrétnej osobe, osobách (napr. o celebrite, firme, inštitúcii), popieranie faktov, prekrútenie historických udalostí (napr. pristátie na Mesiaci, holokaust), vynájdenie zázračných liekov (napr. sóda bikarbóna je prevenciou rakoviny) a pod.

Bežne sú súčasťou hoaxov pravopisné chyby, titulky, ktoré sú senzáciou, neuveriteľné odhalenia, propaganda, informácie vyvolávajúce pocit ohrozenia alebo sľubujúce rýchle zbohatnutie, vymyslené prosby o pomoc, skresľujúce fakty. Na šírenie lží majú ich tvorcovia prefíkané spôsoby, no existujú rôzne internetové stránky, ktoré vám môžu uľahčiť rozlišovanie falošných správ od tých objektívnych. Je to napríklad hoax.sme.sk, konspiratori.sk, infosecurity.sk, na FacebookuHoaxy a podvody – Polícia SR“.

Podozrivé správy, emaily, aplikácie

Samostatnú kategóriu tvorí e-mailová schránka. Aj v nej si môžete z času na čas nájsť nevyžiadanú poštu s falošným obsahom, hoci nemáte vedomosť o tom, odkiaľ má odosielateľ vašu e-mailovú adresu. Nie všetky e-maily končia automaticky v spame, a tak vás môžu prostredníctvom zavádzajúceho textu či prílohy úpenlivo prosiť o pomoc v núdzi alebo naviesť na nezabezpečenú stránku. Ide o jeden zo spôsobov, ako od vás vymámiť peniaze.

Použite sedliacky rozum, kritické myslenie.

Ďalším nástrojom a možným prostriedkom kybernetického útoku sú podvodné aplikácie a internetové stránky. Mnohým z nich hrá do kariet aj práve sa šíriaci koronavírus. Väčšina aplikácií a domén je síce užitočná a informuje o aktuálnej situácii, no existujú aj také, ktoré kopírujú originálne weby (napr. falošné mapy COVID-19). Ak ich navštívite, riskujete tým zneužitie osobných údajov, hesiel z prehliadača, dokonca vo vážnejších prípadoch zablokovanie systému v technickom zariadení, cez ktoré ste pripojení.

Dá sa im vyhnúť! Ako?

Zvyčajne stačí použiť sedliacky rozum, kritické myslenie, využiť schopnosť porovnávať, selektovať. Všímajte si, kto konkrétny príspevok na Facebooku alebo inej sociálnej sieti zverejnil. Je to jednotlivec? Opiera svoje názory o relevantné argumenty, overiteľné zdroje? Ide o spravodajský web či internetový magazín, ktorý patrí pod dohľadateľnú marketingovú agentúru, webmarketéra? Nie sú prezentované informácie podané prehnane dramaticky?

Pokiaľ príspevok šíri niekto z vašich priateľov, neznamená to, že je pravdivý.

Pokiaľ daný príspevok šíri niekto z vašich priateľov, neznamená to, že je pravdivý. Aj oni môžu naletieť. Dôležitý nie je ani tak človek zdieľajúci konkrétne informácie (hoci šírením podporuje dezinformácie), ale ten, kto sa vydáva za ich pôvodcu, web, na ktorom sú tieto umiestnené. Aj jeho URL (adresa umiestnenia na internete, v podstate „poštová adresa zdroja“) a doména často napovie. Napríklad, internetová stránka.org, internetová stránka.net – „org“ a „net“ sú u nás najčastejšie používanými doménami na vytváranie dezinformačných webov. To však neznamená, že neexistujú výnimky a všetky tieto weby sú zavádzajúce či neetické.

