Priateľ do pohody i nepohody. Áno, pes.

Pes je vraj najlepší priateľ človeka. Milovníci mačiek namietnu, že je to mačka. Tvrdenie o najlepšom priateľovi môže platiť o rôznych zvieratách. Aj ich celkom prirodzené správanie si totiž často vysvetľujeme ako oddanosť či empatiu. Niektoré druhy majú reálnu schopnosť pomáhať, predvídať nebezpečné situácie a do určitej miery aj liečiť. Človek im však musí dať šancu.

Katarínin pes neznáša zostávať dlho vnútri domu. Odmieta tam vylihovať a nechávať sa maznať hladkaním. Podobný názor má na nový výbeh, ktorý mu po odchode do dôchodku vybudoval jej manžel: nemieni sa v ňom nudiť. Miluje záhradu a voľný pohyb v nej – to isté, čo Katarína. Výsledkom boli neustále dolámané sadenice čučoriedok, na ktoré si ona potrpí a roky ich pestuje v úhľadných hustých záhonoch pozdĺž plota na zadnej strane pozemku.

Katarínin živý zázrak

Pri rannom pití bylinkového čaju na terase – rituál, ktorý si manželia po odchode na dôchodok konečne môžu dopriať bez stresu – si obaja všimli zvláštnu vec: pes v záhrade nevenuje takmer nijakú pozornosť miestam, ktoré si málo všíma aj jeho majiteľka. Teriér Jacka Russela trieli po vypustení zásadne a priamo do čučoriedok! Spúšť, ktorú tam jeho dychtivé odhodlanie zanecháva, sa nedá opísať. Podstata problému však áno: mladý pes vypozoroval, že majitelia skúšajú všetko možné i nemožné, aby vzácnu úrodu liečivých modrých bobúľ ochránili pred škorcami. Tak si to vzal „na starosť“…

Puto medzi človekom a psom sa začalo formovať už pred 14-tisíc rokmi.

Škorce chytá alebo plaší rýchlosťou blesku. Taktika? Sekundový priamočiary útok, ktorý dáva škorcovi jedinú únikovú cestu – vzlietnuť a stihnúť preletieť ponad plot. Áno, krehké konáriky čučoriedok sa tou istou rýchlosťou zotavovať nedokážu… Myslíte si, že manželia sa rozhodli zbaviť svojho temperamentného psa? Omyl. Po zrelej úvahe upravili záhony čučoriedok. Momentálne sú redšie, na plot dopadajú kolmo, rovnako ako chodníčky, ktoré takto vznikli. Rodený lovec si môže cibriť svoje inštinkty beztrestne. Dokonca na radosť svojich majiteľov, ktorí tvrdia, že aj inteligentné škorce už pochopili, že ich záhrada nie je pre nich.

Majitelia domácich zvierat majú vždy množstvo príhod a dôvodov, prečo aj iným odporúčajú zaobstarať si priateľa – či už so štyrmi nohami, ostrým zobákom a pestrofarebným perím, alebo krásnymi dúhovými plutvičkami. Túžite po živom tvorovi v domácnosti, ale neviete, či je pre vás správny? Nechajte tejto veci čas a popremýšľajte nad tým, čo vám chýba a čo by vám zvieratko malo dať.

Prečo si zaobstarať domáceho miláčika?

Odborníci sa zhodujú, že zvieratá liečia najmä dušu – vo vyššom veku hlavne osamelosť či opustenosť a túžbu po spriaznenej bytosti. Ale nie len to. Zvieratá sú vernými a oddanými spoločníkmi. Učia ľudí pozornosti a starostlivosti o druhých. Taktiež dokážu dať životu určitý zmysel alebo skôr nové nasmerovanie či len otvorenie sa novým možnostiam. Okrem toho nenápadne vedú ľudí k pohybu a správnej životospráve. A dokonca aj k neustálemu vzdelávaniu sa – každý sa predsa chce dozvedieť všetko o tom, čo zvieratko, ktoré chce chovať, v skutočnosti vlastne potrebuje.

„Odborníci sa zhodujú, že zvieratá liečia najmä dušu.“ 

Svoje o tom vedia aj Daniel a Klaudia. Vdovec a vdova, ktorí sa zoznámili u veterinára. On bol očarený hneď – jednak modrookou britskou mačkou, ktorá potrebovala pravidelné očkovanie – ale ešte viac jej usmiatou majiteľkou s rovnakým odtieňom očí. Ona bola trochu v rozpakoch, keď jej sympatický vyšportovaný šesťdesiatnik vysvetľoval, že sa prišiel s lekárom poradiť ohľadom obličkovej koliky svojej dvadsaťpäťročnej korytnačky… Mimochodom, Daniel si vtedy problém naštudoval v literatúre dosť správne – korytnačka sa skutočne potrebovala zbaviť kamienka v močových cestách.

Čo hovoria skúsenosti, fakty a výskumy?

Spoločnosť, ktorú ľuďom ponúkajú domáce zvieratá, predstavuje skvelý spôsob, ako eliminovať úzkosť a stres. Existuje mnoho štúdií, ktoré skúmajú zdravotné prínosy zvierat pre ľudí. Najmä prechádzky a chôdza so psom je v štúdiách spojená s nižším rizikom zhoršenia stavu a vážnejších komplikácií u pacientov s kardiovaskulárnym ochorením. A vedeli ste, že vlastníctvo zvieraťa so zdravotným problémom či hendikepom môže pomôcť majiteľovi v boji s rovnakým ochorením?

Ivete, zaneprázdnenej štyridsiatničke a šikovnej realitnej maklérke, sa už nejaký čas nepozdávalo správanie jej 6-ročnej fenky westíka. Pravda je taká, že pri svojej práci mala na ňu naozaj málo času a zdravotný problém mohla odhaliť aj skôr. Vyšetrenia potvrdili, že fena trpí cukrovkou…

Spoločnosť zvieraťa pomáha tiež eliminovať úzkosť a stres.

