Túžili ste byť detektívom? Splňte si sen!

Univerzita tretieho veku poskytuje záujmové vzdelávanie pre ľudí v zrelom období života. Vďaka nemu môžu ďalej uspokojovať svoju túžbu po poznaní a odborných vedomostiach. Pre niektorých je to dokonca výzva vstúpiť ešte na nejaký čas aj aktívnejšie do profesií, po ktorých počas rokov profesionálneho života len potajomky pokukovali.

Na Akadémiu policajného zboru v Bratislave nastúpili študenti seniori prvýkrát v roku 2016. Dnes už absolventi potvrdzujú, že ich očakávania boli naplnené a v mnohom aj prekonané. Ich sebarealizácia je na úplne inej úrovni a spoločenské vzťahy vďaka veľkému počtu spolužiakov tiež. Kamarátstva a nové poznatky sú však len niekoľkými z množstva výhod štúdia. Milan napríklad na stránky akadémie zablúdil s úmyslom dozvedieť sa viac o efektívnom výcviku svojho psa. O štúdiu stále veľmi vážne premýšľa. Vidí v ňom príležitosť, ako z mladého vlčiaka vychovať spoľahlivého parťáka a strážcu rodinného domu. Kynológia môže byť tiež jedným zo smerov štúdia.


Štúdium na univerzite tretieho veku je aj o nových poznatkoch a kamarátstvach.

Do toho!

Napadlo vám, že štúdium na univerzite tretieho veku policajnej akadémie dokáže prispieť aj k efektívnej prevencii pred kriminalitou? Presnejšie, pred jej neblahými následkami. Pomáha rozpoznať nástrahy, brániť sa a nestať sa obeťou zlých úmyslov špekulantov a iných nebezpečných indivíduí. Navyše, toto všetko sa k vám dostane pútavou formou.

„Získané poznatky a schopnosti viete zužitkovať v praxi na mnoho spôsobov a môžu z nich profitovať i ľudia, na ktorých vám záleží. Dokážete im poradiť, na čo si majú dávať pozor, ako sa vyhnúť „šmejdom“, brániť sa voči útokom, alebo ako postupovať v rôznych trestnoprávnych záležitostiach. A možno vďaka nim lepšie pochopíte svoju obľúbenú detektívku,“ hovorí policajt z praxe.

Štúdium na univerzite tretieho veku trvá 3 roky. Jeho úspešné ukončenie je odmenené diplomom a promóciami. Ťahákom pre študentov v zrelom veku sú však najmä mnohé praktické cvičenia a exkurzie.  

Ak sa chcete štúdiu venovať v maximálnej možnej miere, môžete sa prihlásiť až na dva študijné programy súčasne podľa aktuálnej ponuky akadémie. Prvý ročník je venovaný všeobecnému informatívnemu základu. V druhom a treťom je výučba tematicky zameraná na to, čo vás zaujíma najviac.

Dozviete sa veľké množstvo prakticky využiteľných informácií.

Záživný a v praxi prínosný odbor

Ako študent sa zúčastňujete takzvaných blokov, v rámci ktorých sa dozviete veľké množstvo zaujímavých aj prakticky využiteľných informácií:

 • preberáte problematiku vyšetrovania,
 • zaoberáte sa právnymi disciplínami,
 • zoznamujete sa s kriminologickými aspektmi trestných činov v rôznych súvislostiach,
 • učíte sa porozumieť psychologickým aspektom osobnosti páchateľa, vytvárate jeho profil,
 • dozviete sa všeličo o úlohách spravodajskej a operatívno-pátracej činnosti, i o vyšetrovaní pytliactva a trestných činov proti životnému prostrediu.

Jednoznačne najlákavejšia je výučba kriminológie. Za pozornosť stojí aj kvôli dôrazu na prevenciu kriminality páchanej na starších, kvôli zdravotnému stavu alebo iným okolnostiam bezbrannejších ľuďoch. Keďže na univerzite prednášajú okrem vysokoškolských učiteľov a vedeckých pracovníkov aj vysoko kvalifikovaní odborníci z praxe, konkrétne príklady zo života vás v mnohom šokujú, ale zároveň dajú do pozoru a navedú na správny postup, ak by ste s niektorými z nich mali dočinenia. Aj preto patrí využiteľnosť sebaobrany v každodennom živote seniora k obľúbeným predmetom.

Poznať a ovládať aspoň základy sebaobrany sa vždy oplatí.

