Páni, prečo by ste svojho urológa mali vídať pravidelne?

Preventívna urologická prehliadka je pre mužov to isté, čo gynekologická pre ženy – po päťdesiatke. Dokáže zachrániť partnerský vzťah aj život. Pripomienka v kalendári by mala byť každoročnou samozrejmosťou.

Za všetkým hľadaj ženu

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií chodí na pravidelnú urologickú kontrolu len dvadsať percent Slovákov vo veku nad päťdesiat rokov. Nič prekvapivé, však? Muži a kontroly u lekárov sú niekedy ťažko zlučiteľné veci…

K urológovi sa vo väčšine prípadov odhodlajú prísť až pre problémy s erekciou alebo močením. A neraz až potom, čo ich k múru pritlačí partnerka. Aj urológovia potvrdzujú, že práve ženy sú neraz v ich ambulancii „hovorkyňami“. Sťažujú sa: Ten môj chodí na toaletu tri, štyri razy za noc. Stále ma budí. Ráno je nevyspatý, nervózny, celý deň sa nemôže sústrediť. Ale k doktorovi? Ani za nič. Iba sa vyhovára, že má veľa práce a nemá čas… Lekári zároveň jedným dychom dodávajú, že nie je dôležité, kto dá impulz na preventívnu prehliadku, podstatné je, aby sa vykonala.

„Urologická „preventívka“ dokáže zachrániť partnerský vzťah aj život.“

Príďte radšej včas

Prečo by ste mali chodiť k urológovi, a ešte k tomu pravidelne, keď vás netrápi infekcia, problémy s močením, zväčšená prostata ani nedostatočná erekcia? Pretože „preventívka“ sa zameriava na skríning, teda na vyhľadávanie ochorení mužských pohlavných orgánov. A k najčastejším ochoreniam u mužov v zrelom veku patrí rakovina prostaty, teda predstojnej žľazy.

Karcinómom prostaty trpí na Slovensku takmer deväťtisíc mužov, ročne pribúda viac ako dvetisíc pacientov. Ide u nás o tretie najčastejšie onkologické ochorenie, na ktoré umierajú. Zatiaľ čo zápaly či nezhubné zväčšenie prostaty možno vyliečiť, zhubná rakovina prostaty sa dá liečiť, len keď sa zachytí včas. Jej rané štádium však sami nepostrehnete, lebo nebolí a neprejavuje sa takmer nijakými príznakmi. Jedinou stopercentnou prevenciou je pravidelná každoročná prehliadka a test PSA.

Čo je vlastne test PSA?

Špecifický prostatický antigén PSA je bielkovina, ktorá sa tvorí v bunkách prostaty. Test slúži na včasné zachytenie rakoviny prostaty v prvom štádiu u mužov, ktorí nemajú nijaké príznaky a problémy. Používa sa aj na sledovanie účinnosti liečby. Zvýšené hladiny tohto antigénu nemusia znamenať diagnózu karcinómu, tú potvrdzuje, alebo vylučuje až biopsia prostaty.

Niečo viac o PSA

PSA je bielkovina, ktorú produkujú bunky prostaty. Aj tie zdravé, aj nezhubné či dokonca zhubne zväčšené. Ak je hladina PSA vyššia, signalizuje to možné problémy. S pribúdajúcim vekom hodnoty PSA stúpajú. Testu PSA sa netreba vôbec obávať, ide o bežný odber krvi. Vzhľadom na jeho významnú výpovednú hodnotu a nenáročnú formu zistenia hodnôt PSA sa považuje za mimoriadne účinný skríning.

Aké hladiny PSA sa uvádzajú v jednotlivých vekových kategóriách?