Aby sa jej stav stabilizoval, veterinár nariadil striktný režim: pravidelne inzulín, pravidelne podávaná špeciálna strava s presným dodržiavaním dávkovania krmiva, pravidelné prechádzky… Iveta sa s tým zdôverila takmer 70-ročnej mamke, s ktorou mala posledné roky komplikovaný vzťah. Mama, sama diabetička, trvala na tom, že „to psie úbožiatko“ si skúsi vziať k sebe. Výsledok? Obe dámy sa cítia výborne.

Keď dostáva zdravé jedlo psík, rýchlejšie si na povinnosť zodpovedného stravovania privyká aj jeho opatrovateľka. Povinné prechádzky sú vo dvojici zábava. Obzvlášť, keď sa pridá ešte tretia, susedka – tiež diabetička, ktorej je taktiež samej vonku otupno. Ak by na vyzdvihnutie susedky cestou von z paneláku zabudla pani opatrovateľka, fenka westíka ju po vystúpení z výťahu ťahá späť k schodisku, ktoré vedie k jej bytu. A absolútny bonus? Iveta má zrazu „povinné návštevy“ u mamky celkom rada. Miesto hádok o tom, ktorá má ako žiť, sa rozprávajú o tom, ktorá čo cez deň zažila, kde bola a čo plánuje v najbližších dňoch… 

Poznatky a zlomky archeologických dôkazov, ktoré ľudstvo o psoch má, naznačujú, že ich vzájomné puto sa začalo budovať už pred 14-tisíc rokmi. Pôvodne vlčí mozog sa po tisíckach rokov spolužitia zmenil na majstra v „čítaní“ človeka. Dnes vieme, že základom ich vzťahu je vzájomný pohľad do očí. Psovi sa v mozgu vyplavuje hormón dopamín a s človekom sa, paradoxne, deje presne to isté. Obaja svoje puto už v podvedomí vnímajú ako odmenu!

A čo mačka?

Výsledky výskumu z roku 2011 preukázali, že 87 % ľudí, ktorí vlastnia mačku, verí, že má pozitívny vplyv na ich pohodu. Rovnako 76 % zúčastnených uviedlo, že vďaka spoločnosti svojich mačiek sa dokážu lepšie vyrovnávať s každodenným životom. Celá polovica majiteľov bola skalopevne presvedčená, že prítomnosť a priateľstvo ich mačiek sú pre nich všestranne nápomocné. A napokon: rovná tretina respondentov označila už obyčajné hladenie mačky za upokojujúcu a užitočnú aktivitu. Srdce človeka však roztápa aj letmý pohľad na malé mačiatka. 

Už obyčajné hladenie mačky je pre človeka užitočná, upokojujúca aktivita.

Domáce zvieratá svojou zvieracou dušou milujú svojich majiteľov. Dokážu vycítiť i nebezpečenstvo či rôzne choroby. Napríklad aj prichádzajúci epileptický záchvat. Avšak v tomto prípade je vždy potrebný špeciálny výcvik i inštruktáž majiteľa a ostatných členov v spoločnej domácnosti.  

Stretli ste sa už s informáciou, že do istej miery vedia zvieratá rozpoznávať aj emócie? Platí to najmä o psoch. Zo záverov netradičného výskumu vyplynulo, že psy môžu naozaj vykazovať známky porozumenia. Dokážu vnímať, či je človek alebo pes šťastný, alebo, naopak, podráždený, a to na základe výrazov tváre a zvukov. Vzorka tvorená psami musela získať informácie z vypočutého zvuku a potom ich spojiť s jedným z premietaných obrazov. Nám, ľuďom, sa to zdá jednoduché, no vyžaduje si to veľmi zložité psychologické mechanizmy. A čo sa zistilo? Na obraz, ktorý súhlasil so zvukom, psy pozerali dlhšie.

Vedeli ste,že…?

Pandémia, ktorá preletela svetom, zneistila každú domácnosť i mnohé druhy podnikania. Agentúra Reuters v tejto súvislosti zverejnila príbeh estónskej farmárky, ktorá sa z obavy, že stratí svojich pravidelných odberateľov slepačích vajec, rozhodla svoje sliepky prenajímať. Po 15 eur za kus na jednu sezónu. Zdalo sa jej, že ľudia, ktorí sú povinne zatvorení doma a z domovov aj pracujú, by si možno radi spestrili monotónne dni súkromnými pokusmi o farmárčenie. A čo sa stalo? Sliepky záujemcom nestíha dodávať. Zapáčili sa im nielen vďaka pravidelnej znáške zdravej bielkoviny, ale aj ako domáci miláčikovia.

Domáci miláčik pre duševne zdravší život

Domáce zvieratá predstavujú pre ľudí veľkých motivátorov. Tým, že nás dokážu doslova a do písmena vytiahnuť na prechádzku, prirodzene prispievajú k aktívnejšiemu a zdravšiemu životnému štýlu. Koniec koncov, už len pohladenie či posedenie vedľa domáceho miláčika alebo pohranie sa s ním dáva možnosť relaxovať, upokojiť myseľ či cítiť sa cenným a potrebným.

Aj preto sme toho názoru, že domáce zvieratá dokážu mnohými spôsobmi pomáhať ľuďom žiť duševne plnší a bohatší život. Súhlasíte? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti so štvornohými či inými zvieracími členmi rodiny. Napíšte nám o zážitkoch a chvíľach, ktoré vás navždy budú hriať pri srdci a ich hrdinami sú domáci miláčikovia.

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here