Tajomná zradkyňa žien po päťdesiatke – štítna žľaza

U žien je oproti mužom desaťkrát väčšia pravdepodobnosť, že sa ich dotkne niektoré z ochorení štítnej žľazy. Neviete, ako na tom v tomto ohľade ste? Ak ste v období menopauzy alebo sa k nemu blížite, rozhodne si nechajte štítnu žľazu skontrolovať. Endokrinológ vám urobí krvné testy a skontroluje jej stav. Možno vás prekvapia diagnózy ako hypotyreóza – znížená funkcia alebo hypertyreóza – zvýšená funkcia, no rovnako pravdepodobné je, že ste úplne fit.

Prvé signály môžu zaskočiť

Vedeli ste, že niektoré symptómy sú v prípade menopauzy veľmi podobné ochoreniam štítnej žľazy? Môžu vás zmiasť. Ak ste podráždená, zle spíte a priberáte na váhe, možno vám napadne, že sa blíži prechod. Avšak nemusí to tak byť. Príčinou môže byť nadmerná alebo, naopak, nedostatočná aktivita štítnej žľazy.

Až pätina žien nad päťdesiat rokov trpí nedostatočnou funkciou štítnej žľazy.“

Až pätina žien vo veku nad päťdesiat rokov trpí nedostatočnou funkciou štítnej žľazy práve v dôsledku hormonálnych zmien spojených s prechodom. Nedostatočnú funkciu štítnej žľazy signalizuje spavosť, pocit chladu, zápcha či únava. Pri nadmernej funkcii sa prejavuje buchot srdca, intolerancia tepla, psychické zmeny (agitovanosť) alebo nadmerné potenie.

Okrem podráždenosti či nespavosti sa môžu v oboch prípadoch objaviť depresie, únava, vypadávanie vlasov či návaly tepla. To všetko však môže signalizovať aj blížiaci sa prechod. A mnohým ženám ani nenapadne, že na vine by mohla byť práve štítna žľaza.

Nevyhnutnou súčasťou hormónov štítnej žľazy je jód.“

Štítna žľaza je uložená v prednej časti krku a má tvar motýľa. Produkuje hormóny, ktoré pomáhajú regulovať metabolizmus tela, a teda udržujú mozog, svaly, srdce a ďalšie orgány v poriadku. Štítna žľaza má unikátne postavenie v celom endokrinnom systéme – nevyhnutnou súčasťou jej hormónov je jód,ktorý treba organizmu dodávať. Telo si ho samé nevytvorí. Hormóny ostatných endokrinných žliaz sú tvorené z látok, ktoré sa v tele bežne vyskytujú. Navyše, oba hormóny, ktoré štítna žľaza produkuje – tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3) – obsahujú jód a bez jeho prítomnosti sú neúčinné. Určite však kvôli zdravej štítnej žľaze nezačínajte v kuchyni viac soliť. Práve naopak, odborníci pripomínajú, že naša populácia má jódu v strave dostatok.

Nadmerná činnosť štítnej žľazy (hypertyreóza)

Ak štítna žľaza produkuje viac hormónov, ide o hypertyreózu. Nadmerná aktivita štítnej žľazy môže spôsobiť, že sa budete cítiť nervózna, podráždená alebo roztrasená. Srdce vám môže rýchlejšie búšiť, môžete sa nadmerne potiť či neznášať teplo. Môžete trpieť hnačkou, neželaným chudnutím, môžu vám vypadávať vlasy alebo môžete mať nepravidelnú menštruáciu.

Štítna žľaza je uložená v prednej časti krku a má tvar motýľa.“

Nedostatočná činnosť štítnej žľazy (hypotyreóza)

Štítna žľaza v tomto prípade produkuje málo hormónov, čo sa môže prejaviť spomalením telesných funkcií, zhoršenou pamäťou, depresiami, pocitmi chladu, zápchou, svalovou slabosťou, pomalším metabolizmom, ktorý vedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti.

Vedeli ste, že…?

  • Problémy so štítnou žľazou sú častejšie u žien než u mužov a práve okolo päťdesiatky sa objavujú najviac.
  • Ak máte v rodinnej anamnéze problémy so štítnou žľazou alebo napríklad cukrovku, ste vystavená vyššiemu riziku. A s vekom sa tieto riziká zvyšujú.
  • Poruchy štítnej žľazy sa často diagnostikujú v období menopauzy alebo vo veku od 45 do 55 rokov života.

Mätúca podobnosť príznakov

Vzhľadom na to, že niektoré príznaky ochorenia štítnej žľazy môžu byť podobné prejavom po menopauze, nie je nezvyčajné, že bývajú chybne pripisované práve prechodu a niekedy aj stresu. Niektorým ženám, ktoré kvôli nedostatku ženského pohlavného hormónu estrogénu trpia vážnymi príznakmi, obvykle lekár predpíše hormonálnu substitučnú liečbu. Pri tejto liečbe je podávaný estrogén, ktorý dopĺňa nevyhovujúcu nízku hladinu v tele. Ženy so zdravou štítnou žľazou na túto terapiu zvyčajne dobre reagujú a funkcia ich štítnej žľazy zostáva normálna. Naproti tomu pacientky s hypotyreózou, ktoré sa liečia dodávaním hormónu tyroxínu, môžu po začatí hormonálnej substitučnej liečby vyžadovať zvýšenie dávky tyroxínu.

