Nástrahy, ktoré prichádzajú s vekom – optimisticky a prevenčne

Humoristi vtipkujú, že bezzubí a holohlaví na svet prichádzame a takí istí z neho odchádzame. Básnici veršujú o zrelosti vína. Filozofi polemizujú o múdrosti šedín. A v každom národe existujú hodnoverné dokumenty o ľuďoch, ktorí si mimoriadnu formu udržali do vysokého veku. Ľudské telo sa od narodenia mení. No s pribúdajúcimi rokmi sa obvykle všetko ľahšie hovorí, ako vykonáva. Prečo je to tak?

Pretože organizmus už približne od 25 rokov začína strácať svoju formu. Poviete si: V takom mladom veku? Veru áno. Dobrá správa je, že jednotlivé systémy ľudského tela starnú rôzne rýchlo a starnutie sa dá „regulovať“. Ako?

  • Pri pokožke sa proces opotrebenia začína už v dvadsiatke. Skvelé však je, že ho možno výrazne spomaliť. Pravidelná starostlivosť a kvalitná kozmetika dokážu divy. Nezanedbávajte svoju pleť, nevystavujte ju slnku bez potrebnej ochrany. V neskoršom veku námahu vynaloženú na starostlivosť oceníte. Rovnako aj každé odrieknuté opaľovanie. 
  • Starnutie svalstva možno spojiť s hranicou tridsiatich rokov. Svalové bunky odumierajú priebežne celý život, ale po tridsiatke sa postupne spomaľuje proces ich obnovy. Práve preto je dôležité vypestovať si „celoživotnú závislosť“ na dostatku športových a pohybových aktivít. Zamerajte sa však nielen na pravidelné cvičenie, ale zároveň aj na zdravú stravu, ktorá napomáha regenerácii svalových buniek, a, samozrejme, znižuje riziko obezity. 
  • Štyridsiatku môžeme priradiť k slabšiemu zraku. Pri slabozrakosti sa často stretávame so syndrómom krátkych rúk, keď dokumenty, ktoré čítame, musíme mať čo najďalej od seba. Tento problém sa dá vyriešiť napríklad multifokálnymi okuliarmi, ktoré sú vhodné jednak na čítanie, ako aj na korekciu krátkozrakosti a ďalekozrakosti.  
  • Zrelý päťdesiatnik si zas musí dať pozor na slabšiu funkciu čriev. Doprajte si každý deň jogurt, pretože aktívne baktérie v ňom sú skvelým pomocníkom v procese trávenia.  
  • Horší sluch sa spája s prekročením šesťdesiatky. S pribúdajúcimi rokmi sa sluch oslabuje. Tento proces však možno aspoň trochu zmierniť – vyhýbaním sa hlučnému prostrediu, ale aj počúvaniu hudby cez slúchadlá.  

Starnúť možno bežne, patologicky, ale aj úspešne.

Vedeli ste, že?

Český neuropatológ a spisovateľ František Koukolík už pred vyše dvadsiatimi rokmi prišiel s teóriou, že starnúť možno bežne, patologicky a úspešne. Postihnutie ciev či Alzheimerova choroba sú príznakom patologického starnutia. Postupné strácanie pamäte, intelektového výkonu a rozmerov citového života, to je prejav bežného starnutia. Úspešné starnutie, to je už vec osvety. I v našich podmienkach – kde drvivá väčšina ľudí nemá nadštandardné ekonomické zázemie a určite nie je dokonalé ani zdravotníctvo – môže podľa neho úspešne starnúť štvrtina populácie. Telo i mozog však potrebujú byť najneskôr od štyridsiatky cielene trénované a spoločnosť musí túto myšlienku aktívne šíriť. Zásadnými troma krokmi sú: zdravá strava, pravidelný pohyb a veľká nová výzva pre mozog. Odporúča sa napríklad výučba nového cudzieho jazyka s cieľom reálne mu rozumieť – dokázať v ňom aktívne konverzovať, čítať texty, chápať pieseň či film. Ak má spoločnosť veľa úspešne starnúcich ľudí, pocíti to v zdravotníctve na nižších výdavkoch.

Problémy, ktoré v dospelosti už nečakáme – no objavia sa

Obzvlášť akné si spájame s tínedžerským vekom. Vedeli ste však, že vás môže prekvapiť aj po tridsiatke? Príčin vzniku v dospelosti je hneď niekoľko: počnúc stresom cez zlú stravu a nesprávnu starostlivosť o pleť až po hormonálne zmeny. Je dôležité si uvedomiť, že pri ťažších formách akné je nutná návšteva dermatológa, ktorý určí cielenú liečbu. Ak vás trápi akné, snažte sa dostať do psychickej aj fyzickej pohody. Vyberajte si správne produkty na starostlivosť o pleť, vyhýbajte sa potravinám, ktoré dokážu narobiť na vašej tvári neplechu. Problematické sú často potraviny s vysokým obsahom cukru, alebo aj mlieko a mliečne výrobky. 