Muž vo veku PSA v ng/ml

  • 40 – 49 rokov 0 – 2,5
  • 50 – 59 rokov 0 – 3,5
  • 60 – 69 rokov 0 – 4,5
  • 70 – viac 0 – 6,5

Popri PSA existuje možnosť stanoviť z krvi aj index zdravej prostaty PHI (Prostate Health Index). Pomáha rozlíšiť nezhubné zväčšenie prostaty od rakoviny. Odporúča sa u mužov vo veku nad 40 rokov, ak je hodnota ich PSA v rozmedzí 2,0 – 10 ng/ml. PHI však zatiaľ uhrádza len jedna zo zdravotných poisťovní.

„Novorodenec má prostatu ako hrášok. Zdravý chlap ako gaštan. Postupne sa nežiaduco zväčšuje – na veľkosť pomaranča alebo tenisovej loptičky.“

Aj muži majú svoj prechod

Novonarodený chlapček má prostatu veľkú asi ako hrášok, dospelý zdravý chlap ako gaštan. Po päťdesiatke, ale najmä v seniorskom veku sa začína zväčšovať. Niekedy nadobudne rozmery tenisovej loptičky až pomaranča. Čoraz viac stláča močovú rúru a prekáža pri vyprázdňovaní močového mechúra.

S prostatickými ťažkosťami sa zvyknú spájať aj sexuálne problémy, pretože sa na nich podieľa vek a hormonálne zmeny. V tele staršieho muža sa vytvára menej pohlavného hormónu testosterónu ako v mladšom veku. Muž sa dostáva do prechodu – andropauzy – čo je obdoba ženskej menopauzy.

Zväčšená prostata

Myslíte si, že všetky tieto ťažkosti sú len výsledkom prirodzeného starnutia, a nejde o nič, čo treba liečiť? Mýlite sa. Síce signalizujú zväčša „len“ nezhubne zväčšenú prostatu, ktorá nie je predstupňom rakoviny, ale aj tá dokáže znepríjemniť život. I dlhoročný stabilný partnerský vzťah… Aké sú príznaky ochorenia, ktoré sa odborne nazýva benígna prostatická hyperplázia (BPH)?

Najskôr sa objaví problém so začiatkom močenia, musíte namáhavejšie tlačiť, trvá vám to dlhšie. Môžete mať prerušované močenie, slabý či pomalý prúd moču, pocit neúplného vyprázdnenia či bolesť v podbruší. Na toaletu chodíte častejšie ako predtým. Najmä v noci.

Naliehavé nutkanie na močenie vás môže vyhnať z postele aj tri-, štyrikrát za noc. Nevyspíte sa, ste podráždený a klesá vaša celková výkonnosť. Odráža sa to aj na nechuti venovať sa sexu a na problémoch s erekciou. Niektorí muži majú malú prostatu a tieto príznaky napriek tomu pociťujú, iní ju majú zväčšenú a neobjavili sa u nich zatiaľ nijaké ťažkosti. S pribúdajúcim vekom ich však začnú pociťovať.

Problém s prostatou sa odráža na nechuti venovať sa sexu i  na problémoch s erekciou.

Čo vás čaká na preventívke?

Ak patríte k mužom, ktorých priami mužskí predkovia trpeli karcinómom prostaty, v urologickej poradni by ste mali byť pravidelne sledovaní už od štyridsiatky. Inak od päťdesiatky. Túto preventívnu prehliadku preplácajú všetky zdravotné poisťovne.

Aké vyšetrenia vás čakajú?

  • Osobný rozhovor: Lekár sa vás opýta na ťažkosti s močením a na sexuálny život. Tiež na predošlé choroby a infekcie pohlavných orgánov a na ochorenia prostaty v rodine.
  • Palpačné vyšetrenie: Lekár pohmatom vyšetrí penis a semenníky.
  • Vyšetrenie cez konečník: Lekár šetrne pohmatom vyšetrí prostatu.

Lieky? Operácia?

