Aká technologická budúcnosť nás čaká?

Mnohí ľudia mávnu nad modernými technológiami rukou s poznámkou, že slúžia iba mladým na zábavu. Chtiac-nechtiac sa však stávajú súčasťou každodenného života a nie je to vôbec na škodu. Výhody prinášajú ľuďom každého veku. Ponúkame vám krátke zamyslenie nad tým, ako nám technológie dokážu zjednodušiť životy v priebehu nasledujúcich 5 rokov a či majú aj nejaké úskalia.

Informácie kedykoľvek a kdekoľvek

Asi najväčšou výhodou moderných technológií je, že vedia poskytnúť hľadané informácie, nech ste kdekoľvek. Nemyslíme tým iba predpoveď počasia či otváracie hodiny. Internet je plný zaujímavých odborných článkov, videí či interaktívnych kurzov. K dispozícii sú aj zadarmo alebo za minimálny poplatok. Je to miesto, kde nájdete návod takmer na každú činnosť, či už potrebujete uvariť večeru ako v štvorhviezdičkovej reštaurácii, opraviť auto, alebo postaviť altánok na záhrade.

Moderné technológie prinášajú výhody ľuďom v každom veku.

Ceny smartfónov, tabletov či čítačiek elektronických kníh začínajú na desiatkach eur. Naučiť sa s nimi pracovať je čoraz jednoduchšie vďaka dotykovému a hlasovému ovládaniu. Vzdelávaniu a sebarozvoju vďaka nim nestojí nič v ceste.

Vedeli ste, že…?

Elektronické knihy vraj nikdy nenahradia tie skutočné. Dokazovať to má aj práca profesorky Virginie Clintonovej, ktorá spracovala 33 štúdií z rokov 2008 – 2018. Z nich vyplynulo, že čítanie z papiera vedie k lepšiemu porozumeniu textu a jeho intenzívnejšiemu prepojeniu s mysľou čitateľa.

Nezatracujte zábavný priemysel

Výkonné počítače, tablety a smartfóny skutočne využíva veľa ľudí na zábavu. Je to však práve herný a filmový priemysel, ktorý tlačí na neustály vývoj nových technológií. Zariadenia vďaka tomu majú vyšší výkon a nižšiu spotrebu energie.

Rýchly internet je nevyhnutný pre sledovanie filmov a seriálov online, práve vďaka nemu sa však môžete spojiť s blízkymi prostredníctvom videohovoru, aj keby ste boli vzdialení tisícky kilometrov.

Vysoký výkon počítačov a smartfónov zasa priniesol virtuálnu realitu, vďaka ktorej sa môžete „poprechádzať“ po múzeách, galériách či zaujímavých miestach po celej Zemi z pohodlia vášho kresla. Virtuálnu realitu využívajú aj prepracované simulátory, ktoré pomáhajú zaškoľovať budúcich pilotov a rušňovodičov, ale aj lekárov, vedcov či technikov.

Kdesi na polceste medzi virtuálnou a skutočnou realitou je tzv. rozšírená realita (anglicky augmented reality – skratka AR). Pracuje na princípe projekcie grafiky na skutočný živý obraz. Môžete ju využiť napr. pomocou špeciálnych priehľadných okuliarov, ktoré slúžia zároveň ako obrazovka, kde sa zobrazujú doplnkové informácie.

Okuliare teda môžu poslúžiť ako pomôcka pre turistov – pri prechádzke mestom vám zobrazia informácie o pamiatkach a histórii či navigačné pokyny a otváraciu dobu prevádzok. Sú tiež vynikajúcou študijnou pomôckou – môžu zobrazovať názvy rastlín a živočíchov, častí strojov, orgánov ľudského tela atď.

Jedným z nádejných zariadení pre rozšírenú realitu boli okuliare Google Glass, ktoré si však veľkú obľubu u ľudí nezískali. Na vývoji rozšírenej reality však stále pracuje niekoľko spoločností, takže táto technológia ešte určite nepovedala posledné slovo.

Vedeli ste, že…?

Technologické štúdie predpokladajú, že celosvetový trh so zariadeniami a softvérom určeným pre virtuálnu realitu narastie z 1,8 miliardy dolárov v r. 2019 na takmer 21 miliárd v roku 2023.

Inteligentná domácnosť bez bariér

Možno ste už počuli o tzv. smart alebo inteligentnej domácnosti. Ide o systém, pomocou ktorého môžete ovládať takmer celú domácnosť z pohodlia kresla či postele, alebo tiež na diaľku, napr. z práce či dovolenky.

