Kolagén je potrebný aj v partnerskej intimite

Kolagénu vďačíme nielen len za pevnú a hladkú pokožku, ale aj za zdravie kostí, kĺbov, šliach, niektorých slizníc, nechtov, vlasov, zubov či ciev. Tvorí takmer tridsať percent všetkých bielkovín v ľudskom organizme. Vekom je ho však stále menej.

Ženy a krémy – to patrí k sebe

Pravdepodobne neexistuje žena, ktorá by nepoužívala pleťovú kozmetiku. Čím sme staršie, tým intenzívnejšie sa staráme o svoju pokožku. Každodennou súčasťou tejto starostlivosti sú krémy a ďalšie prípravky, ktoré sa snažia stimulovať tvorbu nových kolagénových vlákien v bunkách. Háčik je v tom, že molekuly syntetického kolagénu sú príliš veľké na to, aby účinne prenikli do hlbšej vrstvy pokožky. To však neznamená, že krémy treba hodiť do koša a spoliehať sa len na prírodu. Vďaka kolagénu a kyseline hyalurónovej, ktorú kozmetické prípravky obsahujú, sa na pokožke vytvára vyhladzujúci zvlhčujúci film, ktorý jej tiež prospieva. Napadlo vám, že hoci o kolagéne existujú celé stohy štúdií, nemusí to znamenať, že ho telu dodávame vždy správne?

Starneme od dvadsaťpäťky

Starnutie sa nedá zastaviť. Zmierniť či spomaliť áno. Mnohí sa spoliehajú na „dobrú genetiku“, ale nemá ju každý. Okrem pravidelného pohybu pomáha zdravá výživa, ktorá zahŕňa maximum ovocia, zeleniny, vlákniny i vodu a minimum cukrov. Nápomocné vedia byť tiež kozmetické produkty a doplnky výživy.

Kolagén je základná stavebná bielkovina ľudského tela. Zodpovedá za pevnosť kože, šliach a chrupaviek, ale takisto sa nachádza aj vo vlasoch a nechtoch. Jeho úlohou je udržiavanie pevnosti a odolnosti týchto štruktúr, čím priamo vplýva na zdravie, ale aj krásu. Po dvadsiatom piatom roku života však jeho prirodzená tvorba v tele začína klesať,“ vysvetľuje dermatologička, MUDr. Vanda Martišková.

Štyridsiatka je zlomová

Na prvý pohľad sa toto tvrdenie môže zdať pritiahnuté za vlasy, ale z medicínskeho hľadiska je pravdivé: vo veku dvadsať až dvadsaťpäť rokov sa tvorba kolagénu v tele spomaľuje. Deti a dievčatá majú závideniahodne hladkú a napnutú pokožku, nemusia pre jej krásu a zdravie robiť zväčša nič. Mladým ženám ešte stále stačí správna životospráva, vhodná starostlivosť, stopka fajčeniu a nadmernému slneniu.

Kolagén je základná stavebná bielkovina ľudského tela.

Medzi tridsiatym piatym až štyridsiatym rokom je však už kolagénu v tele výrazne menej – dokonca o tridsať percent. Znižuje sa aj jeho kvalita. Najprv začnú ovísať kontúry brady, potom viečka, líca, čelo, dekolt a chrbty rúk. Pridávajú sa vrásky, ktoré síce ovplyvňuje najmä suchosť pokožky, ale ak je málo kolagénu, aj ten. Viac sa nám lámu vlasy, nechty. Je to čas pre kozmetické firmy. Začíname investovať do krémov, masiek, sér, rôznych kozmetických kúr, ale aj do drahších výplní či invazívnejších estetických ošetrení.

Náš tip: Strážte si zdravý životný štýl. Stratu kolagénu urýchľujú zlozvyky, ktoré si bežne tolerujeme, aj prirýchle životné tempo, ale hlavne:
Chronický stres: stresu sa zrejme pri dnešnom spôsobe života nevyhnete, môžete si však voči nemu vybudovať psychickú odolnosť a kompenzovať ho rôznymi aktivitami.
Nadmerné slnenie, aj v soláriu: pri UV žiarení sa tvoria voľné radikály, ktoré výrazne poškodzujú kolagénové vlákna a odbúravajú ich z kože.
Nezdravá, strava, najmä fast food, fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu: podporujú vznik voľných radikálov, ktoré sa okrem iného podieľajú na starnutí pokožky.
Nedostatok pohlavných hormónov v menopauze: u žien klesne v prvých piatich rokoch po menopauze množstvo kolagénu v pokožke na tridsať percent.