Dobrou správou je, že existuje celkom jednoduchý krvný test, vďaka ktorému sa dá zistiť, ako vaša štítna žľaza funguje. Ide o domáci samotest, ktorý možno kúpiť v lekárni. Pokým tento test nezistí žiadne výkyvy ani nepravidelnosti, čo sa týka hladiny hormónov štítnej žľazy, je pravdepodobné, že všetky príznaky, ktoré máte, sa vzťahujú na menopauzu. V opačnom prípade je možné, že máte problém so štítnou žľazou.

Problémy so štítnou žľazou sú častejšie u žien než u mužov .“

Problém menom osteoporóza

Hormóny štítnej žľazy hrajú kľúčovú rolu v udržovaní zdravých kostí. U žien po menopauze je hypertyreóza rizikovým faktorom pre vznik zlomenín, obzvlášť v oblasti bedier. Okrem menopauzy je to sčasti spôsobené účinkami nadmerného množstva hormónov štítnej žľazy na cyklus výstavby kostí a ich odbúravania. U hypertyreoidných pacientok je predĺžená fáza odbúravania kosti, a preto im zlomeniny hrozia viac. Lenže aj opačný problém – hypotyreóza – je takisto spojený so zvýšením rizika vzniku zlomenín.

Sója prospieva, alebo škodí?

Sójové potraviny sú tradičnou súčasťou ázijskej kuchyne. Ich údajný zdravotný prínos dokázal zvýšiť popularitu tejto strukoviny aj u širšej verejnosti. Medzi hlavné výhody sóje patrí zmiernenie príznakov menopauzy (napríklad návalov tepla) a ochrana proti osteoporóze. Za tieto vlastnosti vďačí sója predovšetkým tzv. fytoestrogénom, teda rastlinným estrogénom. Vyskytli sa však obavy, či potraviny zo sóje neovplyvňujú funkciu štítnej žľazy. Existuje niekoľko málo prípadov, kedy sója zvýšila riziko hypotyreózy. Zvlášť u ľudí, ktorí v potrave prijímali málo jódu a ich funkcia štítnej žľazy bola hraničná (medzi normálom a hypotyreózou). U hypotyreotikov však môžu sójové produkty znižovať vstrebávanie dodávaného hormónu tyroxínu, ktorého dávky je potom nutné zvýšiť.

Náš tip:

  • Ženy trpiace hypotyreózou, ktoré užívajú doplnky stravy s uhličitanom vápenatým, by mali dbať na to, aby podávanie tyroxínu a doplnkov vápnika delil odstup minimálne štyroch hodín. Uhličitan vápenatý totiž znižuje vstrebávanie tohto hormónu štítnej žľazy, pokiaľ sú oba preparáty užívané súčasne.
  • Štítna žľaza je veľmi citlivá na ožarovanie, takže aj u zubára si pri röntgene vypýtajte ochranu. Štítna žľaza taktiež mimoriadne reaguje na stres. Doprajte si relax, ako napríklad prechádzky do prírody, saunu, masáž či meditáciu, a to pravidelne.

Hormóny štítnej žľazy hrajú kľúčovú rolu v udržovaní zdravých kostí.“

Bežnejšie, než by sa mohlo zdať

Problémy so štítnou žľazou trápia podľa štatistiky 15 – 20 percent žien vo veku okolo päťdesiatky. Pre niekoho to bude možno prekvapujúce, ale tieto problémy sú častejšie než astma alebo ochorenia srdca. Len čo sa teda objavia nejaké netypické príznaky, ako je chrapot či problémy s prehĺtaním, alebo sa prosto vaše telo „necíti dobre“, nechajte sa vyšetriť. Okrem vyšetrenia krvi by vám mal lekár taktiež prehmatať krk, či nemáte problém aj so strumou (označenie struma sa používa, ak je štítna žľaza viditeľná alebo hmatateľná). Účinná liečba dokáže veľmi rýchlo odstrániť všetky nepríjemné symptómy.

Dbáte na preventívne prehliadky a staráte sa pravidelne o svoje zdravie? Alebo chodíte k lekárovi až vtedy, keď vás niečo bolí? Podeľte sa o svoje skúsenosti, milí Silveráci, môžeme si tak vzájomne pomôcť. Veď čo je dôležitejšie ako naše zdravie?

Podobné články

2 Komentáre

  1. Presne, hyperhidróza po prechode. Teda nadmerné potenie. Nečakala som, že ma niečo na staré kolená tak potrápi… Našťasie syn mi priniesol strojček proti poteniu, vraj elektrický antiperspirant. Neverila som že to zaberie, ale nechcela som to nechať ležať na skrini. Tak som sa dala do liečby. Prvý týždeň sa nič neudialo, potila som sa rovnako, možno trochu viac, ale potom začiatkom druhého týždňa, potenie zo dňa na deň zmizlo! Nuveriteľné! Musím povedať, že mi to veľmi pomohlo a zlepšilo život.

    • Dobrý deň, pani Kamila,

      áno, máte pravdu. Veľa žien hovorí, že tieto príznaky dokážu človeka riadne zaskočiť a vytrápiť. Dôležité je, že ste pre seba našli riešenie.
      Ďakujeme, že ste sa zo svojim príbehom podelili. Môže byť inšpiráciou pre ďalších Silverákov, ktorý sa s hyperhidrózou stretnú.
      Ďakujeme za komentár. Zostaňte fit, držíme palce.

      S pozdravom tím portálu Silverdium

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here