Môžete nastavovať teplotu, osvetlenie, vysúvať žalúzie, kontrolovať bezpečnostné kamery, spúšťať prehrávanie hudby atď. Okrem toho ovládate aj spotrebiče so smart funkciami, napr. práčku, chladničku, rúru a mnohé iné. O čistotu v domácnosti sa zasa postarajú robotickí pomocníci – robotický vysávač, robotický mop či robotický čistič okien.

Hlasový asistent vám uľahčí množstvo každodenných úkonov.

V minulosti bolo zriadenie takejto smart domácnosti finančne i časovo náročné. Potrebovali ste špeciálnu elektroinštaláciu a prvky, ktoré zvládla nainštalovať iba špecializovaná firma. Dnes je však na trhu veľa systémov, ktoré komunikujú pomocou bezdrôtovej počítačovej WiFi siete a ich nastavenie zvládne aj priemerne technicky zdatný človek. Začať automatizovať domácnosť tak môžete už za niekoľko desiatok eur.

Vedeli ste, že…?

Podľa švédskej firmy Berg bude možné už v roku 2022 považovať za smart až 63 miliónov amerických domácností, čo by štatisticky mohla byť približne polovica zo všetkých tamojších domácností.

Revolúcia v podobe hlasových asistentov

Ovládanie elektroniky hlasom nie je horúca novinka, hlasoví asistenti však idú omnoho ďalej. Ide v podstate o internetovú službu, ktorú môžete využívať pomocou smartfónu, tabletu, špeciálneho smart reproduktora alebo niektorých smart spotrebičov (televízor, chladnička atď.).

Pomocou hlasového asistenta je možné ovládať spomínaný systém inteligentnej domácnosti či vyhľadávať a nechať si čítať informácie na internete (počasie, otváracie hodiny, dopravnú situáciu, aktuálne správy). Môžete mu nadiktovať e-maily, textové správy či poznámky – napr. nákupný zoznam. Hlasový asistent vám teda uľahčí množstvo každodenných úkonov a dokáže výrazne zjednodušiť život všetkým ľuďom, vrátane tým s hendikepom. Príkladom asistentov sú Google Assistant, Amazon Alexa či Apple Siri. Žiaľ, ani jeden z nich zatiaľ nerozumie slovenčine, čo by sa však malo v budúcnosti zmeniť.

Vedeli ste, že…?

Podľa štúdie softvérovej spoločnosti Adobe z júla 2019 používalo hlasové vyhľadávanie 48 % ľudí v USA. Technologickí giganti predpokladajú, že tento podiel bude ďalej rásť.

Čo na to ekonomika a naše súkromie?

Ak sa ohliadneme o pár desiatok rokov späť, uvedomíme si, že to, čo sme vídali v sci-fi filmoch, sa stalo skutočnosťou. Informácie máme prístupné kdekoľvek a kedykoľvek, s elektrospotrebičmi a domom komunikujeme pomocou hlasu a s našimi blízkymi sme v spojení, hoci sa nachádzajú tisíce kilometrov od nás.

Čo sme vídali v sci-fi filmoch, sa stalo skutočnosťou.

Rozvoj technológií však má aj svoje negatíva. Asi najviac sa odzrkadlil v strate súkromia. Rôzne služby, ktoré sú naoko bezplatné, o nás zhromažďujú údaje, ktoré neskôr využívajú (alebo predávajú tretím stranám) na marketingové účely. Žiaľ, ich využívanie bez tohto negatíva mnohokrát nie je možné, časti súkromia sa teda budeme musieť v prospech nášho pohodlia vzdať.

Ozývajú sa aj hlasy, ktoré sa obávajú strát pracovných miest v dôsledku transformácie ekonomiky, automatizácie a robotizácie niektorých činností. Tomu sa zrejme nevyhneme, počet pracovných pozícií, v rámci ktorých sú ľudia nahrádzaní robotmi, stúpa každým rokom o 14 %, pričom obavy o stratu práce v dôsledku automatizácie má 37 % zamestnancov. Netreba však byť hneď pesimistický. Niektoré pozície zaniknú, no je predpoklad, že nové, ktoré aktuálne nevieme ani pomenovať a definovať, vzniknú.

Niektorí ľudia vnímajú negatívne aj prebytok informácií, ktorý zahlcuje ich myseľ. S tým sa dá bojovať, ak sa naučíte pravidelne odpočívať a nájdete činnosti, pri ktorých si „vyčistíte“ hlavu. Zaujíma vás, čo nám chystá budúcnosť? Alebo sa zameriavate na prítomný okamih? Dajte nám vedieť, či máte z moderných technológií obavy, alebo sa, naopak, neviete dočkať, čo všetko nás čaká.

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here