Smart zariadenia odbremenia od obáv i fyzickej vyčerpanosti

Digitálna doba, to je rozmach praktického využívania moderných technológií. Neraz máme tendenciu uveriť, že inovatívne technológie sú len veľmi zaujímavé „hračky“ pre mladšiu generáciu. Nie je to tak. Ich pravou podstatou je výrazne zjednodušovať bežné úkony. Každodenný život a situácie, ktoré v ňom treba riešiť. Napríklad pri opatere najbližších. Na ktoré z nich sa oplatí upriamiť pozornosť – aj keď v tejto chvíli znejú možno ako z kategórie sci-fi?  

1. SOS asistent

Každý človek si zaslúži tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť. Niekedy však aj obyčajný pád môže spôsobiť problémy. Raz môže zradiť šmykľavá podlaha, inokedy nevhodné topánky či nepozornosť – a nešťastie je na svete. 

Toto riziko si uvedomila aj spoločnosť ViralTech, ktorá uviedla na trh inteligentné hodinky ViralBand
s funkciou detekcie pádov. Netrvalo dlho a jej ekvivalentom sa u nás stalo zariadenie s názvom Jimi Guard. Zariadenie má zabudovaný G-senzor, ktorý dokáže detegovať nebezpečný pád a zaslať hlásenie s lokalizovaním miesta, kde k nemu došlo. Disponuje tiež SOS tlačidlom, ktoré po stlačení automaticky zavolá na vopred zadané telefónne čísla najbližších osôb. Zariadenie funguje aj ako mobilný telefón. Výhodou je, že sa naň dovolá len určený zoznam telefónnych čísel, takže ak niečo podobné potrebujete pre svojich blízkych, nemusíte sa obávať nijakých podvodných telefonátov.  

Zariadenie je vhodné pre všetkých sebestačných, ale skôr osamelo žijúcich ľudí, a pre všetkých, ktorých rodičia či starí rodičia by už nemali zostávať bez možnosti rýchlo dať o sebe vedieť svojim blízkym.

Ako to funguje: So zariadením si treba zaobstarať aj SIM kartu mobilného operátora, ktorý má pokrytie v miestach pohybu jeho používateľa. SIM kartu je najlepšie kúpiť priamo s kreditom. Potom si stačí do telefónu stiahnuť aplikáciu SmartJimi a predplatiť si službu Jimi 2Go, ktorou sa zabezpečí fungovanie. V aplikácii zaregistrujete SOS zariadenie svojho blízkeho a máte istotu, že v prípade potreby dostanete informáciu o mieste, kde sa nachádza.

2. Digitálny dávkovač liekov

Večný problém. Zabudnuté lieky. A je jedno, či ich dávkujete svojmu dieťaťu, sebe alebo svojim rodičom. Problém spočíva v tom, že mnohé lieky majú byť podávané v presný čas alebo úsek dňa. V opačnom prípade sa ich liečebný účinok občas až eliminuje a odrazí sa to na celkovom zdravotnom stave. S digitálnym dávkovačom piluliek s názvom Hero by sa to stávať nemalo.

Smart zariadenia nie sú len hračky pre mladú generáciu. Ich pravou podstatou je zjednodušovať život.

Ako to funguje: Základom je kompatibilita s aplikáciou Hero, ktorá sleduje dávku i spotrebu lieku. Aplikácii stačí zadať čas a druh lieku, ktorý treba užiť. Technológia pojme 10 rôznych piluliek všetkých tvarov a veľkostí a je možné ju prispôsobiť ľubovoľnému rozvrhu liekov. Keď je čas konkrétny liek užiť, dávkovač to pripomenie hlasovým aj svetelným signálom. Konkrétnu pilulku „odomkne”, kým ostatné ostávajú „zamknuté”. Tým pádom je tiež vylúčené užitie dvojitej dávky lieku alebo zámena s iným liekom.

Aplikácia takisto dokáže pripomenúť, že dávkovač sa vyprázdňuje a treba ho doplniť, a teda naplánovať ďalšie dávky liekov. Tento vynález si nepochvaľujú len starší ľudia a ich opatrovníci, ale aj mamy malých detí. Keď ochorejú naraz dvaja či traja súrodenci, presné dávkovanie antibiotík a probiotík dokáže dať rodičom poriadne zabrať. Dávkovač sa ujal najmä v USA, no technologický pokrok ho posúva do ďalších krajín.

3. Smart SOS náramok

Ďalšia možnosť dovolať sa pomoci pre všetkých, ktorým by v náhodnej krízovej situácii nemusel mať kto podať pomocnú ruku. Smart SOS náramok Canyon obsahuje dve SOS tlačidlá a takisto poskytuje službu spustenia hovoru. Jeho pridanou funkciou je meranie pohybových aktivít krokomerom, ale aj tepovou frekvenciou.