V prípade, že preventívna prehliadka potvrdí benígnu hyperpláziu (nezhubné zväčšenie prostaty), spôsob liečby sa bude odvíjať jednak od stupňa ťažkostí, jednak od skúseností lekára a do istej miery aj od rozhodnutia pacienta. Niekedy stačí predstojnú žľazu iba pozorovať. Pri ľahších príznakoch lekár odporučí, aby ste sa pravidelne stravovali, nepili v noci, vyhýbali sa alkoholickým nápojom a kofeínu, nejedli korenené jedlá. Keď už pociťujete ťažkosti, predpíše vám lieky, ktoré však treba užívať celý život. Ak vás aj po tejto liečbe ďalej trápia problémy, urológ pristúpi k operácii.

Náš tip: Zelená lekáreň
Pri liečbe nezhubne zväčšenej prostaty sa využívajú aj rastlinné prípravky, napríklad extrakty z listov trpasličej palmy, vŕbovky malokvetej či z kôry africkej slivky. Kúpite ich na predpis v lekárni, niektoré sú hradené, na iné budete doplácať. Prípravky, ktoré nájdete na internete a u nás nie sú schválené, vám lekár neodporučí.

Rastlinné preparáty sú vhodnejšie skôr pre mladších mužov s menšími problémami. Na rozdiel od syntetických liekov nemajú vedľajšie účinky s vplyvom na pohlavný život. Na overenie ich účinkov sa realizujú dlhodobé štúdie.

Prípravky, ktoré nájdete na internete, no nie sú u nás schválené, vám lekár neodporučí.

Prostata je výzvou pre každého muža

Pokiaľ ide o prostatu, kľúčové je zavčasu rozpoznať jej zhubné zväčšenia a rovnako zavčasu začať so správnou liečbou. K spádovému urológovi vás pošle aj všeobecný lekár. Pri včasnom vyšetrení je aj pri ťažkých diagnózach šanca na liečbu. Nádor možno napríklad ožarovať alebo operovať. Preto je dôležité poznať svojho urológa a navštevovať ho pravidelne.

Milí Silveráci, viete, že aj pri otázke zdravej prostaty je účinnou prevenciou kvalitná strava a aktívny životný štýl? Aký presne?

  • Milujte sa. Sexuálna abstinencia prostate neprospieva. Muži, čo častejšie ejakulujú, majú menšie riziko zväčšenej prostaty.
  • Ak máte nadváhu, hýbte sa a schudnite. Pasivita podporuje ochabnutie močového mechúra. Stačí aj stredne intenzívna telesná činnosť, napríklad rýchla chôdza.
  • Orientujte sa na stravu s vysokým obsahom vlákniny a antioxidantov. Ideálne sú paradajky a produkty z nich, najmä tepelne spracované obsahujú viac lykopénu, ktorý bojuje proti nádorovým ochoreniam. Doprajte si červený melón, červený grapefruit, cviklu, špenát, ružičkový kel. Každý deň zjedzte za hrsť tekvicových semienok alebo jednu-dve polievkové lyžice za studena lisovaného tekvicového oleja. Účinné sú aj pomleté ľanové semená a ľanový olej, orechy, slnečnicové semená. Denne pite zelený čaj. Obmedzte však príjem tekutín vo večerných hodinách a pred spaním.
  • Nejedzte sladkosti, obmedzte konzumáciu červeného mäsa, mliečnych výrobkov, štipľavých jedál a alkoholu, ktorý podporuje tvorbu moču a dráždi močový mechúr.

Milé Silveráčky, každý z týchto krokov môžete nenápadne „prepašovať“ do života svojho drahého aj vy. Odborníci z oblasti urológie sa naozaj zhodujú v tom, že nie je podstatné, od koho príde povestný prvý impulz. Hlavne, že príde.

Silveráci, posuniete nám osobnú skúsenosť s tým, ako vám zdravší životný štýl konečne priniesol spánok bez zbytočných ciest na toaletu a vrátil plnohodnotný partnerský vzťah? Nikdy neviete, koľkých ďalších ľudí svojím príbehom inšpirujete.

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here