Dajte priestor tajomnému Danšari

Hoci inštruktori a školy ponúkajú všakovaké kurzy, počnúc varením cez kurz jogy až po lekcie odievania, len ťažko by ste našli kurzy upratovania. Všeobecne platí predpoklad, že upratovanie človek akosi prirodzene odpozoruje od ostatných a už ho bude ovládať. Kuchárske zručnosti a recepty sa odovzdávajú z generácie na generáciu, ale nikdy sme nepočuli, že by niekto zveroval potomkom rodinné tajomstvá upratovania, a to ani v rámci jednej domácnosti. V detstve väčšinu z nás napomínali za neupratanú izbu, ale koľkých z nás rodičia vedome učili upratovať? A rovnako ani ich to nikto neučil. Pokiaľ ide o upratovanie, všetci sme samoukovia.

Vedeli ste, že…?

Vedci skúmaním zistili, že práve ženy reagujú na neporiadok doma viac ako ich muži a majú pri tom vyšší level stresového hormónu kortizolu. V domácnostiach, kde je upratovanie ponechané len na pleciach ženy, to môže mať negatívny dopad aj na vzťahy. Takéto páry môžu častejšie prichádzať do konfliktov, čo môže negatívne ovplyvňovať ich spolužitie. Viacero výskumov potvrdilo, že páry, ktoré sa spoločne podieľajú na udržiavaní poriadku v domácnosti, majú  láskyplnejšie puto a šťastnejšie rodiny

Danšari – tajomný kód upratovania Danšari je japonské umenie upratovania. Ponúka návod, ako si urobiť poriadok nielen v priestore, v ktorom žijeme, ale i v sebe samom. Výborne ho popísala a množstvo tipov poskytla upratovacia poradkyňa Hideko Jamašitová v knihe Danšari – umenie upratovať, ktorá od roku 2000 organizuje kurzy upratovania. K technike Danšari ju inšpiroval pobyt v chrámovej ubytovni v Takanojame, kde mala možnosť sledovať čistý každodenný priestor asketických mníchov a ich spôsob udržiavania poriadku. Dospela k spojeniu pojmov dangjó (odmietanie), šagjó (vyhadzovanie) a arigjó (stav voľnosti, odpútanie sa od lipnutia na veciach), ktoré sa už predtým naučila na hodinách jogy.

Danšari je japonské umenie upratovania.

Túto aktívnu filozofiu odmietnutia túžob a odpútania sa od túžby po hmotnom autorka pretavila do vzťahu človeka k veciam. A vtedy jej napadol pojem DANŠARI. Odvtedy začala viesť semináre o umení upratovania a stala sa prvou upratovacou poradkyňou. Prvýkrát sa s Danšari zoznamuje širšia verejnosť vďaka knižnej publikácii, ktorá vyšla v roku 2009.

Danšari sa od obyčajného upratovania líši. Nie je to spôsob premýšľania, ktorého centrom sú veci. Stredobodom pozornosti je „JA“. Prostredníctvom tejto techniky sa upratovaním prepracujete z viditeľného sveta do sveta, ktorý je neviditeľný a ktorý sa spája s hlbokým sebapoznaním.

Stredobodom pozornosti je „JA“.

Danšari je technika, pomocou ktorej spoznáte sami seba a zároveň odstránite chaos vo svojom srdci. Je to metóda, ktorou upracete haraburdy vo svojom dome a zároveň si zlepšíte svoj život. Aby ste to dokázali, musíte:
DAN – odmietnuť a zbaviť sa vecí, ktoré nepotrebujete. Veci nadobúdajú hodnotu tým, že ich používame.
ŠA – vyhodiť nahromadené zbytočnosti v byte. Dodržiavaním týchto dvoch pravidiel sa dostanete do stavu:
RI – prestanete lipnúť na veciach, začnete odlišovať nepotrebné a dostanete svoje ja do priestoru, v ktorom bude slobodné. Veci sú najkrajšie, ak sú tam, kde majú byť.

  • Japonci veria, že veci, ako uprataná domácnosť a toaleta ako zo škatuľky, prinášajú šťastie.
  • Keď raz zažijete, aké je mať skutočne uprataný dom, budete cítiť, že sa celý váš svet rozžiari. A už nikdy sa nevrátite k neporiadku.
  • Rituály pozitívne pôsobia na našu myseľ a upratovanie v nás vyvoláva pocit úspechu.

Veci sú najkrajšie, ak sú tam, kde majú byť.

Vplyv neporiadku na duševné zdravie

Naše domácnosti prekypujú vecami. Máme ich oveľa viac, než potrebujeme a než vôbec dokážeme využiť. Neporiadok okolo nás v dome, byte, kancelárii – nás oberá o pokoj a dokonca ovplyvňuje naše zdravie. Pomaličky a nenápadne, takže si to ani neuvedomujeme. Nedokážeme sa vzdať zbytočností, hromadíme ich, plníme si nimi domovy, a tak zaťažujeme sami seba. Psychicky a neskôr aj fyzicky sa oberáme o zdravie. Takýto neporiadok vo veciach spôsobuje choroby, stresuje nás a dostáva pod tlak. 