Po šesťdesiatke výrazný pokles

V šesťdesiatke prežívame ďalší medzník. Počas menopauzy dochádza v tele ženy k dramatickým hormonálnym zmenám. Hladiny estrogénu prudko klesajú, čo má za následok široké spektrum nepríjemných zmien. Estrogén je hormón, ktorý okrem mnohých iných funkcií vplýva aj na fibroblasty, bunky produkujúce kolagén. Jeho nedostatok sa preto prejavuje predovšetkým v tkanivách, ktoré kolagén obsahujú – v koži, chrupavkách, nechtoch, vlasoch. Pre menopauzálnu pleť je typická postupná suchosť, vrásky, tmavé škvrny, menšia pružnosť kože a jej stenčovanie. Podobné zmeny postihujú aj iné tkanivá. Ide o hormonálne starnutie organizmu, objasňuje MUDr. Vanda Martišková.

Vedeli ste, že…?

Najviac kolagénu sa tvorí v koži. Kolagénové vlákna sa spolu s elastickými starajú o napnutosť a pružnosť pokožky. Dôležitou súčasťou kožného tkaniva je aj kyselina hyalurónová, ktorá koži dodáva vlhkosť, a ďalšie látky. Problém je v tom, že kolagénové vlákna vekom strácajú elastickosť a pleť ochabuje.
S nedostatkom kolagénu v organizme súvisí aj starnutie iných štruktúr, najmä šliach, kostí a kĺbov.

V šesťdesiatke prežívame ďalší medzník.

V tele ostáva v tomto veku približne iba štyridsať percent kolagénu. K vráskam a ovisnutej koži sa pridávajú bolesti kĺbov, zhoršuje sa pohyblivosť končatín, trápia nás stuhnuté a boľavé kríže, mizerná kvalita vlasov aj nechtov. Zaujímame sa už nielen o kozmetické produkty na omladenie pokožky, ale aj o prípravky zamerané na výživu kĺbov či chrupaviek. Po osemdesiatke sa redukuje objem kolagénu v organizme približne na dvadsať percent. Pomáhať kolagénu v tele treba začať, samozrejme, oveľa skôr. Ako?

Želatínové medvedíky nestačia

Prirodzený kolagén sa nachádza v želatíne získanej spracovaním zvieracích šliach, kostí a kože. Asi nemáme chuť jesť každý deň huspeninu, chrúmať zvieraciu chrupavku či cmúľať gumové cukríky. Existujú aj rozumnejšie spôsoby, ako reštartovať jeho tvorbu.

„Nedajte sa obalamutiť reklamami, ktoré sľubujú „zázraky na počkanie“.

Zásadná je konzumácia potravín, ktoré obsahujú antioxidanty, teda látky, ktoré dokážu zachytiť škodlivé voľné kyslíkové radikály a znižovať riziko oxidačného stresu. Pod oxidačným stresom rozumieme nerovnováhu medzi tvorbou voľných radikálov, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt pri okysličovaní a látkovej výmene, a schopnosťou organizmu tieto voľné radikály rýchlo odbúrať. Aké potraviny to sú? Výber je bohatý.

Vedeli ste, že…?

Poznáme až 27 typov kolagénu. Najrozšírenejší je typ I. Nachádza sa v pokožke, šľachách, kostiach, zuboch. Typ II sa vyskytuje v chrupavkách.

Top zoznam antioxidačných potravín:

  1. Mastné morské ryby, ako losos, tuniak, makrela, ale aj orechy, ktoré obsahujú omega 3 mastné kyseliny.
  2. Tmavozelená zelenina, napríklad špenát, kel, klasická aj čínska kapusta, brokolica. Tieto druhy zeleniny sú bohaté na vitamín C.
  3. Červená zelenina, napríklad paradajky, červená paprika či cvikla – obsahuje lykopén, ktorý zabraňuje starnutiu buniek.
  4. Oranžová zelenina, ako mrkva či sladké zemiaky, je bohatá na vitamín A.
  5. Bobuľové ovocie, teda černice, čučoriedky či maliny, je okrem iného doslova vitamínová bomba.
  6. Sója v podobe mlieka, tofu či syra.
  7. Citrusové ovocie obsahuje okrem iného vitamín C.
  8. Vajcia, presnejšie vaječné žĺtka a škrupiny.
  9. Cesnak, cibuľa, pažítka, pór obsahujú – podobne ako vajcia – síru, ktorá pomáha pri syntéze kolagénu.

Univerzálny kolagén – na vyriešenie všetkých problémov – neexistuje.

Odhodlávate sa na zákrok?

Prírode malé triky nevadia. Kozmetika a starostlivosť o pleť, ktorú ponúka, sú dôležité. Okrem nej však účinne pomáhajú drobné estetické úpravy aj zákroky. Keďže molekuly syntetického kolagénu sú príliš veľké a nedokážu samé preniknúť do hlbších vrstiev pokožky, efektívnejšie ho do nej prepašujete po vstreknutí injekciou. Populárne sú rôzne fillery, teda výplne, mezoterapia či Draculova metóda a ďalšie zákroky, ktoré ponúkajú rejuvenizáciu (fotoomladenie) pokožky. Rátajte však s tým, že ich efekt je dočasný a treba ich pravidelne opakovať.

