Dámy, nepodceňujme intímne prehliadky

Nezabudnite si do kalendára či diára v mobile aj tento rok vpísať pripomienku „preventívka u gynekológa“. K ženskému lekárovi treba chodiť raz ročne, aj keď už nemusíte riešiť tehotenstvo či antikoncepciu. Preventívny skríning je dôležitý pre intímne zdravie v akomkoľvek veku. 

Prehliadka u všeobecného lekára nestačí

Gynekológovia majú skúsenosť, že ženy po prechode sa prestávajú zaujímať o pravidelné preventívne prehliadky. Nemusia riešiť ochranu pred počatím ani tehotenstvo a netrápia ich už ani nepríjemnosti spojené s menopauzou. Možno aj vy patríte k dámam, ktoré uvažujú ako Denisa: To mám sedieť medzi samými tehotnými? Prečo by som mala chodiť ku gynekológovi, keď som už po menopauze? Stačí mi prehliadka u všeobecného lekára.

Neporovnávajte preventívku u všeobecného lekára s tou u gynekológa. K všeobecnému lekárovi stačí prísť raz za dva roky, zatiaľ čo gynekologickú kontrolu by ste mali absolvovať každoročne. Dôvod je jednoduchý: k nebezpečným zmenám v intímnych oblastiach tela môže dôjsť veľmi rýchlo.

Neporovnávajte preventívku
u všeobecného lekára s tou u gynekológa.

Dana, na rozdiel od Denisy, si to uvedomuje: V čakárni som s mladými ženami, ktoré nemôžu otehotnieť, aj s tými, ktoré sú práve tehotné. Niekedy si medzi nimi pripadám zvláštne, ale neriešim to. Pre mňa je dôležité zdravie. Nechcem riskovať, lebo po mame mám genetickú predispozíciu na rakovinové ochorenie.

Prečo ku gynekológovi?

Okolo päťdesiatky pribúdajú ťažkosti spojené s myómami či cystami vaječníkov a začínajú sa prejavovať príznaky klimakterického syndrómu. Ten signalizuje nástup menopazy, teda obdobia, keď žene prestávajú fungovať vaječníky a končí sa menštruácia. Sprevádzajú ho poruchy menštruačného rytmu, návaly, nespavosť, podráždenosť, zmeny nálad, depresívne stavy, priberanie a vaginálna suchosť.

Práve vaginálna suchosť zhoršuje kvalitu pohlavného styku. Môže byť bolestivý alebo „len“ nepríjemný. Sex ovplyvňujú aj anatomické zmeny vnútorných pohlavných orgánov – poklesne maternica a močový mechúr, čo zapríčiňuje inkontinenciu, teda nechcený únik moču. Častejšie sa vyskytujú aj infekcie, bolesti v podbruší, krvácanie.

Suchosť pošvy, ktorá bráni v intimite, o ktorú stojíte,
je dobrým dôvodom na návštevu gynekológa.

Všetky tieto problémy sa dajú riešiť – za predpokladu, že navštevujete gynekológa, ktorý priebeh menopauzy kontroluje. Hormonálna substitučná liečba, liečba inkontinencie či iné druhy terapie môžu príznaky prechodu, zdravotné problémy, ktoré sa s ním spájajú, ako aj ťažkosti pri sexe zmierniť či dokonca odstrániť.

Čím skôr, tým lepšie

Vo všeobecnosti platí, že rakovina krčka maternice ohrozuje najmä mladšie ženy. Nespoliehajte sa však na to, že po päťdesiatke sa vás už netýka. Vyskytuje sa aj u žien v zrelom veku. Je dôležité odhaliť ju ešte v ranom štádiu, keď sa dá liečiť. Preventívna prehliadka ukáže včas aj iné možné onkologické ochorenie, napríklad rakovinu vaječníkov alebo maternice.

Rakovina prsníka sa najčastejšie objavuje vo veku päťdesiatpäť až šesťdesiatpäť rokov. Neznamená to, že každá hrčka, ktorú si nahmatáte, je nebezpečná. Vo väčšine prípadov ide o nezhubné cysty, fibrómy alebo lipómy, ktoré sa dajú liečiť. Chcete sa uistiť, že sú skutočne neškodné? Platí to isté, čo vyššie: bez pravidelnej návštevy gynekologickej ordinácie sa to nedozviete. Gynekológ vám prsníky raz ročne skontroluje pohmatom a raz za dva roky vás pošle na mamografické vyšetrenie. Ak treba, doplní ho o ultrazvukové vyšetrenie.

Čo patrí kvyšetreniu

Priebeh preventívnej prehliadky je z hľadiska pacientky, jej vnímania a osobného prežívania podobný ako predtým. Komplexné vyšetrenie ženských pohlavných orgánov sa zameriava na vyšetrenie pošvy, krčka maternice, maternice, vaječníkov a prsníkov. Jeho cieľom je s náskokom odhaľovať poruchy a choroby, v zrelom veku najmä onkologické ochorenia krčka maternice, maternice, vaječníkov a prsníkov. Gynekologickú preventívnu prehliadku vám uhradí poisťovňa zo zákona raz ročne.

