Ako sa stať spisovateľom vo vyššom veku?

Vraví sa, že tie najlepšie príbehy píše sám život. A kto ich vie vyrozprávať lepšie než ten, kto už má nejakú zbierku životných skúseností? Mnoho ľudí napísalo uznávané diela vo vyššom veku. Ak sa občas pristihnete pri myšlienke: „To je námet na knihu…“, možno je správny čas napísať ju.

Írsky autor Bram Stoker napísal Drakulu, legendárny gotický horor o upíroch, keď mal 50 rokov. Anglicko-americký autor detektívok Raymond Chandler vydal svoju prvú knihu, Večný spánok, ako 51-ročný. Kontroverzný americký autor Charles Bukowski síce napísal prvý krátky príbeh, keď mal 24 rokov, no potom písanie na dlhú dobu odložil bokom. Bukowski napísal prvý román, Poštový úrad, keď mal 51 rokov.

Nikdy nie je neskoro začať

O písaní kníh to platí stopercentne. Dôkazom sú mnohí spisovatelia, ktorí vytvorili vrcholné diela vo vyššom veku, ale aj bežní ľudia bez skúseností, ktorí sa rozhodli „niečo napísať“ po päťdesiatke či šesťdesiatke.

„Nie ten, kto v rozkoši planúc žil, ale ten, kto tvoril a niečo vytvoril, môže hovoriť, že žil!“Pavol Országh Hviezdoslav

Striebro vo vlasoch v sebe skrýva množstvo pestrých zážitkov a cenných skúseností, ktoré mladí spisovatelia nemajú. Autorka diel Príbeh služobníčky a Volali ma Grace, Margaret Atwoodová, ktorej posledná kniha Testamenty vyšla počas autorkiných 80. narodenín, tvrdí: S časom sa z človeka stáva lepší autor, pretože mladí ľudia si nevedia predstaviť, aké to je byť starší. Starší autori vedia vykresliť, aké je dospievať, byť mladý, zažiť prvú lásku i sklamania. Všetko to už prežili. Okúsili bohatstvo múdrosti, ktoré dvadsiatnici nemajú.

Píšte pre svojich najbližších

Ľudia sa obracajú k umeniu z rozličných dôvodov. Niekto sa chce realizovať, usporiadať si myšlienky, vyjadriť príbehmi svoje postoje, ďalší chce vyplniť svoj voľný čas. Iní túžia zanechať po sebe niečo pre druhých. Nie každý autor chce napísať knihu preto, aby dobyl rebríčky bestsellerov.

Vedeli ste, že?

Pre mnohých ľudí je písanie zároveň terapia. Aj odborníci z oblasti psychológie potvrdzujú, že „vyrozprávanie sa“ z ťažkej životnej situácie pomáha ľuďom pohnúť sa z miesta, vykročiť dopredu. Túto metódu mnohí v praxi pri svojich klientoch aj využívajú – nabádajú ich písať.

Veľa autorov začalo písať pre svojich najbližších. Podobne to bolo napríklad s anglickým jazykovedcom a otcom vysokej fantastistiky J. R. R. Tolkienom. Dnes je známy knihami Pán prsteňov a Hobit, z ktorých sa predali milióny výtlačkov a patrí medzi najobľúbenejších autorov detí i dospelých. Pôvodne však príbehy zo Stredozeme vymýšľal pre svojich potomkov – aby ich potešil a porozprával im rozprávku na dobrú noc. Tolkien publikoval Hobita v roku 1937. V tom čase mal 45 rokov.

Mnoho autorov začalo písať kvôli svojim najbližším.

Rovnako i vy môžete príbehmi potešiť svojich najbližších. Kniha z vášho života ako i fiktívneho sveta môže byť krásnym darčekom pre vašich priateľov, deti či vnúčatá. Navždy zaznačíte nazbierané múdrosti a zážitky, ktoré si vaši najbližší zamilujú.

Vedeli ste, že…?

Jedna z najvýraznejších spisovateliek viktoriánskeho obdobia Mary Ann Evansová, ktorá písala pod mužským pseudonymom George Eliot, dopísala dielo Middlemarch, keď na narodeninovej torte sfukovala 52 sviečok.