V rámci e-mailov môže byť pomôckou odhalenia straty dôveryhodnosti prezradenie informácií o iných ľuďoch. Tých, ku ktorým konkrétny e-mail putoval. V praxi to znamená, že pre vás neznámy odosielateľ emailu ponechá všetky adresy prijímateľov viditeľné a zoznam týchto kontaktov je zrazu prístupný mnohým ďalším ľuďom, čím sa taktiež zvyšuje riziko ich zneužitia. Pokiaľ je doručený e-mail v cudzom jazyku alebo v slovenčine, no obsahuje chybnú diakritiku a interpunkciu, je to znak toho, že ho máte neprečítaný ihneď odstrániť.

Rady a tipy pre bezpečnejšie fungovanie vo virtuálnom svete:

  • Nepoužívajte jednoduché heslá, vyhnite sa rovnakým heslám na rôznych internetových účtoch a sociálnych sieťach – ideálne je v rámci hesla použiť malé aj veľké písmená s kombináciou číslic.
  • Neregistrujte sa na každej webovej stránke, ktorá vám túto možnosť ponúka. Premyslite si, komu poskytnete svoj e-mail na zasielanie najnovších správ či noviniek. Uprednostnite všeobecne známe spravodajské weby, spoločenské, kultúrne a hobby magazíny.
  • Tovar si objednávajte iba z overených e-shopov, z webových stránok, ktoré majú pozitívne hodnotenia a recenzie – spokojnosť zákazníkov si môžete overiť napr. na portáli Heuréka. Radšej sa vyhnite online platbe kartou pri dobrovoľnom prispievaní na pomoc v núdzi a pod.
  • Nereagujte a neklikajte na „vyskakujúce okná“ a správy informujúce o výhre – pokiaľ sa na vašom monitore alebo smartfóne objaví: „Ste tisícim zákazníkom, vyhrávate to alebo ono, stačí kliknúť tu a tu“, ide o podvod a spôsob, ktorým od vás môžu byť vyžadované/sprístupnené citlivé informácie.
  • Buďte obozretní, ak dostanete e-mail od neznámeho príjemcu a jeho obsahom sú napr. rady, ako sa zbaviť vírusu v počítači, žiadosti o registráciu na konkrétnej webovej stránke, pýtanie si vášho hesla alebo prihlasovacích údajov (akýchkoľvek), nabádanie k preposlaniu e-mailu ďalším ľuďom (reťazové listy šťastia) – týmito pokynmi sa v žiadnom prípade neriaďte a na správu neodpovedajte.
  • Buďte opatrní pri nadväzovaní kontaktov. Písanie s ľuďmi, ktorých ste nikdy nevideli, taktiež predstavuje riziko. Nemáte istotu v tom, či človek, s ktorým komunikujete, je naozaj ten, za ktorého sa vydáva – aj toto je jeden z mnohých sofistikovaných spôsobov, ako od vás nenútene a „nevedome“ získať rôzne údaje či finančný obnos vydieraním.
  • Pozor na zavádzajúcu reklamu, na ponuky rôznych výživových preparátov, vitamínov a prístrojov, ktoré sľubujú zázraky s vaším zdravím. Pri doplnkoch výživy odporúčame vopred overiť, či sú registrované Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – môžete tak urobiť v databáze na stránke www.adc.sk.

Každá minca má dve strany. Platí to aj pre slobodný pohyb na internete. Súčasťou bežného života sú pravidlá rôzneho charakteru. Stanovte si ich aj pri používaní sociálnych sietí a internetu vo všeobecnosti. Výsledkom budú nové vedomosti, aktuálna informovanosť, zaujímavé recepty, nápady na tvorbu domácich projektov, podporovanie sociálnej interakcie, vznik priateľstiev a množstvo ďalších výhod. Dosiahnete tak, že vám bude kybernetický priestor slúžiť a nie vás ovládať.

Aké sú vaše skúsenosti? Máte pred životom na internete rešpekt, alebo si slobodne užívate všetko, čo príde? Podeľte sa s nami o vaše poznatky a rady, ktoré určite pomôžu aj ostatným Silverákom.

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here