Praktické smart vynálezy si neraz pochvaľujú rovnako starší ľudia a ich opatrovníci, ako aj mamy malých detí.

Ako to funguje: SOS náramok Canyon má v sebe SOS tlačidlo, ktoré po stlačení automaticky vytočí telefónne číslo blízkej osoby a privolá pomoc. Druhé, zelené tlačidlo slúži buď na nahranie, alebo počúvanie zvukových správ. Pre efektívne fungovanie je potrebné do zariadenia vložiť SIM kartu a stiahnuť mobilnú aplikáciu, ktorá je prepojená s SOS náramkom. SOS náramok je vodotesný, vďaka čomu ho možno využívať aj v sprche, kde je riziko výskytu úrazu podstatne vyššie. Vítaným benefitom SOS náramku je sprievodná aplikácia v slovenčine. 

Foto: Canyon smart SOS náramok pre seniorov, čierny. Zdroj: Alza.sk

4. Rehabilitačný prístroj Neuro Rehab VR

Spoločnosť Neuro Rehab bola založená v roku 2017 a dala si za cieľ ponúknuť kvalitnú terapeutickú rekonvalescenciu pre starších pacientov po mozgovej príhode, poranení mozgu alebo miechy, alebo pri neurodegeneratívnych ochoreniach. Pre mnohých znie až neuveriteľne, že táto technológia je zameraná primárne na zážitky z virtuálnej reality. Každé cvičenie sa prispôsobuje jedinečným potrebám a schopnostiam pacienta. Prispôsobené virtuálne terapeutické cvičenia zaznamenávajú fyziologické a kinematické odpovede a kvantifikujú napredovanie pacienta pomocou bodovania v priebehu času.

Zariadenie pozostáva z náhlavnej súpravy, ktorá sa umiestni na hlavu pacienta do výšky očí. Tvarom pripomína okuliare na virtuálnu realitu. Pacienti vďaka tejto súprave vstúpia do virtuálneho sveta, ktorý obsahuje celý rad rôznych situácií.

Rehabilitačná virtuálna realita pomáha pacientom zabudnúť na to, čo nemôžu urobiť, a vďaka tomu to postupne dokážu.

V praxi to funguje tak, že keď si pacient nasadí náhlavnú súpravu, zabudne na svoju bolesť a na to, čo vlastne nemôže robiť. Cvičenia pomocou tohto rehabilitačného prístroja boli prvýkrát spustené v marci 2019 a doposiaľ sa používajú na troch ambulanciách fyzickej terapie vo Fort Worth v štáte Texas, Willow Springs, Illinois a Palmdale v Kalifornii. Výsledky pacientov, ktorí podstúpili terapeutickú rehabilitáciu, boli natoľko ohromujúce, že spoločnosť v súčasnosti pracuje na mobilnom riešení VR rehabilitácie. Určená bude do domáceho prostredia. Na Slovensku si na ňu, žiaľ, ešte počkáme.

5. Smart polohovacia posteľ

Starostlivosť o najbližších si často vyžaduje dostatok psychickej, ale i fyzickej sily. Pred dvoma rokmi preto v Južnej Kórei predstavili inovatívne riešenie starostlivosti o ľudí, ktorí sa nemôžu pohybovať a kvôli dlhodobého zotrvávaniu v rovnakej polohe im hrozia preležaniny. Nádejou je systém smart polohovacej postele.

Ako to funguje: Smart inteligentná posteľ v kryte matraca nainštalované senzory tlaku. Okrem množstva iných vstupných informácií zohľadňujú tiež hmotnosť pacienta. Následne poskytujú informácie o jeho polohe a tlaku na jednotlivé miesta v konkrétnej polohe. Takto možno konfigurovať polohovateľnosť postele a účinne predchádzať vzniku dekubitov. Jedným z najvýznamnejších benefitov je skutočnosť, že systém je schopný rozpoznať priame body tela, kde sa môžu najskôr objaviť preležaniny, a podľa toho vyhodnocovať informácie a frekvenciu polohovania.

Systém inteligentnej postele má ambíciu stať sa prelomovým riešením hrozby preležanín, ktoré najviac komplikujú opateru imobilných pacientov. Obzvlášť užitočný môže byť v zariadeniach alebo centrách starostlivosti o seniorov, postupom času však aj v domácej starostlivosti.

A čo vy, Silveráci? Objavili ste technologické novinky, prípadne zaujímavé vychytávky, ktoré sa starajú o bezpečnosť alebo zjednodušujú opateru vašich najbližších? Ak stoja za zmienku, predstavte ich ostatným.  

Podobné články

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here