Vedeli ste, že…?

O pružnejšiu a hladšiu kožu na tvári, dekolte či rukách sa aj v strednom a zrelom veku postarajú neinvazívne metódy estetickej medicíny. Odborník vám vyberie ošetrenie primerané veku aj peňaženke, rátajte však s tým, že efekt omladzujúcich zákrokov je dočasný.

Trochu radikálnejšou terapiou na vyhladzovanie pokožky tváre, ale aj krku, dekoltu či chrbtov rúk je rádiotermolifting. Rádiofrekvenčná energia prenikne až do druhej vrstvy kože, kde sa premieňa na teplo. To spôsobuje zmrštenie kolagénových a elastických vlákien zodpovedných za pevnosť a pružnosť pokožky. Pri opakovaní procedúry sa vytvoria nové kolagénové vlákna a zosilnia elastické.

Aj riešenie intímnych problémov

Ak vás trápi vaginálna atrofia, relaxačný syndróm či stresová inkontinencia, môžete vyskúšať ošetrenie erbiovým laserom. Laserový lúč zahreje hlboké vrstvy pošvovej sliznice a kolagénové vlákna sa pritom takmer okamžite skrátia o jednu tretinu. Postupne sa začne tvoriť nový kolagén, cievy a ďalšie vrstvy sliznice. Takto je možné ošetriť aj prednú pošvovú stenu a okolie močovej rúry a odstrániť stresovú inkontinenciu. Rovnaký postup sa dá použiť aj pri uvoľnení pošvového vchodu. Spôsobí jeho zúženie, takže sexuálny kontakt viac uspokojí vás aj vášho partnera. Aj tu však platí to, čo pri všetkých zákrokoch z oblasti estetickej dermatológie – efekt nie je trvalý, výkon treba opakovať.

Tablety, kapsule či prášok?

Kolagén môžete dodať telu aj maximálne pohodlne – v syntetickej podobe, formou tabliet, kapsúl či prášku. Vyberajte si len výživové prípravky z lekárne alebo zo seriózneho e-shopu. Univerzálny kolagén neexistuje. Nedajte sa obalamutiť reklamami, ktoré sľubujú zázrak na počkanie, prípadne účinok „tri v jednom“. Napríklad taký, ktorý zaručuje spevnenie pleti, krajšie vlasy plus kĺbovú výživu. Pred kúpou sa porozprávajte s lekárom, lekárnikom alebo s výživovým poradcom, ktorému dôverujete.

Kolagén sa využíva nielen v kozmetike, ale aj v zdravotníctve, vo farmaceutickom priemysle, v potravinárstve a pri vedeckých výskumoch.

Mnohí odborníci odporúčajú užívať kolagén bez rôznych pridaných látok. A najlepšie hydrolyzovaný, teda predštiepený, ktorý je stráviteľnejší a lepšie sa vstrebáva do organizmu. „Aby mal kolagén maximálny účinok a blahodarné účinky na zdravie, je dôležité vytvoriť si každodennú rutinu. Mal by byť v čo najčistejšej forme bez rôznych pridaných látok, ktoré znižujú jeho dávku v prípravku. Odporúča sa siahnuť aj po hydrolyzovanom kolagéne, ktorý je vďaka svojmu spracovaniu najrýchlejšie a najlepšie vstrebateľný, radí majiteľka kozmetickej a farmaceutickej spoločnosti Katarína Demetriou.

Alebo s vitamínom C

Podľa Kataríny Demetriou je ideálne riediť tekutý kolagén s vodou a vypiť ho večer pred spaním. Tekutý kolagén môžete skombinovať s vitamínom C, ktorý prispieva k jeho správnemu vstrebávaniu. „Vitamín C je dôležitý v procese hojenia tkanív, obranyschopnosti pred infekciami, a ako antioxidant chráni bunky pred oxidačným stresom. Zvyšuje taktiež vstrebávanie železa a je dôležitý pri metabolizme bielkovín a pri prenose nervového vzruchu. Málokto vie, že pri tvorbe kolagénu hrá nezastupiteľnú rolu práve tento vitamín. Je potrebný už v prvej fáze produkcie kolagénu a zodpovedá vlastne za jeho základnú vlastnosť – pevnosť. Jeho nedostatok vedie k tvorbe defektného a nestabilného kolagénu,“ dodáva MUDr. Vanda Martišková.

Milé Silveráčky, možno vás náš článok povzbudil, aby ste sa prestali báť drobných estetických trikov na omladenie pleti. Možno vás zorientoval v tom, ako kolagén užívať, aby ste pomohli kĺbom, slizniciam, chrupavkám a šľachám. Áno, načrtli sme tému, ktorá je v našej spoločnosti stále akési tabu. Dámy – ale pokojne aj páni – ak máte chuť, podeľte sa s nami o svoje skúsenosti s omladzujúcimi kúrami.

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here