„Úlohou preventívnej prehliadky je s náskokom odhaľovať možné poruchy
a choroby.“

Zaujíma vás, čo presne poisťovňa uhrádza a ako často? Pri gynekologickej prehliadke máte nárok na:

 • Vyšetrenie pošvy, krčka maternice pohmatom – raz za rok
 • Ultrazvukové vyšetrenie vaječníkov a maternice – raz za rok
 • Cytologické vyšetrenie krčka maternice (do 64 rokov, ak sú posledné tri cytologické nálezy negatívne, skríning sa ukončí) – ak sú odbery negatívne, raz za tri roky
 • Odber krvi na vyšetrenie nádorového markeru: ak máte pozitívnu rodinnú anamnézu na karcinóm vaječníkov (od 35 rokov) – raz za rok
 • Vyšetrenie prsníkov pohmatom: lekár skontroluje podpazušie a prsníky – raz za rok
 • Vyšetrenie pošvy, krčka maternice pohmatom – raz za rok
 • Ultrazvukové vyšetrenie vaječníkov a maternice – raz za rok
 • Cytologické vyšetrenie krčka maternice (do 64 rokov, ak sú posledné tri cytologické nálezy negatívne, skríning sa ukončí) – ak sú odbery negatívne, raz za tri roky
 • Odber krvi na vyšetrenie nádorového markeru: ak máte pozitívnu rodinnú anamnézu na karcinóm vaječníkov (od 35 rokov) – raz za rok
 • Vyšetrenie prsníkov pohmatom: lekár skontroluje podpazušie a prsníky – raz za rok

Pozornosť potrebujú aj kosti

S menopauzou a obdobím po nej súvisí aj osteoporóza, laicky rednutie kostí. Pri tomto ochorení sa znižuje obsah kostnej hmoty a narúša stavba kostí. Kosť je najhustejšia je okolo dvadsaťpäťky, v dospelosti z nej už len ubúda. Pod ochorenie sa okrem veku podpisuje najmä nezdravé stravovanie, nevyvážené diéty, veľmi štíhla postava, znížený príjem vápnika, nedostatok vitamínu D, fajčenie, alkohol a málo pohybu.

Vedeli ste, že…?

Proti osteoporóze sa oplatí bojovať zdravým jedálničkom. Jedzte potraviny, ktoré obsahujú vápnik a vitamín D, potrebný na jeho vstrebávanie v organizme. Nájdete ich v mlieku a mliečnych výrobkoch (aj nízkotučných), v mastných rybách, keli a brokolici, v obilninách a ovocných džúsoch obohatených o vápnik, vo výrobkoch zo sóje, vo vajíčkach. Po konzultácii s lekárom užívajte vápnik a vitamín D – na predpis alebo ako voľne predajný prípravok.

Osteoporóza sa spočiatku neprejavuje a nebolí. Nebezpečné sú až jej dôsledky, teda zlomeniny krčka stehnovej kosti, stavcov chrbtice či drobných kostí zápästia, ktoré majú iný charakter ako tie, ktoré si spôsobíte pri úraze. Trvalými následkami aj po vyliečení bývajú bolesti, deformity a znížená pohyblivosť.

Strážte si hmotnosť aj jedlo na tanieri,
ale neničte sa nevyváženými diétami.

Pravidelné preventívne vyšetrenie, denzitometria, odhalí už prvé štádium ochorenia, osteopéniu. Tú vám pomôže zvládnuť zmena životného štýlu a hormonálna substitučná liečba. Samotná osteoporóza vyžaduje špeciálnu liečbu. Na vyšetrenie vás odporučí gynekológ pri pravidelnej prehliadke.

Fit aj po menopauze

Milé Silveráčky, viete, že aj po menopauze môžete byť fit? Ako?

 • Pravidelne absolvujte preventívne prehliadky u gynekológa, pokračujte v samovyšetrovaní prsníkov, nezabúdajte na mamografické, prípadne aj ultrazvukové vyšetrenie prsníkov, a na denzitometrické vyšetrenie.
 • Majte pod kontrolou krvný tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi, prípadne ich liečbu.
 • Nefajčite, alkohol pite s mierou, strážte si hmotnosť, pravidelne cvičte.
 • Správne sa stravujte a konzultujte s lekárom užívanie prípravkov s vápnikom a vitamínom D potrebných pre kosti.
 • Slňte sa, ale s mierou.

Mnohé dámy priznávajú, že ťažkosti s prechodom, celým obdobím po ňom a všetkým, čo k tomu patrí – vrátane preventívnych prehliadok – zvládajú najlepšie, ak sa o tom rozprávajú s kamarátkami či dcérami a vzájomne si radia, povzbudzujú sa, prípadne idú na preventívku spoločne. Platí to aj o vás? Dajte nám vedieť, ako to zvládate.

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here