Život je najlepší zdroj inšpirácie

Vlastné skúsenosti vedia byť tým najcennejším zdrojom pre námet na skvelý príbeh. Svojím detstvom a dospievaním sa inšpirovala česká spisovateľka Božena Němcová pri tvorbe knihy Babička, podobne i autorka Laura Ingalls Wilderová v príbehu pre deti Domček v prérii, ktorý bol i sfilmovaný. Domček v prérii bola prvá kniha, ktorú Wilderová napísala – a to vo veku 65 rokov.

Vlastné skúsenosti vedia byť námetom na skvelý príbeh.

Pri písaní knihy sa môžete inšpirovať ľuďmi, ktorých ste spoznali, myšlienkami, ktoré ste v živote nazbierali. Vráťte sa späť do minulosti. Spomeňte si na zaujímavé momenty, ktoré ste zažili, a zvečnite ich na papieri.

Vedeli ste, že…?

Tento rok vychádza nová kniha, If It Bleeds, od otca hororu Stephena Kinga. Napísal ju ako 72-ročný.

Ako začať s písaním?

S príchodom informačnej doby a nových technológií sa mnohé profesie zmenili. Niektoré vznikli, iné zanikli, no písanie kníh je stále rovnaké. Áno, dnes vám môže písanie uľahčiť počítač alebo notebook, no stále môžete písať i rukou na papier. Mnoho autorov vyzdvihuje písanie rukou – majú viac priestoru premyslieť si, čo a ako chcú povedať.

Na to, aby ste dnes začali písať svoju knihu, potrebujete len odhodlanie.

Ak sa rozhodnete písať na počítači, potrebujete len základný program na písanie – napríklad Word. Veľkosť písma i jeho typ si nastavíte podľa svojich potrieb a môžete začať. Na to, aby to bolo dnes, potrebujete len odhodlanie.

Obsahové celky textu odčleňte v nových odstavcoch. Jeden odstavec by mal predstavovať jednu myšlienku či akciu. Vďaka odstavcom sa čitateľovi bude kniha čítať plynulo. Ak píšete vo Worde, vo formátovaní textu si môžete nastaviť, aby nový riadok automaticky pridal aj odsek. Pre lepšiu čitateľnosť môžete tiež zvoliť riadkovanie 1,5.

Vedeli ste, že…?

Word vám automaticky zobrazí, koľko slov má váš text. Ak však budete po dopísaní knihy komunikovať s vydavateľstvom, isto sa vás budú pýtať na počet normostrán vašej knihy. Normostrana je štandardizovaná strana s 1800 znakmi textu spolu s medzerami, teda asi 250 slov. Počet normostrán ľahko prepočítate napríklad na webstránke normostrana.sk.

Užitočné tipy, ako napísať knihu:

  • Inšpirácia je všade okolo vás. Píšte to, čo vás zaujíma a o čo sa chcete podeliť s druhými. Vyberte si vlastný zážitok alebo myšlienku, ktorá vás upútala. Môžu to byť prelomové a dôležité udalosti.
  • Hlavná postava tvorí dej. Asi netreba zvlášť vysvetľovať, že bez hlavnej postavy svoj príbeh nenapíšete. Ak ju máte vymyslenú, noste ju neustále v hlave. Spoznávajte ju. Pýtajte sa stále dookola: Čo chce? Prečo práve teraz? Kto jej pomôže a kto ju, naopak, odďaľuje od dosiahnutia jej cieľov? Aké silné a slabé stránky má? Ako dokáže zvládať prekážky?
  • Čítajte. Každý dobrý spisovateľ je tiež vášnivý čitateľ. Čítanie zlepšuje slovnú zásobu, štylistiku i gramatiku. Diela iných nás učia vnímať svet v jeho pestrosti a zároveň celistvosti. Vďaka knihám sa stávame rozhľadenejší a zároveň tolerantnejší a pozornejší voči iným. Nie nadarmo sa školy snažia opäť vštepiť deťom lásku ku knihám. Nezľaknite sa, keď zistíte, že sa u vás striedajú obdobia vášnivo čitateľské s celými mesiacmi, keď po knihe takmer nesiahnete. Takéto etapy sú bežné. Znamená to, že mozog ešte stále podvedome spracováva načerpané podnety.
  • Knihu píšte v konceptoch. Najprv napíšte prvý koncept – teda celý príbeh od začiatku po koniec. Potom rukopis upravujte v ďalších konceptoch. Dajte si za cieľ knihu dopísať. Nesnažte sa od začiatku písať perfektný príbeh – editovaním v ďalších konceptoch knihu vylepšíte.
  • Počas písania sa netrápte nad tým, či vašu knihu niekto vydá. Sústreďte sa na svoj príbeh a jeho dokončenie. Pri písaní si môžete pomôcť napríklad slovníkmi, ktoré vám navrhnú vhodné synonymá, alebo pomôžu s gramatikou a štylistikou. Použiť môžete online slovník Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra, v ktorom nájdete všetky súčasné i historické slovníky slovenského jazyka.
  • Keď príbeh dokončíte, poproste niekoho blízkeho o prečítanie a spätnú väzbu. Vyberte si človeka, ktorý prečítal mnoho kníh a obľubuje žáner, ktorý ste napísali.
  • Nebojte sa osloviť vydavateľský dom. Na internete nájdete e-mailový alebo telefonický kontakt. Vydavateľský dom vám pomôže s jazykovou korektúrou, sadzbou i návrhom obálky. Ak však máte konkrétny nápad, ako by obálka mohla vyzerať, môžete si ju navrhnúť sami. Na internete nájdete fotobanky (webstránky, na ktorých si môžete zakúpiť fotografie – pozn.), v ktorých nájdete tisíce fotografií vhodných na obálku vašej knihy.

Náš tip: Nebuďte na seba príliš prísni. Ak múza nespolupracuje a pocítite autorský blok, dajte si prestávku. Choďte na prechádzku, vyvenčite psíka, alebo sa stretnite s priateľmi či rodinou. Následne sa vráťte k písaniu s čerstvou mysľou a novými nápadmi.

Napísať knihu je túžbou mnohých ľudí. Próza. Poézia. Krátke príbehy, zamyslenia. Tiež potajomky snívate, že raz budete ozajstným spisovateľom? Alebo len chcete niečo „vlastnoručne“ spísané zanechať svojim potomkom? Nikdy nie je neskoro začať. Ak patríte k tým vzácnym ľuďom, ktorí za svojím knižným snom už vykročili, ozvite sa a inšpirujte ďalších.

Podobné články

2 Komentáre

  1. Ano, pisem, kratke poviedky ci rozpravky k svojim fotografiam, ktore su tak neobycajne, ze zacnu rozpravat svoj magicky pribeh. Pisala som ich najma pre priatelov, ktori si ziadali dalsie. Ich organickou sucastou su fotky. Takze magicky realizmus.. Ale k vydaniu asi nepride aj ked mi mnohi pisali, co si ich chceli kupit. Niektore opakovane vysli na roznych serveroch. Par vydavatelatvam sa to nehodilo do edicnych planov, jedno malo zaujem a potom sa neozvalo. Na vlastne naklady s distribuciou a predajom si netrufam. 2 pribehy su aj na mojej fb strankecv osobitnom albume.

    • Dobrý deň, pani Daniela,
      ďakujeme za váš príbeh a inšpiráciu pre našich Silverákov. Je veľmi originálne tvoriť poviedky či rozprávky k svojim fotografiám. Možno by ste nám dovolili nejaké vaše dielo uverejniť a potešiť tak našich čitateľov. A kto vie, možno si to prečíta niekto, kto bude chcieť vašu prácu vydať. Do edičných plánov vydavateľstiev sa začínajúcim autorom veru nie je ľahké dostať. Riešením je, knihu si dať vytlačiť, napríklad tu: https://www.polygrafcentrum.sk/produkt/knihy/. Niektorí autori sa s nami podelili o takúto skúsenosť a sme radi, že nám aj potvrdili, že investícia sa dokáže vrátiť. Najväčšia ich radosť však spočívala v tom, že si ich knihy našli svojich čitateľov. Milá Daniela, nech už sa rozhodnete akokoľvek, držíme vám palce v tvorbe krásnych a hodnotných diel.

      S pozdravom tím portálu Silverdium

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here