V mladosti i v staršom veku je pravidelný pohyb dôležitý, predovšetkým ako prevencia pred rôznymi ochoreniami, ktoré prichádzajú s vekom. Pri obyčajnej chôdzi sa zapojí celé telo, ale na prechádzke je aj mnoho podnetov pre ostatné zmysly, a tým sa zapojí i myseľ.
Terapeutické účinky prírody pritom nie sú žiadnou prevratnou novinkou. Prechádzky absolvoval s klientmi už Carl Gustav Jung, ktorý sa s nimi prechádzal po záhradách psychiatrickej kliniky. V Japonsku však v 80. rokoch 20. storočia vznikla lesná terapia šinrin-joku. Spočíva v pobyte v lese, chôdzi po mäkkej hline alebo cestičkách z machu a, áno, i v známom objímaní stromov.
„Milujeme prírodu, pretože sme sa naučili mať radi veci, ktoré nám pomáhajú prežiť.“ (Dr. Qing Li)
Na terapiu šinrin-joku nepotrebujete cestovať do Japonska
Šinrin-joku alebo lesný kúpeľ je súčasný trend trávenia času v lese pre zlepšenie fyzickej a psychickej pohody. Prax je veľmi jednoduchá – môžete chodiť naboso po tráve, či len vedome a intenzívne dýchať čistý vzduch. V knihe od Dr. Qinga Li sa dočítate, ako to správne praktizovať, a budete sa diviť, aký dopad môže táto medicína mať na váš organizmus.
Dr. Qing Li je odborník na lesnú medicínu a jeden z popredných svetových odborníkov na lesný kúpeľ. Vo svojom výskume dokazuje, že trávenie času medzi stromami, ako aj umiestnenie rastlín či rozptyľovanie čajovníkového esenciálneho oleja vo vašom byte alebo na pracovisku redukuje krvný tlak, zmierňuje stres, dodáva energiu, posilňuje imunitný systém a môže pomôcť i znížiť hmotnosť.
Vedeli ste, že…?
Pobyty v lese sú už pár rokov v Japonsku i USA zaradené medzi terapeutické metódy. Terapia šinrin-joku je založená na výsledkoch výskumov, ktoré ukázali, že už niekoľkohodinový pobyt v lese má preukázateľne pozitívny dopad na zníženie stresu, tlaku a zlepšenie pozornosti ľudí.
TIP: Ako na to?
- Pri tejto činnosti by vás nič nemalo rušiť. Je teda vhodné nechať doma mobil a fotoaparát.
- Stačí sa prechádzať a nasávať atmosféru.
- Pozorujte prírodu, dýchajte ju, dotýkajte sa stromov, odpútajte sa – a nájdete pokoj.
- Budete sa cítiť príjemne a bude vás to napĺňať radosťou.
- Na správnu terapiu stačí dvadsať minút, ale ak bude prebiehať tak, ako má, je ideálne tam zostať trebárs aj dve hodiny.
„Trávenie času v prírode posilní vašu schopnosť rozhodovania spoločne s kreativitou o 50 percent.“ (Dr. Qing Li)
Chôdza pomáha triediť myšlienky a zlepšuje sústredenie
Naviac je dokázané, že chôdza okrem upokojenia pomáha triediť myšlienky a zlepšuje sústredenie. Aeróbne aktivity totiž majú veľmi pozitívny vplyv na hipokampus – časť mozgu zodpovednú za priestorovú orientáciu a pamäť. Vedci majú za to, že pohyb pomáha zlepšovať plasticitu mozgu, tvoriť nové neuróny a nové synaptické spoje v mozgu.
Vedeli ste, že…?
Meta-analýza zo 7 krajín, ktorá trvala 11 rokov, zistila, že pravidelná chôdza znížila výskyt kardiovaskulárnych príhod (infarktu a mŕtvice) o 31 % a úmrtnosť na nich o 32 %. Chôdza pár kilometrov denne rýchlosťou len 3 až 4 km/h vás môže ochrániť pred mnohými závažnými ochoreniami. Pohyb je prínosný aj pre kardiovaskulárnu, tráviacu a vylučovaciu sústavu. Znižujú sa hodnoty nebezpečných tukov – lipidov v krvi, klesá krvný tlak a cukor a človek je celkovo výrazne zdatnejší.
Nie každý z nás môže cvičiť hodiny v telocvični alebo behať po schodoch. Takmer každý z nás však môže chodiť. V každom veku je priestor na to, aby ktokoľvek začal s pravidelným pohybom, dôležité však je, aby si zvolil správnu metódu, ktorá závisí od zdravotného stavu. Všeobecne je pre seniorov ideálne zahrnúť aktivity, ktoré nie sú prílišnou záťažou pre kĺby. Telo dáva signály a je dobré sa nimi riadiť. Treba začať pomaly a postupne pridávať na intenzite, a to za pomoci vlastného tela, ktoré nám poradí.
Milí Silveráci, už viac neotáľajte a vyrazte na prechádzku, hoci aj vo svojom najbližšom okolí. Jediné, čo k tomu potrebujete, je pár kvalitných topánok a 20 minút denne. Rekordy zo svetových tabuliek prekonať nemusíte, ale vidieť pozitívny posun u seba samého je predsa skvelou motiváciou, nemyslíte?