S novými poznatkami vedy a s rastúcim záujmom stále väčšieho počtu ľudí o svoje zdravie rastie aj hlad po informáciách o zdravšom starnutí. Nie je nám jedno, ako dlho budeme žiť. Potvrdzuje to aj naša anketa.
Priemerná dĺžka života sa za posledných 200 rokov zvýšila približne na dvojnásobok. Kým priemerný Európan sa okolo roku 1800 dožíval približne 35 rokov, čo si dnes už ani nevieme predstaviť, dnes sa toto číslo pohybuje okolo osemdesiatky.
Podľa správy vedcov z Univerzity Komenského v Bratislave z júna 2019 je priemerná dĺžka života Slovákov takmer 74 rokov. Jedna vec je však vek dožitia (lifespan; longevity) a druhá zdravý život (healthspan). U Slovákov je zdravie seniorov charakterizované priemernou dĺžkou „zdravého života“ len 54,5 roka u mužov a 57 rokov u žien. V rebríčku dožívania sa v zdraví nás to dokonca radí na posledné priečky v rámci Európskej únie.
Bude ako bude?
Vek ľudí na svete vie kolísať aj podľa regiónov. Písali sme o tom v článku Recept na dlhovekosť? Životný štýl obyvateľov modrých zón!, podľa ktorého je vek obyvateľov modrých zón významne vyšší. Svet sa nimi inšpiruje a vedci overujú ich stravovacie návyky a hľadajú vzorce, ako to napodobniť. Vek, ktorého sa dožijeme, však nie je len otázkou toho, kde žijeme. Závisí aj od mentality a predovšetkým od toho, čo pre seba robíme.
Rád pre seba niečo urobím
Primárne sa núka zdravší životný štýl, pozitívne myslenie, pohyb či otužovanie. Je na každom z nás, či a ako dokáže vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a investovať tak do zdravšieho spôsobu života. V tejto oblasti sme priniesli viaceré témy. Ak vás zaujímajú, inšpirovať sa môžete našimi článkami:
- Ako otužovanie a dýchanie od Wima Hofa lieči
- Prerušované hladovanie – kedy a ako nám pôst pomáha
- Potraviny, ktoré vyššiemu veku nesvedčia. Čím ich nahradiť?
- Kúpele a liečebné pobyty – neváhajme povzbudiť svoje telo
- INFOGRAFIKA: Chôdza – krok za krokom k zdraviu
Ako si predĺžiť život o deväť rokov
Podľa najnovšej štúdie uverejnenej na portáli CNN Health si môžeme predĺžiť život zmenou stravovacích návykov. Máme sa zamerať na zdravšiu stravu. A čo to prinesie? Napríklad, ak žena začne s aktívnou zmenou stravy vo veku 60 rokov, môže si predĺžiť život o osem rokov, pri mužoch je to o rok viac. Dokonca aj 80-roční seniori by mohli zmenami stravovania získať približne 3,5 roka života navyše, a to v rovnakej miere pri mužoch aj ženách.
A čo pre to treba urobiť? Tým najdôležitejším krokom je zmena zaužívanej stravy. Z konzumácie červeného mäsa a spracovaných potravín treba prejsť na optimalizovanú stravu s vyšším podielom ovocia a zeleniny, celozrnných výrobkov, strukovín a orechov.
Aj veda hľadá odpovede na dlhovekosť
Existuje viacero vedných oborov, ktoré sa začali zaoberať dlhovekosťou a zdravším starnutím. V článku Staroba ako choroba sme priniesli poznatky výskumu profesora Davida Sinclaira, autora svetového bestselleru Lifespan (v českom preklade Konec stárnutí), ktorý sa zameriava na hľadanie a následné dopĺňanie či aktivovanie tých látok, ktoré naše telo stráca nielen pri jeho starnutí. Zaoberá sa tiež prostredím, ktoré telu prospieva, aby sa jeho bunky prepli zo stavu rastu a reprodukcie do stavu ochrany a opravy, a tak zapli mechanizmy dlhovekosti. V spomínanom článku sa dočítate aj o vplyve epigenetiky na starnutie, o benefitoch hormetického stresu alebo o látkach podporujúcich sirtuíny, mTOR či AMPK (gény dlhovekosti).
Týmto poznatkom sa prispôsobuje aj trh, ktorý už látky spomínané vo výskumoch ponúka v podobe doplnkov stravy. Veľa ľudí, ktorí ich pravidelne užívajú, sa o svoje skúsenosti delí aj na sociálnych sieťach. Užíva ich aj David A. Sinclair, PhD. – profesor genetiky na Harvardskej lekárskej fakulte a člen správnej rady Americkej federácie pre výskum starnutia. Na svojom tele sa tak snaží docieliť a krvnými výsledkami podoprieť to, že vďaka doplnkom stravy, ako aj životnému štýlu, dokáže „mladnúť“. A podľa viacerých na svoj vek vraj mladšie aj vyzerá.
Tip a výhoda pre vás
Na predĺženie zdravšieho života sú vyrábané kvalitné výživové doplnky, vyvinuté na základe najnovších výskumov popredných odborníkov na výskum dlhovekosti. Výrobky značky DoNotAge sú pri zadaní kódu SILVERDIUM so zľavou -10%. Sú distribuované z centra v EÚ a neplatí sa teda clo ani dovozné poplatky. Pri nákupe nad určitú hodnotu je doručenie bezplatné.
A čo profesor David Sinclair denne užíva? Podľa jeho aktuálneho zoznamu z januára 2022 sú to tieto molekuly v podobe výživových doplnkov:
- NMN – 1 gram denne
- Metformin – 0,8 gramu denne – večer, ak ďalší deň fyzicky necvičí
- Resveratrol – 1 gram denne (s jogurtom alebo olivovým olejom)
- Fisetin – 0,5 gramu denne (s jogurtom)
- Quercetin – 0,5 gramu denne (s jogurtom)
- Spermidine – 1 gram denne – ráno
Tento zoznam je v porovnaní s jeho knihou Lifespan z roku 2019 už doplnený. Sám však upozorňuje, že ak chce človek čokoľvek užívať, je potrebné, aby to konzultoval so svojím lekárom.
Ako ste hlasovali v ankete
Chceli by ste žiť dlhšie?Ani vám, milí Silveráci, téma dlhovekosti veru nie je „ukradnutá“. Až 84 percent z vás sa o tému dlhšieho života zaujíma do takej miery, že uvažuje, že ho podporí (31 %), alebo už preň dokonca aj niečo robí (54 %). Pasívnych z vás je len 10 percent a 5 percent žiť dlhšie nechce.
A ako vnímate uvedenú tému vy? Podniknete niečo viac pre svoj zdravší a dlhší život? Dajte nám vedieť vaše tipy a rady, milí Silveráci.