Pohyb a akákoľvek športová fyzická aktivita je pre človeka jednoznačne prospešná. Sebaobrana tiež. Navyše, vedieť aspoň základy sebaobrany má zmysel. Mnohé z jej prvkov sa môžu hodiť bez ohľadu na vek či kondičku. Sebaobrana môže byť prínosná bez ohľadu na to, či nad potenciálnym páchateľom vyhráte, alebo nie. Hoci vás môže premôcť, dokáže mu zmeniť plán, dokonca i spôsobiť zranenie alebo získať niečo, na základe čoho ho polícia bude môcť jednoduchšie a rýchlejšie vypátrať. V tejto súvislosti stoja za zmienku aj rôzne obranné pomôcky (napríklad slzný sprej), na ktoré vyučujúci počas sústredení určite upriamujú pozornosť,“ pripomína policajt.

Žiadne pravidelné skúšanie či testovanie nečakajte.

Keď vás štúdium baví – bonusový ročník

Bonusový preto, lebo si ho doslova vyžiadali prví absolventi univerzity tretieho veku Akadémie Policajného zboru. Väčšina študentov posledného tretieho ročníka totiž prejavila záujem o ďalšie vzdelávanie sa. Vznikol 4. ročník, prebiehajúci ako kurz prevažne v oblasti kriminalisticko-forenznej. Ponoríte sa v ňom do skúmania drog, falzifikátov, do vyhľadávania a zaisťovania daktyloskopických, trasologických, mechanoskopických a biologických stôp. 

Pripravené sú pre vás aj tematicky podnetné prednášky a exkurzie. Oboznámite sa s psychologickými zásadami vedenia výsluchu, pozriete sa do špeciálnych výsluchových miestností. Navštívite tiež Múzeum polície alebo NR SR. Áno, štúdium naozaj nie je iba o poskytovaní veľkého množstva informácií, hoci pozoruhodných a často nezvyčajných. Vzbudí vo vás túžbu po ďalších poznatkoch, pomôže nadviazať nové kontakty, spôsobí, že sa „do školy“ budete tešiť.

Obavy a podceňovanie svojich schopností nie sú na mieste.

Podmienky prijatia na štúdium

Nutnosťou je podanie písomnej prihlášky, v ktorej uvediete vaše najvyššie získané vzdelanie. Prijímacie skúšky tu nie sú. Na prijatie potrebujete spĺňať len nasledovné:

 • musíte mať ukončené úplné stredné vzdelanie,
 • byť vo veku nad 50 rokov,
 • uhradiť zápisný poplatok + každoročný študijný poplatok (schvaľujú sa pred začatím každého akademického roka – v súčasnosti je to 5,- € + 35,- až 70,- €, podľa toho, či ste pracujúci alebo invalidný dôchodca).

Priebeh vyučovacích hodín, respektíve sústredení, je prispôsobený seniorským študentom. Znamená to, že akékoľvek obavy a podceňovanie svojich schopností tu nemá miesto. Žiadne pravidelné skúšanie či testovanie nečakajte. Na konci semestra vás síce bude čakať čosi ako skúška, no jej výsledok spočíva v hodnotení vyhovel/nevyhovel. Ide o to, aby bolo štúdium radosťou a popritom skúsenosťou, ktorú zúročíte v mnohých oblastiach života. A možno vám to pomôže napísať zaujímavú detektívku.

Pre úplnosť treba dodať, že podobne ako ostatné vzdelávacie inštitúcie, aj univerzity tretieho veku sa otvoria, keď to celospoločenská situácia opäť dovolí.

Máte radi kriminálne seriály? Túžili ste byť detektívom? Láka vás akékoľvek štúdium? Alebo ste už dokonca niečo také absolvovali? Podeľte sa s nami o vaše zážitky a skúsenosti.

Podobné články

2 Komentáre

  • Dobrý deň, milá Viera,
   ďakujeme Vám za reakciu na náš článok.

   Čo sa týka štúdia na univerzite tretieho veku v odbore kriminalistika, odporúčame Vám pozrieť si stránku: https://www.akademiapz.sk/univerzita-tretieho-veku. Vzhľadom na celospoločenskú situáciu bude však lepšie s prihláškou počkať na opätovné uvoľnenie aktuálnych opatrení. Na zlepšenie situácie sa viaže spustenie nových ročníkov na všetkých univerzitách tretieho veku.

   Ak sa na štúdium dáte, prajeme Vám v ňom veľa úspechov a veríme, že sa nám potom pochválite :-).

   S pozdravom tím portálu Silverdium

Pridať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here