Zdravotná sestra Florence Nightingalová už pomerne dávno vytvorila teóriu o prostredí na bývanie, ktorej základom je poriadok a čistota. Nightingalová mala už pred sto rokmi hlboké vedomosti o vzťahu ľudských chorôb a prostredia, v ktorom žijeme. Modernizovala ošetrovateľskú profesiu a zaviedla štandardy starostlivosti a hygieny. Je známa ako „dáma s lampášom“, ale málo sa vie o tom, že dokázala vyvodiť mechanizmus vzniku chorôb z prostredia, v ktorom ľudia bývali.

Mali by sme žiť jednoduchšie.

8 hlavných dôvodov z pohľadu psychológa, prečo nás neporiadok stresuje:

  • Neporiadok nás ochromuje, pretože vysiela množstvo podnetov, čím spôsobuje, že naše zmysly sú vyčerpané.
  • Vyrušuje nás od iných vecí, na ktoré sa potrebujeme sústrediť.
  • Sťažuje psychický i fyzický relax.
  • Signalizuje nášmu mozgu, že naša práca nie je nikdy hotová.
  • Spôsobuje nám úzkosť, lebo myslíme na to, ako budeme všetko upratovať.
  • Neporiadok bráni produktivite a kreativite.
  • Sťažuje nám hľadanie vecí, ktoré potrebujeme, a berie nám priestor, ktorý potrebujeme na vykonávanie iných nevyhnutných vecí.

Sláva a úspech sa s neporiadkom nesnúbi

Dôležitosť upratovacieho procesu si uvedomujú aj zahraničné celebrity. Známa hollywoodska herečka Gwyneth Paltrowová už dlho poskytuje poradenstvo v oblasti zdravia a wellness a milióny ľudí, ktorým na zdraví záleží, ju vidia ako dôveryhodnú autoritu. Pre časopis Harper’s Bazaar priznala, že ak sa okolo nej vyskytne nejaký fyzický neporiadok, nedokáže slobodne fungovať. Okrem iného sa zmienila, že nemôže spať, ak sú v umývadle špinavé riady.

V podobnom duchu sa vyjadrila aj americká moderátorka, herečka a vydavateľka časopisu, Oprah Winfreyová: „Možno žijete v príliš veľkom chaose a s neporiadkom v každom rohu. Tieto prekážky doslova blokujú vaše príležitosti, aby vám neprichádzali do cesty. Upratovanie a triedenie vecí vám môže pomôcť pri hľadaní toho, čo skutočne chcete robiť. Len čo to zistíte, všetky veci správne zapadnú na svoje miesto.“

Minimalizmus nám uľahčí a spríjemní život.

Vedeli ste, že…?

Varovným signálom môže byť neporiadok, ktorý prerastá do patologickej roviny. Vtedy už môže ísť o Diogenov syndróm. Je to zriedkavý a menej známy syndróm vyskytujúci sa hlavne u starých, osamelo žijúcich ľudí. Prejavuje sa extrémnym zanedbávaním samého seba, životom v nehygienických podmienkach, sociálnou izoláciou a často tiež zhromažďovaním rôznych nepotrebných vecí (syllogománia). Incidencia syndrómu je 0,5 až 0,7 na 1 000 obyvateľov nad 60 rokov. Asi polovica ľudí trpiacich týmto syndrómom má psychické ochorenie, najčastejšie je to demencia, schizofrénia alebo závislosť.

Náš tip:

  • Nie vždy je nutnosťou všetko „momentálne“ nepotrebné vyhadzovať, stačí vhodne vytriediť a podľa frekvencie a spôsobu používania rozdeliť.
  • Začnite miestami, kde netreba triediť. Napríklad chladničkou, v ktorej je od vrchu po spodok iba jedlo, alebo skrinkou na topánky, kde nenájdete nič iné, len obuv.
  • Postupne prejdite do šatníka, preberte oblečenie, ktoré už nenosíte. Môžete ho odniesť do krízového centra, podarovať alebo recyklovať. Z niektorých vhodných materiálov si môžete ušiť vrecúška na potraviny či kuchynské utierky.

Medzi ďalšie užitočné rady tiež patrí, že by sme mali žiť jednoduchšie. Minimalizmus nám uľahčí a spríjemní život. V skutočnosti to mnohých z nás učili v detstve naši starí rodičia aj rodičia, len sme v ich záplave túžby po mnohých krásnych a moderných veciach, ktoré sme videli u iných, nepočúvali. Uvedomujme si kvalitu a množstvo vecí a odmietajme tie, ktoré už nevyužijeme alebo nepotrebujeme. Všetko sa to totiž v domácnosti hromadí – a to je jeden zo zásadných dôvodov neporiadku. Podľa Danšari veci nadobúdajú hodnotu tým, že ich používame. Ak sa vám to podarí, zistíte, že všetko je zrazu ľahšie a máte sa lepšie. Presne o tom je DAN-ŠA-RI. Avšak, upratanie samého seba môže byť o čosi náročnejšie, než mať poriadok v chladničke, garáži či na pracovnom stole.

Tak čo, milí Silveráci, osvojíte si aj vy techniku Danšari, alebo máte podobné praktické rady, ako efektívne upratať priestor v dome i vo vlastnej duši? Zapájate do upratovania svoje polovičky, deti a vnúčatá? Ako sa k nemu stavajú? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti, ako pristupujete k nepotrebným veciam.

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here