Atopická dermatitída trápi viac deti, ale často sa jej nevyhnete ani v dospelosti. Ide o svrbivé a chronické zápalové kožné ochorenie, ktoré dokáže veľmi znepríjemniť život. Patrí do skupiny dedičných atopických ochorení. Vrodená predispozícia sa nedá odstrániť. Je však možné zmierňovať jej príznaky a prejavy. Samozrejmosťou je návšteva lekára a užívanie predpísaných liečiv. Dôležitá je však aj dôkladná starostlivosť o pokožku, používanie správnych prípravkov, ako aj vhodná životospráva. 

Potravinové intolerancie stoja za mnohými problémami. Trápia vás bolesti brucha, nafukovanie, hnačky alebo zápchy? Či dokonca bolesti hlavy, vyrážky, prípadne nespavosť? Áno, príčinou môžu byť potravinové intolerancie. Podľa štatistík nimi trpí až 60 % ľudskej populácie, čo je neuveriteľné číslo. Ak máte aj vy podozrenie, nechajte si spraviť test potravinovej intolerancie. Viac informácií o ňom vám poskytne všeobecný lekár. Existujú aj diagnostické testy, ktoré si zakúpite sami a môžete sa otestovať z pohodlia domova. Potvrdila sa u vás potravinová intolerancia? Sledujte zloženie svojej stravy a vynechajte zložky, ktoré vám škodia. Pri intolerancii stačí len ich dočasné obmedzenie. Ale nielen to. Úľavu prináša aj duševná vyváženosť – dostatok spánku a odpočinku.

Čo hovorí genetika?

O dobrých génoch sa vedú siahodlhé debaty. A to predovšetkým pri zmienke o hustých vlasoch po mame či modrých očiach po otcovi. Hovorí sa „Aká matka, taká Katka, aký otec, taký syn“. Ibaže genetika dokáže omnoho viac. Preskočí generáciu a zaskočí vás „moderným civilizačným ochorením“. Či už hovoríme o obezite, kardiovaskulárnych ochoreniach, žilovej nedostatočnosti alebo cukrovke – sklony k nim môžu byť dedičné. 

Dlhovekých ľudí spája aj striedme stravovanie a aktívny život v komunite iných.

Aj štatisticky patria k najčastejším civilizačným ochoreniam kardiovaskulárne choroby (infarkty a mozgové príhody) a metabolické ochorenia (diabetes a obezita). Je však dôležité podotknúť, že za týmito ochoreniami dokázateľne nestojí len dedičnosť. Veľký podiel nesie opäť nesprávny životný štýl. Z toho vyplýva, že mnohému vieme predchádzať, alebo aspoň znižovať riziko vzniku. 

Vedeli ste, že?

Bádateľ Dan Buettner sa vo svojom výskume zameral na tajomstvo dlhovekosti. Našiel vo svete geografické oblasti, v ktorých ľudia žijú najdlhšie a označil ich ako modré zóny. Prvýkrát sa tento termín objavil v známom magazíne National Geographic v roku 2005. Práve v týchto kútoch sveta dosahuje životnosť neuveriteľné čísla a žije, alebo tu žilo množstvo ľudí nad sto rokov. Medzi modré zóny patrí japonský ostrov Okinawa, kalifornské mesto Loma Linda, provincia Ogliastra, ktorá je súčasťou Sardínie, grécky ostrov Ikaria a polostrov Nicoya v Kostarike. A čo ľudí žijúcich v týchto oblastiach spája? Prirodzený a pravidelný pohyb, striedma strava a aktívne zapájanie sa do života v komunite.

Ak sa plánujete zaradiť do ligy výnimočne dlhovekých ľudí, zamerajte sa čo najskôr na prevenciu, a ak treba, od základov prekopte svoj životný štýl. Naučme sa zdravo stravovať, nezabúdajme na pohyb a vitalitu, zbavme sa zlozvykov (fajčenie a nadmerné užívanie alkoholu). Myslime pozitívne a dávajme mozgu nové výzvy a podnety. Pretože psychická pohoda ovplyvňuje zdravie tela. Či oslávime storočnicu, to nie je len otázka génov, ale rovnako spôsobu života.

Náš tip:

Necvičte z povinnosti, ale pre radosť. Niekto sa k tomuto cieľu dopracuje vďaka individuálnemu športu a tréningu osamote, niekto vďaka skupinke zapálených nadšencov. Vyskúšajte viacero druhov pohybových aktivít a objavte, čo vám vyhovuje najviac.

Poznáte, alebo máte vo svojom okolí aj vy výnimočne dlhovekých ľudí? A sú aj napriek svojmu úctyhodnému veku mimoriadne aktívni? Napíšte nám o nich a prerozprávajte nám ich príbeh. Alebo nám popíšte svoju snahu o zmenu životného štýlu, aj to, čo vás k tejto zmene viedlo. Nebojte sa podeliť o svoje skúsenosti.

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here